Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach…
2021-07-09, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla mieszkańców i turystów

Jan Ćwiek
Jan Ćwiek
W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta. Wydarzenie to Radio Opole objęło patronatem medialnym.
- Święto Gór Opawskich powstało, gdyż brakuje nam tutaj rdzennej tożsamości - powiedział Jan Ćwiek, dyrektora CK w Głuchołazach. - Większość mieszkańców przybyła tutaj z różnych stron. Szukamy własnego toru rozwoju kulturalnego, dlatego m.in. Święto Gór Opawskich. Chcemy, żeby była to impreza folklorystyczna z pewnymi elementami góralszczyzny. Promujemy też rzemiosło i rękodzieło artystyczne. Współorganizatorem są Lasy Państwowe w Prudniku. Dzięki nim poznajemy przyrodę i jej tajniki. Mamy konkursy, quizy ekologiczne. Zaczniemy od występu zespołu „Sweet Band”, który będzie śpiewał znane przeboje i piosenki biesiadne. Później będziemy mieli koncert na góralską nutę. Następnie zaprezentują się senioralni wykonawcy: chór „Wrzos”, który działa przy naszym CK oraz zespół „Wichrowe Wzgórza”. Cały program przetykany będzie konkursami prowadzonymi na scenie przez przedstawicieli Lasów Państwowych. Będzie się można popisać swoją wiedzą, zręcznością, umiejętnościami. Chętnych zapraszamy na warsztaty artystyczne. W nawiązaniu do historii miasta będzie też próba płukania złota z możliwością uzyskania związanego z tym certyfikatu. Na koniec wystąpi Bartas Szymoniak, który zaprezentuje nowym program pt. „Wojownik z miłości”. Myślę, że przede wszystkim bardzo chętnie na ten koncert przyjdzie młodzież.

Wakacyjnym wydarzeniem w Górach Opawskich będzie też VI Głuchołaski Przegląd Kultury Kresowej. Imprezę zaplanowano na 24 lipca w Muszli Leśnej.

- Nieprzypadkowo odbywa się w Głuchołazach – mówił Jan Ćwiek. – Głuchołazianie to w bardzo dużym procencie potomkowie Kresowian, którzy po wojnie przyjechali zasiedlać te tereny. W co drugiej, albo i jeszcze więcej, rodzinie ktoś jest z pochodzenia Kresowiakiem. Z różnych powodów przez wiele lat ludzie nie przyznawali się do tego. Dzisiaj młodsze pokolenie szuka swoich korzeni, chętnie wraca do miejsc pochodzenia rodziców, czy dziadków. Coraz więcej jest wycieczek, wyjazdów do Lwowa, czy Wilna. W ramach głuchołaskiej imprezy staramy się zaprosić zespoły, solistów zajmujących się kulturą kresową. Organizujemy konkurs piosenki kresowej. Mamy już kilka zgłoszeń i czekamy na kolejne. Przegląd ten odbędzie się do południa, a po południu zapraszamy na kresową rewię w wykonaniu absolwentów, studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Będą nas zabawiać anegdotami i piosenkami.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »