Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka…
2022-11-16, 17:10 Autor: Ireneusz Prochera

Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego

Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego
- Jestem przeciwnikiem mówienia o symetrii i asymetrii w relacjach państwowych, gdy mowa o mniejszościach. A tu dodatkowo mamy do czynienia z nieporównywalnością sytuacji, bo w Polsce mówimy o mniejszości autochtonicznej, a w Niemczech głównie mówimy o imigrantach. Różnica dotyczy też systemu edukacji, bo w Niemczech nauczycieli zatrudniają landy, a w Polsce system finansowania edukacji jest scentralizowany - mówił w programie Otwarty Mikrofon przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek, zarazem lider Mniejszości Niemieckiej. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi finansowania nauczania języka niemieckiego w Polsce przez Bundestag, który przeznaczył też milion euro na polskie szkolnictwo w Niemczech.
Po raz pierwszy w historii niemiecki rząd sfinansuje naukę języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. W budżecie Niemiec na przyszły rok znalazło się 5 mln euro na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce, a także milion euro na naukę języka polskiego w Niemczech.

To z kolei odpowiedź na ograniczenie przez polski rząd finansowania nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości o 2 godziny tygodniowo.

Z kolei konsul RP w Berlinie Marcin Król napisał na Twitterze, że jego zdaniem asymetria w nakładach ponoszonych przez Polskę i Niemcy na nauczanie języków jest absolutnie nie do zaakceptowania. Podał też statystyki wg których języka niemieckiego w Polsce uczy się 2 mln uczniów, a polskiego w Niemczech - 14 tys. mimo tego, że w tym kraju mieszka 1,3 mln Polaków.

Przewodniczący Sejmiku Rafał Bartek mówił o tym, skąd bierze się ta dysproporcja oraz o pomysłach na to, jak można by to zmienić. Wskazywał też na potrzebę szukania rozwiązań akceptowanych przez obie strony.

Zobacz także

2022-09-20, godz. 18:00 Co tam Panie w polityce? Piotr Semka i Piotr Gociek odpowiadają! W Otwartym Mikrofonie Piotr Gociek i Piotr Semka omawiają najważniejsze wydarzenia polityczne ostatnich dni. Wśród nich wzrost znaczenia Polski w NATO czy… » więcej 2022-09-19, godz. 15:59 Rajmund Miller o spotkaniu liderów opozycji, ostatnich wydarzeniach w sejmie Gościem parlamentarnej odsłony programu "Otwarty Mikrofon" był Rajmund Miller, poseł Koalicji Obuywatelskiej. Poruszyliśmy kilka wątków związanych z ostatnim… » więcej 2022-09-19, godz. 13:56 Marcin Ociepa o wyborach władz w OdNowie, spotkaniu liderów opozycji, wojnie na Ukrainie Gościem Radia Opole był Marcin Ociepa, wicemnister obrony narodowej, opolski poseł i szef stowarzyszenia OdNowa. Opowiedział o dzisiejszych wyborach władz… » więcej 2022-09-16, godz. 17:00 Alicja Żak-Łykus o Opolskim Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, które organizuje WSB i budowaniu marki… Gościem Otwartego Mikrofonu Radia Opole była Alicja Żak-Łykus z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Rozmawialiśmy o Opolskim Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci… » więcej 2022-09-16, godz. 14:11 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek komentuje głosowanie w sejmie o reparacjach wojennych, słowa… W tym tygodniu w ramach programu "Polityczny obraz tygodnia" redaktor Magdalena Ogórek komentowała głosowanie w sejmie o reparacjach wojennych, słowa von der… » więcej 2022-09-15, godz. 12:16 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o wzroście płacy minimalnej w 2023 w styczniu i lipcu i algorytmach… Gośćmi programu byli: Grzegorz Kuliś (BCC), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa) i Grzegorz Adamczyk ("Solidarność). » więcej 2022-09-14, godz. 11:13 "Co tam Panie w polityce?" w Radiu Opole. O zmianach na tronie w Wielkiej Brytanii i kontrofensywie ukraińskiej rozmawiali… W kolejnym cyklu "Co tam Panie w polityce?" Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek komentowali m.in. zmiany na tronie w Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią… » więcej 2022-09-13, godz. 17:05 "Spięcie" Magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Magazyn międzynarodowy "Spięcie" o: - zmianie na tronie brytyjskim i na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii - kontrofensywy Ukrainy w wojnie z Rosją -… » więcej 2022-09-12, godz. 17:10 Anna Zalewska: Unia Europejska nie wie dokąd idzie. Wojna i pandemia spowodowały zawalenie się doktryn, wartości, … - Jestem w PE dla Polski, reaguję na wszystkie głosy, które słyszę w Polsce i one mnie mobilizują. Mam świetny zespół współpracowników, bardzo merytorycznych… » więcej 2022-09-12, godz. 17:10 Danuta Jazłowiecka o poprawkach senatu do trzech ustaw, debacie w PE o Odrze oraz o ETS - Ustawa, która przyszła z rządu jest w naszej ocenie ustawą, która została nie została przeanalizowana merytorycznie pod kątem sytuacji jaka ma miejsce… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »