Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi…
2019-05-15, 14:25 Autor: Marek Świercz

Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi zamieniły się zorganizowany syndykat zbrodni

Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi zamieniły się zorganizowany syndykat zbrodni
- Czy oglądam filmy o gangsterach? Oczywiście! Polecam film z lat 90. zatytułowany "Mobsters", który w bardzo prawdziwy sposób obrazuje narodziny nowoczesnej amerykańskiej mafii. Głównym bohaterem jest Lucky Luciano, w którego wcielił się Christan Slater. To człowiek, który wymyślił tak współczesną mafię - mówiła w Loży Radiowej dr Kamila Kasperska-Kurzawa z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, która specjalizuje się w badaniu przestępczości zorganizowanej.
Jak mówi zaczęło się od etnicznych gangów (w tym, uwaga, także polskich), które powstały w emigrackich środowiskach w USA. Najliczniejsze były włoskie, przede wszystkim złożone z przybyszy z Sycylii, gdzie struktury mafijne funkcjonowały od dawna.

- Socjologicznym fenomenem jest to, że są i były tam akceptowane. To dla Sycylijczyków, którzy nie wierzą w skuteczność administracji czy sądów, ostatnia instancja, do której się można zwrócić o pomoc i sprawiedliwość - mówi nasz gość.

Gangi przekształciły się w zorganizowaną strukturę, z podziałem zadań i terytoriów, po wprowadzeniu prohibicji. Gangsterzy stwierdzili, że nie warto do siebie strzelać (choć bez incydentów się nie obeszło), skoro można zarobić potężne pieniądze na handlu alkoholem. Wystarczy przekupić policjantów i polityków. Syndykat, wymyślone przez żydowskiego hazardzistę i gangstera Arnolda Rothsteina, zbudowali Luciano i polski żyd Meyer Lansky.

Gdy prohibicję zniesiono, pojawiły się narkotyki. I zostały na dobre: dziś dostarczają ich bezwzględne kartele kolumbijskie i meksykańskie, ale także przemytnicy z Afganistanu, gdzie po wygnaniu talibów rolnicy znów obsiali pola makiem, z którego produkuje się haszysz i heroinę.

Jak mówi nasz gość, w Polsce zorganizowana przestępczość narodziła się w czasie gospodarczej transformacji. Prószków, Wołomin, gang Krakowiaka, w tle dawni esbecy i politycy. W czasach świetności polskie gangi miały znakomite kontakty z kartelami z Ameryki Południowej. Dziś nieco się schowali, mówi się o gangsterach "w białych kołnierzykach".

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »