Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach…
2021-04-26, 18:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i efektach spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy

Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Papież Franciszek ogłosił, że 12 września w Warszawie wyniesiony na ołtarze zostanie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Komunistyczne władze więziły go m.in. w Prudniku-Lesie. Mieszkająca w gminie Prudnik Katarzyna Czochara angażuje się w przedsięwzięcia związane z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia.
Jestem przekonana, że tych opolskich akcentów związanych z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie bardzo dużo. Jest to historyczne wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków. Odegrał on ogromną rolę w trudnym dla naszego państwa okresie, gdy Polacy byli represjonowani, uciskani przez komunizm, czerwoną zarazę. Wówczas kardynał Wyszyński dodawał nam duchowej otuchy, ale też poprzez swoją naukę, kazania wskazywał drogę. Można powiedzieć, że Związek Zawodowy Solidarność to też jest owoc jego działalności. Doczekaliśmy się cenionego na świecie papieża Jana Pawła II. To też jest bardzo duża zasługa Prymasa Tysiąclecia. Jestem przekonana, że wielu mieszkańców Opolszczyzny będzie chciało uroczyście obchodzić ten czas beatyfikacji również i w Prudniku-Lesie. Już niebawem wpis do KRS otrzyma fundacja „Społeczna Krucjata Miłości”. Zostaje powołana do życia, aby realizować przedsięwzięcia związane z nauczaniem kardynała Wyszyńskiego. Przygotowujemy się do wielu działań w różnych obszarach m.in. kultury. Np. mamy już w pełni gotowe oratorium poświęcone Stefanowi Wyszyńskiemu. Za pomocą tekstu i muzyki opowie o jego życiu od narodzin do śmierci. Premiera tego oratorium będzie ważnym wydarzeniem – powiedziała Katarzyna Czochara.

Opolska posłanka PiS odniosła się też do niedawnego spotkania przywódców Zjednoczonej Prawicy. Ugrupowania te wyraziły wolę zawarcia porozumienia programowego na lata 2021-2023. Czy to oznacza koniec sporów w łonie parlamentarnej koalicji sprawującej władzę w kraju?

- Tego typu koalicje to jest coś na wzór rodziny, związku, w którym pojawiają się różnego typu konflikty, problemy. Myślę, że najważniejsza jest umiejętność prowadzenia rozmów, wspólna chęć rozwiązywania tych problemów, omawianie ich i to, aby był jeden wspólny kierunek. Wielokrotnie powtarzałam, że projekt Zjednoczona Prawica jest najlepszym politycznym projektem po 1989 roku. Jestem głęboko przekonana, że każdy polityk Zjednoczonej Prawicy dokładnie też o tym wie. Celem najwyższym, nadrzędnym jest dobro Polski – uważa Katarzyna Czochara.

W Popołudniowej Loży Radiowej mówiła też o majowych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »