Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Radiowa debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna…
2021-04-22, 17:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu pracy.

Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu pracy.
W czerwcu minie rok od pierwszych zapowiedzi o przeniesieniu przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało projekt zmiany kodeksu. Nad jego zapisami debatują w Radzie Dialogu Społecznego pracodawcy i związkowcy. A w Popołudniowej Loży Radiowej w cyklu "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna Sprawa" również poruszyliśmy ten temat.
- Zauważyliśmy zjawisko i chcemy coś z nim zrobić, ale przełożenie go na język prawa i włożenie do starego kodeksu pracy jest dla mnie czymś nieosiągalnym. Czarno to widzę - powiedział dr. Jerzy Szteliga z OPZZ. - Problem jest fundamentalny i poważny, ale nie da się tego uregulować, bo diabeł tkwi w szczegółach. Wszystkich szczegółów nie da się skodyfikować i zapisać w ustawie. Powinny być one opisywane w umowie między pracodawcą i pracownikami.

- Projekt ustawy jest moim zdaniem do kosza. Jestem przeciwny, na ten moment, opisywaniu pracy zdalnej i wprowadzaniu jej do kodeksu pracy - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC. - Zaproponowane zapisy są zbyt ogólne. Na przykład zapis o tym, że praca ma być wykonywana w miejscu zamieszkania, a zmiana miejsca na inne wymagać będzie zawarcia z pracodawcą zawrzeć odpowiednie porozumienie. Jeśli jestem informatykiem i pracuje z plaży w Tajlandii i będę chciał zmienić plażę to będzie trzeba zawierać porozumienie z pracodawcą - wskazuje Grzegorz Kuliś. Podkreśla on, że jego zdaniem praca zdalna dość dobrze funkcjonuje na linii pracodawca-pracownik. Nie powinna być teraz regulowana, powinna być pozostawiona wolnemu rynkowi.

- Jest jeszcze kilka kuriozalnych zapisów. Na przykład zwrot kosztów za energię elektryczna. W prywatnych domach jest tańsza, to oszczędność dla pracodawcy, znając kuriozalne podejście instytucji fiskalnych może się okazać, że nieuprawniony dochód dla pracodawcy - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Zgadzam się z Grzegorzem, że należałoby to zostawić uregulowaniu między pracodawcą a pracownikiem.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »