Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach…
2021-07-09, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla mieszkańców i turystów

Jan Ćwiek
Jan Ćwiek
W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta. Wydarzenie to Radio Opole objęło patronatem medialnym.
- Święto Gór Opawskich powstało, gdyż brakuje nam tutaj rdzennej tożsamości - powiedział Jan Ćwiek, dyrektora CK w Głuchołazach. - Większość mieszkańców przybyła tutaj z różnych stron. Szukamy własnego toru rozwoju kulturalnego, dlatego m.in. Święto Gór Opawskich. Chcemy, żeby była to impreza folklorystyczna z pewnymi elementami góralszczyzny. Promujemy też rzemiosło i rękodzieło artystyczne. Współorganizatorem są Lasy Państwowe w Prudniku. Dzięki nim poznajemy przyrodę i jej tajniki. Mamy konkursy, quizy ekologiczne. Zaczniemy od występu zespołu „Sweet Band”, który będzie śpiewał znane przeboje i piosenki biesiadne. Później będziemy mieli koncert na góralską nutę. Następnie zaprezentują się senioralni wykonawcy: chór „Wrzos”, który działa przy naszym CK oraz zespół „Wichrowe Wzgórza”. Cały program przetykany będzie konkursami prowadzonymi na scenie przez przedstawicieli Lasów Państwowych. Będzie się można popisać swoją wiedzą, zręcznością, umiejętnościami. Chętnych zapraszamy na warsztaty artystyczne. W nawiązaniu do historii miasta będzie też próba płukania złota z możliwością uzyskania związanego z tym certyfikatu. Na koniec wystąpi Bartas Szymoniak, który zaprezentuje nowym program pt. „Wojownik z miłości”. Myślę, że przede wszystkim bardzo chętnie na ten koncert przyjdzie młodzież.

Wakacyjnym wydarzeniem w Górach Opawskich będzie też VI Głuchołaski Przegląd Kultury Kresowej. Imprezę zaplanowano na 24 lipca w Muszli Leśnej.

- Nieprzypadkowo odbywa się w Głuchołazach – mówił Jan Ćwiek. – Głuchołazianie to w bardzo dużym procencie potomkowie Kresowian, którzy po wojnie przyjechali zasiedlać te tereny. W co drugiej, albo i jeszcze więcej, rodzinie ktoś jest z pochodzenia Kresowiakiem. Z różnych powodów przez wiele lat ludzie nie przyznawali się do tego. Dzisiaj młodsze pokolenie szuka swoich korzeni, chętnie wraca do miejsc pochodzenia rodziców, czy dziadków. Coraz więcej jest wycieczek, wyjazdów do Lwowa, czy Wilna. W ramach głuchołaskiej imprezy staramy się zaprosić zespoły, solistów zajmujących się kulturą kresową. Organizujemy konkurs piosenki kresowej. Mamy już kilka zgłoszeń i czekamy na kolejne. Przegląd ten odbędzie się do południa, a po południu zapraszamy na kresową rewię w wykonaniu absolwentów, studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Będą nas zabawiać anegdotami i piosenkami.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »