Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku…
2021-02-12, 13:18 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku od mediów i sporze wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych

Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku od mediów i sporze wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych
Wiele się dzieje w polskiej polityce, zatem Młodzieżowa Loża Radiowa obfitowała w kilka tematów. Wśród nich pojawiła się sprawa sporu wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych, była też mowa o zapowiedziach budowy antyrządowej Koalicji 276. Z przedstawicielami partyjnych młodzieżówek rozmawialiśmy także o podatku od mediów.
Zaproszenie do naszego programu przyjęli: Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów,Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS, Amadeusz Hofman z Federacji Młodych Socjaldemokratów, Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej, Mateusz Sałek z Solidarnej Polski oraz Dawid Rygol z Porozumienia.

Jednym z tematów była konwencja Platformy Obywatelskiej, która przedstawiła kilka postulatów programowych i zapowiedziała utworzenie Koalicji 276. Chodzi o koalicję partii opozycyjnych, która większością 276 głosów w Sejmie mogłaby odrzucać każde weto prezydenta.

- Konwencja była takim sygnałem zapraszającym inne ugrupowania do współtworzenia Koalicji 276. Określiliśmy wspólną oś programową jak kwestia praworządności, wolnych mediów i praw kobiet, to jest minimum, które powinno być zrealizowane w przyszłej kadencji – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów.

- Sceptycznie podchodzę do takiej koalicji, bo mi wydaje się to dość niemerytoryczne. Niemerytoryczna jest narracja „AntyPiS”, a jakieś wizje zjednoczonej opozycji, to piękne marzenia i plany, ale dość mało realne. Lewica od PO różni się pod wieloma względami i gospodarczymi i światopoglądowymi, chociaż cieszy mnie, że w tych postulatach został wymieniony rozdział państwa od kościoła - mówił Amadeusz Hofman z Federacji Młodych Socjaldemokratów.

- Konwencja miała być taką platformą współpracy i porozumienia opozycyjnych ugrupowań, a od początku stała się platformą nieporozumienia i różnych waśni. Platforma swoje, Hołownia swoje, Lewica swoje. PO chciałaby się wybić na lidera opozycji. Ich propozycje to same odgrzewane kotlety – mówił Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS.

Kolejnym tematem była inicjatywa wiceministra aktywów państwowych, posła Janusza Kowalskiego, który domaga się zdemontowania niemieckich nazw stacji kolejowych w Chrząstowicach i w Dębskiej Kuźni, które umieszczono tam w 2015 roku. Wiceminister złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury. Janusz Kowalski wyjaśnia w niej, że decyzja, która zapadła przed laty nie ma podstawy w obowiązujących przepisach prawa.

- Trzeba wyjaśnić tę nieścisłość związaną z brakiem dokumentacji i brakiem formalnych aspektów związanych z niemieckimi nazwami miejscowości na peronach PKP w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach. Trzeba to uporządkować i jasno zadeklarować, że w naszym kraju nie ma możliwości na samowolkę. Chce też wspomnieć o braku symetrii związanej z prawami mniejszości polskiej w Niemczech. Mniejszość polska prawie tych praw nie ma, a mniejszość niemiecka w Polsce tak, czego najlepszym dowodem jest przedstawiciel MN w polskim parlamencie – mówił Mateusz Sałek z Solidarnej Polski.

- Tablice dwujęzyczne do europejski standard i nie ma czegoś takiego, że tylko Mniejszość Niemiecka chce takich tablic. Zarzucanie braku formalności jest dziwne, bo nazw miejscowości mogą być używane na obszarze gminy. Jeśli solidarna polska uważa ze dworzec kolejowy jest poza obszarem gminy, to jest to faktycznie bardzo ciekawe - mówił Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej.

- Myślę, że w dobie pandemii są ważniejsze tematy niż to czy tablica jest w języku niemieckim czy polskim. Tablice powinny pozostać w dotychczasowej formie, dlatego, że na terenie Śląska Opolskiego mamy największe skupisko mniejszości niemieckiej. Wierzę, że poseł Kowalski nie miał złych zamiarów w tej sprawie – powiedział Dawid Rygol z Młodej Prawicy.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »