Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes…
2021-05-05, 18:13 Autor: Jan Poniatyszyn

Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży Pożarnych

Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu. Zrzeszają one 690 tysięcy członków.
- Zadanie utrzymania OSP spoczywa na samorządzie gminnym. OSP na Opolszczyźnie są bardzo dobrze wyposażone. Jesteśmy dumni, że te samochody pożarnicze w powiecie strzeleckim systematycznie się odnawiają. Praktycznie każdego roku jeden, albo dwa nowe samochody przychodzą do poszczególnych gmin. Na ten cel uzyskujemy dofinansowanie z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znaczący wkład finansowy mają też gminy. Powiat finansuje zadania ponadgminne np. wyjazdy na zawody, na Mistrzostwa Polski. Mamy taką super jednostkę w Raszowej, która w MP zajmuje miejsca na podium i jeździ na olimpiady strażackie w Europie. Zdobywają też złote medale. Można powiedzieć, że generalnie powiat strzelecki strażami ochotniczymi stoi – stwierdził Józef Swaczyna, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Strzelcach Opolskich.

Problemem jednostek OSP z tego regionu były zarobkowe wyjazdy strażaków do Niemiec i Holandii. Obecnie nie ma tam kłopotów kadrowych.

- Nie mamy już związanych z tym obaw. Zwiększa się ilość jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W naszym powiecie jest ich 16 wśród 41 jednostek OSP. Na zawodach nie brakuje dziecięcych, młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych. Nie ma problemu z dopływem młodych ludzi. W straży uczą się m.in. dyscypliny. Patrząc na wyszkolenie jednostek będących w KSRT i w Państwowej Straży Pożarnej to nie ma wielkich różnic – mówił Józef Swaczyna.

Pojawił się ministerialny projekt dodatków emerytalnych dla członków OSP. Przewiduje on uposażenie w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia przyznawane ochotnikom, którzy w OSP służyli przez 25 lat.

- Ten projekt ustawy rodzi się, kluje już od kilkunastu lat. Możemy się spierać, czy te proponowane 200 złotych datku to jest dużo, czy mało. Uważam, że to jest mało. Prosiłbym tych rządzących, aby zastanowili się nad projektem obywatelskim z 2017 roku, który mówił o latach uczestnictwa w akcjach pożarniczych. Później był też projekt senacki. Uważam, że jak strażak udokumentuje 25 lat w OSP, uczestnictwo w akcjach to powinien mieć miesięcznie 500 złotych dodatku do emerytury. Idąc na kompromis to poniżej 400 złotych nie powinniśmy schodzić – analizował starosta strzelecki.

Przyznał, że problem jest upolitycznienie władz centralnych OSP, co odbija się też na nienajlepszym traktowaniu kierownictwa ochotniczych jednostek strażackich w terenie.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »