Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku…
2021-02-12, 13:18 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku od mediów i sporze wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych

Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku od mediów i sporze wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych
Wiele się dzieje w polskiej polityce, zatem Młodzieżowa Loża Radiowa obfitowała w kilka tematów. Wśród nich pojawiła się sprawa sporu wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych, była też mowa o zapowiedziach budowy antyrządowej Koalicji 276. Z przedstawicielami partyjnych młodzieżówek rozmawialiśmy także o podatku od mediów.
Zaproszenie do naszego programu przyjęli: Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów,Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS, Amadeusz Hofman z Federacji Młodych Socjaldemokratów, Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej, Mateusz Sałek z Solidarnej Polski oraz Dawid Rygol z Porozumienia.

Jednym z tematów była konwencja Platformy Obywatelskiej, która przedstawiła kilka postulatów programowych i zapowiedziała utworzenie Koalicji 276. Chodzi o koalicję partii opozycyjnych, która większością 276 głosów w Sejmie mogłaby odrzucać każde weto prezydenta.

- Konwencja była takim sygnałem zapraszającym inne ugrupowania do współtworzenia Koalicji 276. Określiliśmy wspólną oś programową jak kwestia praworządności, wolnych mediów i praw kobiet, to jest minimum, które powinno być zrealizowane w przyszłej kadencji – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów.

- Sceptycznie podchodzę do takiej koalicji, bo mi wydaje się to dość niemerytoryczne. Niemerytoryczna jest narracja „AntyPiS”, a jakieś wizje zjednoczonej opozycji, to piękne marzenia i plany, ale dość mało realne. Lewica od PO różni się pod wieloma względami i gospodarczymi i światopoglądowymi, chociaż cieszy mnie, że w tych postulatach został wymieniony rozdział państwa od kościoła - mówił Amadeusz Hofman z Federacji Młodych Socjaldemokratów.

- Konwencja miała być taką platformą współpracy i porozumienia opozycyjnych ugrupowań, a od początku stała się platformą nieporozumienia i różnych waśni. Platforma swoje, Hołownia swoje, Lewica swoje. PO chciałaby się wybić na lidera opozycji. Ich propozycje to same odgrzewane kotlety – mówił Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS.

Kolejnym tematem była inicjatywa wiceministra aktywów państwowych, posła Janusza Kowalskiego, który domaga się zdemontowania niemieckich nazw stacji kolejowych w Chrząstowicach i w Dębskiej Kuźni, które umieszczono tam w 2015 roku. Wiceminister złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury. Janusz Kowalski wyjaśnia w niej, że decyzja, która zapadła przed laty nie ma podstawy w obowiązujących przepisach prawa.

- Trzeba wyjaśnić tę nieścisłość związaną z brakiem dokumentacji i brakiem formalnych aspektów związanych z niemieckimi nazwami miejscowości na peronach PKP w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach. Trzeba to uporządkować i jasno zadeklarować, że w naszym kraju nie ma możliwości na samowolkę. Chce też wspomnieć o braku symetrii związanej z prawami mniejszości polskiej w Niemczech. Mniejszość polska prawie tych praw nie ma, a mniejszość niemiecka w Polsce tak, czego najlepszym dowodem jest przedstawiciel MN w polskim parlamencie – mówił Mateusz Sałek z Solidarnej Polski.

- Tablice dwujęzyczne do europejski standard i nie ma czegoś takiego, że tylko Mniejszość Niemiecka chce takich tablic. Zarzucanie braku formalności jest dziwne, bo nazw miejscowości mogą być używane na obszarze gminy. Jeśli solidarna polska uważa ze dworzec kolejowy jest poza obszarem gminy, to jest to faktycznie bardzo ciekawe - mówił Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej.

- Myślę, że w dobie pandemii są ważniejsze tematy niż to czy tablica jest w języku niemieckim czy polskim. Tablice powinny pozostać w dotychczasowej formie, dlatego, że na terenie Śląska Opolskiego mamy największe skupisko mniejszości niemieckiej. Wierzę, że poseł Kowalski nie miał złych zamiarów w tej sprawie – powiedział Dawid Rygol z Młodej Prawicy.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »