Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych…
2024-05-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
Obecnie stawka ta wynosi 4242 złote brutto a od lipca będzie to 4300. Obecna minimalna płaca to 52,7 procent przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał.

Propozycja pani minister jest wyższa od tego, co w negocjacjach z rządem proponują przedsiębiorcy. Ci chcą zachowania stawki z drugiego półrocza bieżącego roku. Także związkowcy obstają za niższą stawką niż ministerstwo, proponując 4650 złotych brutto.

Czy najmniej zarabiającym pracownikom potrzeba aż tak dużego skoku wynagrodzeń i jaki miałby o wpływ na gospodarkę? O to pytaliśmy w naszej cotygodniowej debacie.

W programie poruszyliśmy też wątek prac nad ustawą regulującą zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Jej projekt ma być gotowy w III kwartale. Mówi się tu przede wszystkim o poprawie warunków pracy i życia tych osób w naszym kraju, ale też o uszczelnieniu granic Unii. "Zdarza się, że cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski, aby pracować u danego pracodawcy, nie są u niego zatrudniani na warunkach określonych w zezwoleniu, lecz trafiają do szarej strefy" - informuje resort pracy, cytowany przez portal Money.pl. Według wstępnych doniesień, w myśl nowych przepisów zezwolenia mają trafiać tylko do tych firm, które rzeczywiście chcą zatrudniać pracowników spoza wspólnoty. Przedsiębiorcy wskazują natomiast, że nowe zapisy mogą znacząco utrudnić im prowadzenie działalności. Kontrowersje budzą między innymi proponowane zapisy o nieudzielaniu pozwoleń, jeśli okaże się, że firma pośrednicząca w zatrudnieniu to "podmiot, który działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Odmowy mogą być też udzielane w przypadku "udostępniania pracowników pod pozorami tzw. outsourcingu pracowniczego". Zmienić ma się tżz sposób kontrolowania firm zatrudniających cudzoziemców - przede wszystkim te mają być niezapowiadane,a nieprawidłowości - surowiej karane.

Czy dodatkowe obostrzenia w tym zakresie są potrzebne? A może problem związany z niekontrolowanym napływem migrantów da się rozwiązać w inny sposób? To kolejne pytania, które zadaliśmy naszym ekspertom.

W dyskusji wzięli udział:

- Grzegorz Kuliś - Business Centre Club
- Piotr Pancześnik - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
- Dr Artur Żurakowski - ekonomista

Zobacz także

2024-08-19, godz. 16:26 "Coraz częściej idą tam ludzie, którzy wiedzą, po co to robią" - ks. Daniel Leśniak o opolskiej pielgrzymce na Jasną… 48. Piesza Pielgrzymka Opolska dotarła w sobotę na Jasną Górę. Jakie emocje towarzyszyły w tym roku pątnikom i dlaczego - mimo postępującego zeświecczenia… » więcej 2024-08-14, godz. 19:00 Andrzej Borowski o problemach ochotniczych straży pożarnych Gościem popołudniowego pasma publicystycznego Radia Opole był prezes opolskiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Andrzej Borowski, którego… » więcej 2024-08-13, godz. 19:00 "Wielu gości chce partycypować w kosztach odbudowy" - Joanna Kardasińska o Etnofestiwalu, cenach biletów i planach… W popołudniowym paśmie publicystycznym Radia Opole tym razem zajrzeliśmy do Niemodlina, gdzie w czwartek odbędzie się III edycja Opolskiego Etnofestiwalu… » więcej 2024-08-12, godz. 19:00 "Przyśpieszone żniwa o dwa, trzy tygodnie to jest ewenement" - Łukasz Smolarczyk Naszym gościem był wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Łukasz Smolarczyk, którego zapytaliśmy o wyjątkowo szybko kończące się żniwa na Opolszczyźnie… » więcej 2024-08-08, godz. 19:06 Czy potrzebne są dodatkowe regulacje związane z pracą w czasie upałów i kontrolami w firmach? Pracodawcy, związkowcy… Coraz częściej narzekamy na zbyt wysokie temperatury. Czy zatem kwestie związane z łagodzeniem ich skutków powinny zostać uregulowane w kodeksie pracy? Nad… » więcej 2024-08-07, godz. 16:45 Artur Misztal o problemie uzależnień i szczegółach I Brzeskiego Dnia Trzeźwości Gościem Radia Opole w środowe popołudnie był Artur Misztal, prezes Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynenta TAMA, a zarazem główny pomysłodawca i organizator… » więcej 2024-08-06, godz. 11:10 Tomasz Kubiak o barierach architektonicznych w Brzegu oraz współpracy z nowymi władzami miasta W miniony weekend w Brzegu zorganizowano pierwsze konsultacje w sprawie barier architektonicznych. Jaki jest ich efekt i jakim cieszyły się zainteresowaniem?… » więcej 2024-08-06, godz. 10:50 Krzysztof Reinert o nowej inwestycji energetycznej oraz planach na rozwój Gogolina W środę w Gogolinie zostanie uruchomiony główny punkt zasilania. To inwestycja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego gminy. W jaki sposób?… » więcej 2024-08-05, godz. 09:41 Paweł Kawecki o bezpieczeństwie opolskich wodociągów i ustalaniu taryf za wodę Opolskie Wodociągi i Kanalizacja nie pracują obecnie nad zmianą taryf dla odbiorców - tak zapewniał w Radiu Opole prezes tej spółki Paweł Kawecki. Z naszym… » więcej 2024-08-01, godz. 19:00 Debata. Pracodawcy i związkowcy. Wspólna sprawa (1.08.2024) Niemiecki pracodawca ogłosił, że zamyka fabrykę w Opolu. Ponad 200 osób straci pracę. Generator Produkcja zamyka zakład tłumacząc decyzję redukcją kosztów… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »