Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator PiS, o ochronie mniejszości…
2021-03-29, 19:37 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Czerwiński, senator PiS, o ochronie mniejszości polskiej za wschodnią granicą i obchodach setnej rocznicy III powstania śląskiego na Górze Świętej Anny

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Senat jest izbą sprawującą opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. W relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami narosły różne pola konfliktów. Dotyczą głównie polskiej mniejszości narodowej oraz polityki historycznej.
Reżim Aleksandra Łukaszenki aresztował liderów Związku Polaków na Białorusi.
- Polska mniejszość na Białorusi stała się zakładnikiem pogorszenia relacji między Mińskiem i Warszawą – uważa Walery Kalinowski, publicysta rozgłośni Radio Swoboda.

Czy zatem można uznać, że fiaskiem zakończyła się polska polityka obłaskawiania białoruskiego dyktatora?

- Muszę się z tym zgodzić. Próby obłaskawiania pana Łukaszenki skończyły się wydarzeniami, których chcielibyśmy uniknąć. Nasza mniejszość na Białorusi nie dała żadnego pretekstu, żeby ją w ten sposób traktować. Łukaszenka bez żadnych powodów zaatakował Bogu ducha winnych swoich obywateli. Pamiętajmy, że to są obywatele Republiki Białoruskiej. To są wymyślone powody. Chodzi tutaj ogólnie o starcie z państwem polskim, a szerzej z cywilizacją zachodnią. Pan Łukaszenka, kiedy to było mu wygodne, umizgiwał się do Unii Europejskiej. Teraz ma nóż na gardle pod względem ekonomicznym i został mu już jeden przyjaciel, a mianowicie prezydent Putin. Być może wykonuje jego zapotrzebowanie. Z naszego punktu widzenia jest to o tyle niekorzystne, bo członków naszej mniejszości na Białorusi jest dość dużo. Są oni dobrze zorganizowani, a ciągle mają rzucane kłody pod nogi. Polska polityka w ogólności polega na tym, że wypełniamy bardzo szczelnie, rzetelnie zobowiązania międzynarodowe wobec mniejszości narodowych, które są na naszym terenie. To są zobowiązania wynikające np. z konwencji Rady Europy. Ochrona praw mniejszości zawarta jest też w naszej konstytucji, a także w ustawodawstwie szczegółowym np. w prawie oświatowym, no i przede wszystkim w specustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych z 2005 roku. Byłem przeciwny jej uchwaleniu. Już wówczas twierdziłem, że taka polityka, aby mniejszości narodowe wyposażać w specjalne prawa, przywileje, nie żądając skutecznie takich samych praw w państwach, gdzie żyje mniejszość polska, to prowadzi donikąd. Efekt jest taki, że my wzorcowo wypełniamy zobowiązania, które sami na siebie nałożyliśmy wobec mniejszości narodowych w Polsce, ale niestety nie mamy narzędzia, którym moglibyśmy wymusić takie samo traktowanie mniejszości polskiej w krajach ościennych. Coraz więcej faktów świadczy, że to było błędne. Jedynie metoda marchewki bez metody kija nie daje efektów. W prawie międzynarodowym jest na ogół przestrzegana zasada wzajemności, czyli tyle my dajemy dla was, ile wy dajecie dla nas. Tutaj niestety tej zasady wzajemności nie ma - powiedział Jerzy Czerwiński, senator PiS.

Opolski parlamentarzysta odniósł się też do sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie i Ukrainie oraz skomentował relacje z tymi państwami. Przed kilku laty wygasł polsko-litewski traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Od ponad 10 lat Litwa nie ma ustawy o mniejszościach narodowych. Zatem nie ma uregulowań dotyczących używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej. Ciągle problemem Polaków w tym kraju jest lituanizacja pisowni ich nazwisk oraz brak właściwych rekompensat za utraconą ziemię. Ostatnio zaogniły się relacje Polski z Ukrainą, gdzie jest też kilka nabrzmiałych problemów. Punktem spornym jest ustawa o języku państwowym Ukrainy. Jej przepisy ograniczyły nauczanie w językach mniejszości narodowych. Nie ma też symetrii w finansowaniu przez oba państwa mniejszości narodowych. Za wschodnią granicą wstrzymano ekshumację i upamiętnienie polskich ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Przeciąga się też budowa Domu Polskiego we Lwowie.

Na koniec programu poruszona została sprawa zbliżających się centralnych obchodów setnej rocznicy III powstania śląskiego. W wywiadzie dla Radia Katowice prezydent Andrzej Duda powiedział m.in. „Na 2 maja przewidujemy duże uroczystości na Górze św. Anny. Właśnie wtedy nastąpił wybuch III powstania śląskiego w 1921 roku. W tym historycznym miejscu, tak jednoznacznie i mocno kojarzącym się z czynem powstańczym, te uroczystości będą miały miejsce. O tym rozmawiałem z włodarzami Śląska i Opolszczyzny. Wszyscy są zdeterminowani do tego, żeby te uroczystości w jak najpiękniejszej i godnej formie przeprowadzić. Wszyscy mają nadzieję, w tym również i ja, na obecność na Górze Św. Anny”.

- Mam nadzieję, że pandemia pozwoli nam gromadzić się i prezydent pojawi się 2 maja na Górze Św. Anny. Mam też nadzieję, że media będą przypominać nie tylko o samym fakcie, ale i też roli i znaczeniu powstań śląskich. Że zamieszkała tutaj ludność zachowała i obroniła swoją polskość, ale i też jaki był wkład Górnego Śląska w odbudowę jednolitego państwa polskiego w okresie międzywojennym. To przedstawione w odpowiedni sposób w mediach stanie się znowu świadomością przeciętnego Polaka. Z naszego punktu widzenia tylko przyklasnąć, że głowa państwa przywiązuje tak wielką wagę do obchodów i tej uroczystości – powiedział Jerzy Czerwiński.

Na Górze Świętej Anny niewyremontowany pozostaje amfiteatr i Pomnik Czynu Powstańczego. W przyszłym roku obchodzona będzie setna rocznica powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »