Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-05-11, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach związanych z pszczelarstwem

O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla rolnictwa i produkcji żywności.
- Pszczoły w naszych pasiekach są w różnym stanie. Zima nas nie rozpieszczała. Mamy rejony, gdzie świetnie przeżyły. Są też miejsca, gdzie 30 procent pszczół nie doczekało wiosny. Problemem są opryski na polach. Dzisiejsze rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować bez wsparcia chemią. Kwitną rzepaki i wczoraj już mieliśmy pierwszy przypadek, gdy rolnik wykonywał zabiegi agrochemiczne łamiąc przepisy. Na szczęście jest to margines ogółu rolników. Zdecydowana większość wie jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin, aby nie szkodzić pszczołom. Nieodpowiedni oprysk takim środkiem jest równie destrukcyjny dla pszczół jak oprysk środkiem owadobójczym. Rolnikowi grozi za to np. utrata unijnej dotacji – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach.

Gmina Głuchołazy jest ważnym, ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej.

- Od trzech lat bardzo mocno stawiamy na szkolenie. W ubiegłym roku ok. 250 pszczelarzy ukończyło naszą szkołę w Charbielinie. W tym roku, licząc tych co w czerwcu podejdą do egzaminu, będzie to kolejne 250 osób. Staliśmy się ośrodkiem znanym nie tylko w naszym województwie, ale i w ościennych województwach. Wiedzę o pszczołach poznają u nas ludzie nawet z Warszawy i z Rzeszowa. Pszczelarstwo jest modne. W tym roku założyliśmy „przedszkole pszczelarskie”. Taka osoba w naszych pasiekach przez rok poznaje wszystkie arkana pszczelarstwa. Za to nie bierzemy złotówki. Teraz otwieramy dzienne, pięcioletnie technikum pszczelarskie w Głuchołazach. Będzie to drugie takie technikum w Polsce - mówił Antoni Ożóg, który opowiedział też, jak od podstaw założyć swoją pasiekę.

Coraz popularniejsza jest apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym przedsięwzięcie finalizowane jest w Górach Opawskich.

- Mówi się, że każdy ul to jest taka aptek, z której odpowiednio korzystając możemy zastąpić kilku lekarzy. W wielu krajach południowych i wschodnich stosowane są domki apiterapii. Są w nich pszczoły oddzielone od człowieka. Leczenie polega na leżakowaniu i wdychaniu powietrza, które w ulu jest sterylnie czyste. Są tam związki, które niszczą grzyby, bakterie, a nawet wirusy. Taki domek będziemy mieli gotowy do końca maja. Stanie on w Pokrzywnej – poinformował prezes koła pszczelarzy w Głuchołazach.

W Prudniku powstaje edukacyjna pasieka. Ten innowacyjny projekt realizowany jest w szkole rolniczej, a związany jest z ochroną bioróżnorodności.

- W ramach środków unijnych pozyskaliśmy blisko milion złotych. Na bazie trochę zaniedbanego parku obok Zespołu Szkół Rolniczych tworzymy miejsce, w którym będą ule z hodowlą pszczół. Początkowo będzie to mała pasieka. Hodowlę mają prowadzić uczniowie techniku, do którego rozpoczynamy nabór. W budynku bursy tej szkoły tworzymy centrum pszczelarskie. Jest tam dobrze wyposażone laboratorium. Uczniowie prowadzić będą w nim badania jakości miodu, życia pszczół, chorób związanych z ich funkcjonowaniem. Będzie tam też część multimedialna poświęcona pszczołom i pszczelarstwu. Rozwiązanie to zaimplementowaliśmy z Kleczy Dolnej, gdzie znajduje się Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Będziemy zachęcać całe rodzimy do zwiedzania naszego obiektu, w którym będą elementy edukacyjne i zabawowe – powiedział Janusz Siano, starosta prudnicki.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »