Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator PiS, o ochronie mniejszości…
2021-03-29, 19:37 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Czerwiński, senator PiS, o ochronie mniejszości polskiej za wschodnią granicą i obchodach setnej rocznicy III powstania śląskiego na Górze Świętej Anny

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Senat jest izbą sprawującą opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. W relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami narosły różne pola konfliktów. Dotyczą głównie polskiej mniejszości narodowej oraz polityki historycznej.
Reżim Aleksandra Łukaszenki aresztował liderów Związku Polaków na Białorusi.
- Polska mniejszość na Białorusi stała się zakładnikiem pogorszenia relacji między Mińskiem i Warszawą – uważa Walery Kalinowski, publicysta rozgłośni Radio Swoboda.

Czy zatem można uznać, że fiaskiem zakończyła się polska polityka obłaskawiania białoruskiego dyktatora?

- Muszę się z tym zgodzić. Próby obłaskawiania pana Łukaszenki skończyły się wydarzeniami, których chcielibyśmy uniknąć. Nasza mniejszość na Białorusi nie dała żadnego pretekstu, żeby ją w ten sposób traktować. Łukaszenka bez żadnych powodów zaatakował Bogu ducha winnych swoich obywateli. Pamiętajmy, że to są obywatele Republiki Białoruskiej. To są wymyślone powody. Chodzi tutaj ogólnie o starcie z państwem polskim, a szerzej z cywilizacją zachodnią. Pan Łukaszenka, kiedy to było mu wygodne, umizgiwał się do Unii Europejskiej. Teraz ma nóż na gardle pod względem ekonomicznym i został mu już jeden przyjaciel, a mianowicie prezydent Putin. Być może wykonuje jego zapotrzebowanie. Z naszego punktu widzenia jest to o tyle niekorzystne, bo członków naszej mniejszości na Białorusi jest dość dużo. Są oni dobrze zorganizowani, a ciągle mają rzucane kłody pod nogi. Polska polityka w ogólności polega na tym, że wypełniamy bardzo szczelnie, rzetelnie zobowiązania międzynarodowe wobec mniejszości narodowych, które są na naszym terenie. To są zobowiązania wynikające np. z konwencji Rady Europy. Ochrona praw mniejszości zawarta jest też w naszej konstytucji, a także w ustawodawstwie szczegółowym np. w prawie oświatowym, no i przede wszystkim w specustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych z 2005 roku. Byłem przeciwny jej uchwaleniu. Już wówczas twierdziłem, że taka polityka, aby mniejszości narodowe wyposażać w specjalne prawa, przywileje, nie żądając skutecznie takich samych praw w państwach, gdzie żyje mniejszość polska, to prowadzi donikąd. Efekt jest taki, że my wzorcowo wypełniamy zobowiązania, które sami na siebie nałożyliśmy wobec mniejszości narodowych w Polsce, ale niestety nie mamy narzędzia, którym moglibyśmy wymusić takie samo traktowanie mniejszości polskiej w krajach ościennych. Coraz więcej faktów świadczy, że to było błędne. Jedynie metoda marchewki bez metody kija nie daje efektów. W prawie międzynarodowym jest na ogół przestrzegana zasada wzajemności, czyli tyle my dajemy dla was, ile wy dajecie dla nas. Tutaj niestety tej zasady wzajemności nie ma - powiedział Jerzy Czerwiński, senator PiS.

Opolski parlamentarzysta odniósł się też do sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie i Ukrainie oraz skomentował relacje z tymi państwami. Przed kilku laty wygasł polsko-litewski traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Od ponad 10 lat Litwa nie ma ustawy o mniejszościach narodowych. Zatem nie ma uregulowań dotyczących używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej. Ciągle problemem Polaków w tym kraju jest lituanizacja pisowni ich nazwisk oraz brak właściwych rekompensat za utraconą ziemię. Ostatnio zaogniły się relacje Polski z Ukrainą, gdzie jest też kilka nabrzmiałych problemów. Punktem spornym jest ustawa o języku państwowym Ukrainy. Jej przepisy ograniczyły nauczanie w językach mniejszości narodowych. Nie ma też symetrii w finansowaniu przez oba państwa mniejszości narodowych. Za wschodnią granicą wstrzymano ekshumację i upamiętnienie polskich ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Przeciąga się też budowa Domu Polskiego we Lwowie.

Na koniec programu poruszona została sprawa zbliżających się centralnych obchodów setnej rocznicy III powstania śląskiego. W wywiadzie dla Radia Katowice prezydent Andrzej Duda powiedział m.in. „Na 2 maja przewidujemy duże uroczystości na Górze św. Anny. Właśnie wtedy nastąpił wybuch III powstania śląskiego w 1921 roku. W tym historycznym miejscu, tak jednoznacznie i mocno kojarzącym się z czynem powstańczym, te uroczystości będą miały miejsce. O tym rozmawiałem z włodarzami Śląska i Opolszczyzny. Wszyscy są zdeterminowani do tego, żeby te uroczystości w jak najpiękniejszej i godnej formie przeprowadzić. Wszyscy mają nadzieję, w tym również i ja, na obecność na Górze Św. Anny”.

- Mam nadzieję, że pandemia pozwoli nam gromadzić się i prezydent pojawi się 2 maja na Górze Św. Anny. Mam też nadzieję, że media będą przypominać nie tylko o samym fakcie, ale i też roli i znaczeniu powstań śląskich. Że zamieszkała tutaj ludność zachowała i obroniła swoją polskość, ale i też jaki był wkład Górnego Śląska w odbudowę jednolitego państwa polskiego w okresie międzywojennym. To przedstawione w odpowiedni sposób w mediach stanie się znowu świadomością przeciętnego Polaka. Z naszego punktu widzenia tylko przyklasnąć, że głowa państwa przywiązuje tak wielką wagę do obchodów i tej uroczystości – powiedział Jerzy Czerwiński.

Na Górze Świętej Anny niewyremontowany pozostaje amfiteatr i Pomnik Czynu Powstańczego. W przyszłym roku obchodzona będzie setna rocznica powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »