Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Artur Rolka, burmistrz Paczkowa o zagospodarowaniu…
2021-02-15, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa o zagospodarowaniu odpadów komunalnych i rosnących opłatach za odbiór śmieci

Artur Rolka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Artur Rolka [fot. Justyna Krzyżanowska]
W większości opolskich gmin opłaty za odbiór śmieci nie pokrywały związanych z tym kosztów. Takie są wyniki analizy Opolskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pod lupę wzięła lata 2016 – 2019. W tym czasie gospodarka odpadami w regionie generalnie nie bilansowała się.
System gospodarowania odpadami musi się bilansować. Gmina nie może dopłacać do odbioru śmieci, ani nie może na nim zarabiać.

- Jednym z istotnych składników kosztów wywozu odpadów jest opłata środowiskowa, która od 2017 roku wzrosła ze 120 złotych za tonę do 276 złotych obecnie. Samorządy lokalne nie mają na to żadnego wpływu. Taką opłatę uiszcza się przy wjeździe na Regionalną Instalację Gospodarki Odpadami. Pozostałe koszty to wzrost minimalnej płacy oraz cen energii, paliwa. Te wszystkie czynniki powodują, że drożeje gospodarka odpadami. Bardzo trudno jest wyliczyć opłatę za odbiór odpadów. Co roku parlament zmienia ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W związku z tym trudno jest zaplanować jakąś rozsądną cenę. Trudno mówić o bilansowaniu się. Pozyskane dochody od mieszkańców powinny wystarczyć na realizację tego zadania. Jest też granica możliwości finansowych gospodarstw domowych. Stale rosnąca opłata zaczynają też być trudne do zniesienia przez wielu mieszkańców. W gminie Paczków stawka wynosi 26 złotych miesięcznie od osoby w budynkach wielorodzinnych. W ubiegłym roku ta stawka była na poziomie 19 złotych i nie wystarczała. Jeszcze przed kilku laty było to 10 złotych. Odpady wozimy poza gminę do Domaszkowic – powiedział m.in. Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

W Polsce mieszkańcy płacą za odbiór odpadów więcej niż Niemcy. Z czego to wynika?

- W naszym kraju jest bodaj siedem spalarni odpadów zmieszany, komunalnych. Z tego się też bierze bardzo duży koszt realizacji tych zadań np. w województwie opolskim. U naszych zachodnich sąsiadów działa kilkadziesiąt spalarni odpadów komunalnych. Te trudne do recyklingu odpady są utylizowane. Na tym nie cierpi ochrona środowiska. Wręcz przeciwnie. Są z tego konkretne profity w postaci ogrzewania mieszkań, ciepłej wody i energii elektrycznej – argumentował Artur Rolka.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »