Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Radiowa debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna…
2021-04-22, 17:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu pracy.

Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu pracy.
W czerwcu minie rok od pierwszych zapowiedzi o przeniesieniu przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało projekt zmiany kodeksu. Nad jego zapisami debatują w Radzie Dialogu Społecznego pracodawcy i związkowcy. A w Popołudniowej Loży Radiowej w cyklu "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna Sprawa" również poruszyliśmy ten temat.
- Zauważyliśmy zjawisko i chcemy coś z nim zrobić, ale przełożenie go na język prawa i włożenie do starego kodeksu pracy jest dla mnie czymś nieosiągalnym. Czarno to widzę - powiedział dr. Jerzy Szteliga z OPZZ. - Problem jest fundamentalny i poważny, ale nie da się tego uregulować, bo diabeł tkwi w szczegółach. Wszystkich szczegółów nie da się skodyfikować i zapisać w ustawie. Powinny być one opisywane w umowie między pracodawcą i pracownikami.

- Projekt ustawy jest moim zdaniem do kosza. Jestem przeciwny, na ten moment, opisywaniu pracy zdalnej i wprowadzaniu jej do kodeksu pracy - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC. - Zaproponowane zapisy są zbyt ogólne. Na przykład zapis o tym, że praca ma być wykonywana w miejscu zamieszkania, a zmiana miejsca na inne wymagać będzie zawarcia z pracodawcą zawrzeć odpowiednie porozumienie. Jeśli jestem informatykiem i pracuje z plaży w Tajlandii i będę chciał zmienić plażę to będzie trzeba zawierać porozumienie z pracodawcą - wskazuje Grzegorz Kuliś. Podkreśla on, że jego zdaniem praca zdalna dość dobrze funkcjonuje na linii pracodawca-pracownik. Nie powinna być teraz regulowana, powinna być pozostawiona wolnemu rynkowi.

- Jest jeszcze kilka kuriozalnych zapisów. Na przykład zwrot kosztów za energię elektryczna. W prywatnych domach jest tańsza, to oszczędność dla pracodawcy, znając kuriozalne podejście instytucji fiskalnych może się okazać, że nieuprawniony dochód dla pracodawcy - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Zgadzam się z Grzegorzem, że należałoby to zostawić uregulowaniu między pracodawcą a pracownikiem.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »