Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi…
2021-02-19, 19:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole, o inwestycjach tej firmy komunalnej oraz opłatach za wody opadowe i roztopowe

Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Domowe rachunki mieszkańców Opola zwiększy opłata za utraconą retencję nazywana potocznie „podatkiem od deszczu”. Obowiązek ten wynika z ustawy o Prawie wodnym.
- Opłata za wody opadowe i roztopowe uchwalona została przez radę miasta w sierpniu ubiegłego roku. Wodociągi opolskie od początku tego roku taką opłatę naliczają. Wysyłamy do wszystkich naszych mieszkańców podłączonych do kanalizacji deszczowej oświadczenia. Na ich podstawie będziemy mogli ilość tych powierzchni. Przemnożymy to przez stawkę ustaloną przez radę miasta, czyli 21 groszy za metr sześcienny, i wyjdzie nam opłata miesięczna. Wysłaliśmy ponad osiem tysięcy takich oświadczeń. Ważne jest, aby jak najszybciej takie oświadczenie do spółki odesłać, bo i tak naliczamy tę opłatę od pierwszego stycznia. Zależy ona od powierzchni dachu, nawierzchni uszczelnionej, czyli betonowej, asfaltowej, kamiennej, czy nawierzchni nieprzepuszczalnej. Współczynnik spływu dla tych powierzchni jest różny. Najwięcej jest dla dachu, ponieważ sto procent powierzchni dachu jest brane do tej opłaty. Wtedy na podstawie wzoru obliczamy roczną ilość odprowadzanych wód. Żeby zminimalizować opłatę, musimy udowodnić, że woda spadająca na naszą posesję nie zawsze spada na powierzchnie utwardzone – wyjaśnił Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

Opłata pobrana za wody opadowe i roztopowe trafia do PGW Wody Polskie. W programie pytaliśmy też o opłaty mieszkańców Opola za pobór wody i odprowadzane ścieki.

- Nasz woda jest jedną z najlepszych w Polsce. Opłata dla mieszkańców jest minimalna. Cena zmieniła się 28 października. Dla odbiorców indywidualnych wynosi 3,96 gr za metr sześcienny. Średnio na gospodarstwo domowe jest to miesięcznie ok. 30 złotych. Również zmieniła się cen za ścieki bytowe. Jest to 5,97 gr. za metr sześcienny – powiedziała Jolanta Pałosz, wiceprezeska spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

W tym roku spółka WiK Opole zaplanowała wydatkowanie 12 mln złotych na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w tym mieście.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »