Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim…
2021-02-05, 19:06 Autor: Jan Poniatyszyn

Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii o przekazywaniu ziemi Kościołowi katolickiemu

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie za rządów różnych ugrupowań politycznych przekazano na rzecz związków wyznaniowych w sumie 3486 hektarów ziemi. Do rozpatrzenia pozostają 154 wnioski pochodzące ze strony Kościoła katolickiego.
- Od 30 lat mamy do czynienia z haniebnym procederem. Proszę mi wybaczyć te emocjonalne słowa. Przepis w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego daje możliwość - tylko temu kościołowi, w przeciwieństwie do innych związków wyznaniowych – ubiegania się o grunty jako rekompensatę za zimie pozostawione na Kresach Wschodnich. Okazuje się, że województwo opolskie i dolnośląskie przodują jeśli chodzi o rozdawnictwo tej ziemi. Obecnie procedowanych jest 3,5 tys. hektarów w województwie opolskim, o które upomniał się Kościół katolicki. Ten przepis stał się karykaturą przepisu. Spowodował, że parafie, diecezje, zakony, czy seminaria duchowne wyciągają rękę po publiczną ziemię. Przepis pozwalał na nabywanie od 15 do 50 hektarów. Co robi Kościół katolicki? Nabywa 15, 50 hektarów ziemi, którą sprzedaje i wyciąga rękę po kolejne grunty. To jest skandal absolutny. W ten sposób od 1991 roku pozbyto się 76 tys. hektarów ziemi w całej Polsce. Trzeba powiedzieć dość, stop drenowaniu publicznej kasy, majątku przez podmioty Kościoła katolickiego – powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna.

Zdaniem ks. Joachima Kobieni, rzecznika opolskiej kurii, Krzysztof Śmiszek mija się z prawdą. Wykazuje też dużą ignorancję w znajomości podstawowych faktów historycznych oraz państwowego prawa.

- Tu nie chodzi o jakąś rekompensatę ziemi utraconej na wschodzie, ale o mienie, które zabrano po drugiej wojnie światowej parafiom, diecezjom przez komunistyczne władze. W ramach zmian ustrojowych państwo polskie zdeklarowało wolę przynajmniej częściowego naprawienia tych konfiskat, które były bezprawne. Dlatego w ustawie pojawił się zapis o 15 hektarach ziemi rolnej dla każdej parafii i 50 hektarach dla diecezji, seminarium i to jednorazowo. W naszej diecezji z tego prawa skorzystała blisko połowa parafii. Beneficjentami takich zarządzeń były także inne kościoły, m.in. prawosławny, ewangelicko-augsburski, czy gminy żydowskie – powiedział Joachim Kobienia.

Zobacz także

2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »