Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Radiowa debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna…
2021-04-22, 17:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu pracy.

Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu pracy.
W czerwcu minie rok od pierwszych zapowiedzi o przeniesieniu przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało projekt zmiany kodeksu. Nad jego zapisami debatują w Radzie Dialogu Społecznego pracodawcy i związkowcy. A w Popołudniowej Loży Radiowej w cyklu "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna Sprawa" również poruszyliśmy ten temat.
- Zauważyliśmy zjawisko i chcemy coś z nim zrobić, ale przełożenie go na język prawa i włożenie do starego kodeksu pracy jest dla mnie czymś nieosiągalnym. Czarno to widzę - powiedział dr. Jerzy Szteliga z OPZZ. - Problem jest fundamentalny i poważny, ale nie da się tego uregulować, bo diabeł tkwi w szczegółach. Wszystkich szczegółów nie da się skodyfikować i zapisać w ustawie. Powinny być one opisywane w umowie między pracodawcą i pracownikami.

- Projekt ustawy jest moim zdaniem do kosza. Jestem przeciwny, na ten moment, opisywaniu pracy zdalnej i wprowadzaniu jej do kodeksu pracy - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC. - Zaproponowane zapisy są zbyt ogólne. Na przykład zapis o tym, że praca ma być wykonywana w miejscu zamieszkania, a zmiana miejsca na inne wymagać będzie zawarcia z pracodawcą zawrzeć odpowiednie porozumienie. Jeśli jestem informatykiem i pracuje z plaży w Tajlandii i będę chciał zmienić plażę to będzie trzeba zawierać porozumienie z pracodawcą - wskazuje Grzegorz Kuliś. Podkreśla on, że jego zdaniem praca zdalna dość dobrze funkcjonuje na linii pracodawca-pracownik. Nie powinna być teraz regulowana, powinna być pozostawiona wolnemu rynkowi.

- Jest jeszcze kilka kuriozalnych zapisów. Na przykład zwrot kosztów za energię elektryczna. W prywatnych domach jest tańsza, to oszczędność dla pracodawcy, znając kuriozalne podejście instytucji fiskalnych może się okazać, że nieuprawniony dochód dla pracodawcy - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Zgadzam się z Grzegorzem, że należałoby to zostawić uregulowaniu między pracodawcą a pracownikiem.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »