Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-10-31, 14:49 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0
W programie poruszyliśmy kwestię przemysłu 4.0, czyli zaawansowanych systemach przetwarzania danych, automatyzacji, inteligentnych technologiach, robotyzacji, czyli wszelkich usprawnień wykorzystywanych w procesach przemysłowych. Pytaliśmy czy polski przemysł jest na to gotowy i jakie zagrożenia się z tym wiążą.
- Wokół nas to pojęcie industry 4.0 coraz częściej się pojawia, coraz więcej konferencji targów i sympozjów, ale dopiero konkretne wdrażanie w zakładach pokaże nam jaki jest tego rezultat - mówił Lesław Adamczyk z BCC. - Drogi odwrotu nie ma. Czy jesteśmy gotowi? Na roboczo odpowiedziałbym że tak, bo my jako polscy przedsiębiorcy albo szerzej jako Polacy z różnego rodzaju wyzwaniami sobie radzimy. To już chyba taka nasza cecha, natomiast gorzej jak już potem jest poukładane i trzeba się dogadać żeby coś doprecyzować.

- Ja wierzę, że z tematem industry 4.0 sobie poradzimy, a co więcej musimy sobie poradzić, bo to po pierwsze są zmiany na świecie, a po drugie odpowiedź na to co się dzieje na rynku pracy. Rynek pracy fluktuuje, jeszcze niedawno mówiliśmy że brakuje rąk do pracy i ciągle to jest stan z którym mamy do czynienia, ale już teraz odczuwamy znaki spowolnienia. Natomiast trend demograficzny jest nieubłagany, zatem nasze firmy będą musiały się automatyzować i przekształcać. Będziemy coraz częściej widzieli fabryki w których kiedyś pracowało 100-200 pracowników, za chwilę będzie ich 20, a na hali większość rzeczy będą wykonywały roboty, które będą sobie podawały różne elementy, przesuwały, pakowały i wysyłały do odbiorców - mówił Lesław Adamczyk.

Sebastian Szczurek z ZUS zwrócił uwagę, że Polska jest daleko poza krajami Zachodu w tym zakresie. - W sąsiednich krajach, w Czechach lub na Węgrzech jest 120 robotów na 10 tys. mieszkań, a u nas to 30-35. Na pewno będzie się to wiązało z konkurencyjnością, ale warto też pamiętać o tym czynniku ludzkim. Roboty będą nas zastępowały przy jakiejś pracy, a chodzi tu o pracę powtarzalną przy tzw. taśmie, to trzeba pamiętać, że za tym wszystkim stał człowiek. Taki pracownik niewykwalifikowany może być pozbawiony źródła dochodu. Jeśli znajdzie pracę na 4 godziny dziennie i będzie otrzymywał wypłatę, która pozwoli mu przeżyć to dobrze, ale jeśli nie to co wtedy? - mówił Sebastian Szczurek.

W trakcie dyskusji poruszono też temat ewentualnego opodatkowania robotów, bezpieczeństwa cyfrowego, edukacji czy właśnie tzw. grup ludzi wykluczonych.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »