Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej…
2021-02-16, 18:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w województwie opolskim

[fot.zpruszkowa.pl]
[fot.zpruszkowa.pl]
RIO w Opolu przeanalizowała gospodarowanie odpadami komunalnymi na Opolszczyźnie w latach 2016-2019. W tym czasie 49 gmin dopłacało do tego zadania. W 9 gminach dochody uzyskane z opłat przewyższały wydatki ponoszone na gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Nasze zainteresowanie dotyczyło skutków finansowych „rewolucji śmieciowej”, która nastąpiła w 2013 roku. Wówczas samorządy lokalne przejęły odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Celem tej reformy było zwiększenie stopnia recyklingu odpadów, likwidacja problemu dzikich wysypisk, wdrożenie unijnych standardów w gospodarce odpadami oraz wprowadzenie konkurencji na tym rynku. Opłata śmieciowa staje się ważna w odbiorze społecznym. Jest większa niż podatek od nieruchomości, który kojarzymy z dochodami gminy. Wydatki na system gospodarowania odpadami stają się coraz istotniejszą pozycją w budżetach gmin. Zgodnie z założeniami reformy system gospodarowania odpadami powinien się samofinansować. Oznacza to, że z dochodów za gospodarowanie odpadami nie można finansować innych wydatków. Ustalając stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinniśmy brać pod uwagę koszty funkcjonowania systemu. To często nie dzieje się z powodów społecznych, czy politycznych. Mieszkańcy nie chcą coraz więcej płacić za śmieci. Oznaczać to może, że samorządy dokładają do tego zadania z innych źródeł i być może rezygnują z wydatków prorozwojowych, czy inwestycyjnych. Dla nas to jest bardzo niepokojące zjawisko. Opolskie gminy nie zarabiają na gospodarce odpadami. Zdecydowana większość dokłada do tego. W najbliższej perspektywie nie widzę spadku tych wydatków – powiedział Grzegorz Czarnocki, prezes RIO w Opolu.

Z analizy RIO można wnioskować, że opolski rynek odbioru odpadów komunalnych został zmonopolizowany.

- Nie ziścił się jeden z postulatów twórców tej reformy, żeby w Polsce zaistniała konkurencja na rynku odpadów komunalnych. Efekt reformy jest taki, że spadła liczba podmiotów świadczących usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Konkurencja jest niewielka lub znikoma - powiedział Grzegorz Czarnocki.

O dominacji potentatów z tej branży świadczą dane przedstawione przez RIO. W 2016 roku opolskie gminy ogłosiły 69 przetargów na odbiór śmieci. W 44 przypadkach wpłynęła jedna oferta. W 2019 roku było 77 takich postępowań przetargowych. W 55 przypadkach ofertę złożyła zaledwie jedna firma.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »