Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie…
2019-11-13, 10:41 Autor: Marek Świercz

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla
- Izba zrzesza ponad sto firm będących sprzedawcami polskiego węgla, głównych dystrybutorów na naszym rynku. Izba zajmuje się ochroną interesów członków, w ostatnim czasie przede wszystkim w kontekście zmieniającej się legislacji. W ostatnich kilku latach mamy mnóstwo zmieniających się przepisów. Poza tym walczymy o dobry wizerunek polskiego węgla - mówił w Loży Radiowej Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Naszego gościa zapytaliśmy o mocno dyskutowany ostatnio proceder importu węgla na masową skalę.

- Najgłośniejszy przypadek transportu węgla z Mozambiku, zablokowanego przez ekologów, wyglądał nieco inaczej. Okazało się, że to nie węgiel energetyczny, ale koksujący, co więcej jechał nie do Polski, tylko do Czech - stwierdził Horbacz. - Ale faktycznie jest duży problem importowanego węgla, w zeszłym roku trafiła do nas rekordowa ilość 19 milionów ton. Mamy w Polsce zapotrzebowanie na węgiel z zewnątrz, ale na poziomie 10 do 12 milionów ton.

Jak wylicza nasz gość, około 4 milionów węgla z importu trafia do indywidualnych odbiorców, co zaspokaja jakieś 40 procent ich potrzeb. Resztę dostarczają polskie kopalnie, które łącznie wydobywają rocznie około 60 milionów ton.

Z Horbaczem rozmawialiśmy także na temat najnowszego raportu firmy KANTAR na temat tak zwanego ubóstwa energetycznego Polaków. Ankieterzy dotarli do 5 tysięcy gospodarstw, z których dobrze ponad tysiąc ogrzewa się węglem. Okazuje się, że jest to dla nich wydatek od 10 do 20 procent budżetu, co - według europejskich norm - oznacza nadmierne obciążenie i właśnie energetyczne ubóstwo. Aż 23 procent ankietowanych skarży się także na tzw. dyskomfort cieplny - wydaja coraz więcej a nadal marzną.

Nasz gość przekonywał także, że błędem jest kojarzenie węgla ze smogiem. Oczywiście zatruwa atmosferę, ale w miastach gorsze są samochody - niedawno było ich 17 milionów i miały średnio 10 lat, teraz jest w ich kraju 37 milionów i mają lat kilkanaście. I to one są gorszymi "kopciuchami" niż stare piece.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »