Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej…
2021-02-16, 18:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w województwie opolskim

[fot.zpruszkowa.pl]
[fot.zpruszkowa.pl]
RIO w Opolu przeanalizowała gospodarowanie odpadami komunalnymi na Opolszczyźnie w latach 2016-2019. W tym czasie 49 gmin dopłacało do tego zadania. W 9 gminach dochody uzyskane z opłat przewyższały wydatki ponoszone na gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Nasze zainteresowanie dotyczyło skutków finansowych „rewolucji śmieciowej”, która nastąpiła w 2013 roku. Wówczas samorządy lokalne przejęły odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Celem tej reformy było zwiększenie stopnia recyklingu odpadów, likwidacja problemu dzikich wysypisk, wdrożenie unijnych standardów w gospodarce odpadami oraz wprowadzenie konkurencji na tym rynku. Opłata śmieciowa staje się ważna w odbiorze społecznym. Jest większa niż podatek od nieruchomości, który kojarzymy z dochodami gminy. Wydatki na system gospodarowania odpadami stają się coraz istotniejszą pozycją w budżetach gmin. Zgodnie z założeniami reformy system gospodarowania odpadami powinien się samofinansować. Oznacza to, że z dochodów za gospodarowanie odpadami nie można finansować innych wydatków. Ustalając stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinniśmy brać pod uwagę koszty funkcjonowania systemu. To często nie dzieje się z powodów społecznych, czy politycznych. Mieszkańcy nie chcą coraz więcej płacić za śmieci. Oznaczać to może, że samorządy dokładają do tego zadania z innych źródeł i być może rezygnują z wydatków prorozwojowych, czy inwestycyjnych. Dla nas to jest bardzo niepokojące zjawisko. Opolskie gminy nie zarabiają na gospodarce odpadami. Zdecydowana większość dokłada do tego. W najbliższej perspektywie nie widzę spadku tych wydatków – powiedział Grzegorz Czarnocki, prezes RIO w Opolu.

Z analizy RIO można wnioskować, że opolski rynek odbioru odpadów komunalnych został zmonopolizowany.

- Nie ziścił się jeden z postulatów twórców tej reformy, żeby w Polsce zaistniała konkurencja na rynku odpadów komunalnych. Efekt reformy jest taki, że spadła liczba podmiotów świadczących usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Konkurencja jest niewielka lub znikoma - powiedział Grzegorz Czarnocki.

O dominacji potentatów z tej branży świadczą dane przedstawione przez RIO. W 2016 roku opolskie gminy ogłosiły 69 przetargów na odbiór śmieci. W 44 przypadkach wpłynęła jedna oferta. W 2019 roku było 77 takich postępowań przetargowych. W 55 przypadkach ofertę złożyła zaledwie jedna firma.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »