Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył…
2019-05-07, 14:00 Autor: Marek Świercz

Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył nam zawsze, ale nigdy w takim zakresie jak obecnie

Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył nam zawsze, ale nigdy w takim zakresie jak obecnie
- Kłamstwo zawsze było jedną z metod uprawiania polityki, od czasów starożytnych do dziś. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak zupełnie nowe, poręczne i bardzo skuteczne metody rozpowszechniania kłamstw. Ale pamiętajmy, że tak zwany hejt istniał zawsze, na długo przed pojawieniem się mediów społecznościowych - mówił w Loży Radiowej prof. Dariusz Szostek z Uniwersytetu Opolskiego, prawnik specjalizujący się w tematyce szeroko rozumianych nowych mediów. - Hejt wszedł jednak osttanio pod strzechy, znalazł się w naszych domach - dodał.
Jak tłumaczy nasz gość, test przeprowadzony wśród jego studentów czarno na białym pokazał, że w esemesie potrafią bardzo ostro ocenić swojego kolegę, ale nie są w stanie powiedzieć mu tego samego, patrząc mu prosto w oczy.

- Robiłem też wśród studentów inny test. Żeby wziąć udział w pewnym projekcie, powinni przez 72 godziny nie korzystać z social mediów. Okazało się, że znosili to bardzo ciężko, mieli objawy odstawienia - dodaje Szostek.

Nasz gość podał szereg przykładów wykorzystania nowych technologii w politycznych rozgrywkach. Nie wchodząc w szczegóły (warto posłuchać całej rozmowy), wystarczy powiedzieć, że dane z facebooka, który na podstawie naszej aktywności potrafi trafnie rozpoznać nasze preferencje (także wyborcze), jeśli zostaną udostępnione politycznym marketingowcom, dają im możliwość takiego ukierunkowania działań promocyjnych, by uzyskać jak największy efekt.

Przykład? Jak mówi Szostek, pochwały Trumpa trafiały tylko do jego zwolenników, ale nie do zwolenników Hillary Clinton, bo ich by nie przekonały. Do nich trafiały za to informacje obrzydzające kandydatkę, bo mogły ich zachęcić do tego, by w ogóle nie poszli na wybory.

Efekt? Trump wygrał, choć w skali kraju dostał 3 miliony głosów mniej. Zadecydował amerykański model elektorski: są stany, gdzie zwycięzca bierze wszystko, czyli wszystkie głosy elektorskie. I tak oto w takim czy innym kilkumilionowym stanie Trump wygrał raptem 11 tysiącami głosy i zgarnął całą pulę. Bez możliwości, jakie dają nowe media, taka operacja polityczna byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »