Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Betania: 'Mamy przeświadczenie, że ktoś jest faworyzowany…
2023-02-07, 17:37 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. AL

Betania: "Mamy przeświadczenie, że ktoś jest faworyzowany. Czujemy się niedocenieni. Dlaczego jedne jednostki dostają pieniądze za nadwykonania, a inne nie?" [INTERWENCJA]

Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Hospicjum „Betania” otacza bezpłatną opieką medyczną dorosłe osoby chore nowotworowo w stanie terminalnym. Pacjenci Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” mają zapewnioną zarówno opiekę medyczną i pielęgniarską, jak również wsparcie kapelana, psychologa, rehabilitantów i wolontariuszy. Do ich dyspozycji są przestronne, w większości jednoosobowe, pokoje z łazienkami i telewizorami, pokój relaksacyjny, kuchnia, ogród, kaplica i świetlica.

Zdarzają się sytuacje, że pogarsza się zdrowie pacjenta będącego pod opieką hospicjum domowego i nawet jeśli nie ma miejsca, dostawiane jest łóżko, by pacjenta nie zostawić bez pomocy. Wykonanie kontraktu zostało przekroczone. Zwrócili się do NFZ o wypłatę nadwykonań. Jego wartość to 40 tys. zł. To są koszty, które hospicjum już poniosło. NFZ za nadwykonania zaproponował kwotę 3,5 tys. Napisali do NFZ, do wojewody, do ministra zdrowia. O interwencję poprosili Radio Opole.

W czym tkwi problem, zapytaliśmy Jarosława Wacha, dyrektora Centrum Opieki Paliatywnej "Betania".Z Jarosławem Wachem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Zgłoszonych zostało 17 łóżek i na taką kwotę zostały zapewnione środki finansowe z NFZ. Każde łóżko, które jest dostawiane, bo istnieją takie potrzeby, powinno być zarejestrowane. Patrząc na realizację kontraktu NFZ posługuje się danymi, które uwidocznione są we wpisie do rejestru podmiotów działalności leczniczej. Takiego wpisu nie było. Jeśli świadczeniodawca chce zwiększyć liczbę łóżek, musi taką informację przekazać do służb wojewody i taka informacja powinna wpłynąć też do NFZ, a nie wpłynęła.

Czy dopatrzono się nieprawidłowości, skoro nie wypłacono kwoty, o którą hospicjum prosi? O to zapytaliśmy Renatę Kuczek, naczelniczkę Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w Opolu.
Renata Kuczek
Nie było przekroczenia norm, ani obniżenia jakości usług. - Przeczymy stereotypom, że coś, co jest za darmo, jest słabej jakości.
- Mamy przeświadczenie, że ktoś jest faworyzowany. Czujemy się niedocenieni. Dlaczego jedne jednostki dostają pieniądze za nadwykonania, a inne nie? - pyta.

Zapytaliśmy dyrektora, czego, by oczekiwał od NFZ i co go w tej sytuacji najbardziej boli.
Jarosław Wach
Jarosław Wach
Renata Kuczek, naczelniczka Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w Opolu przeczy jakoby jakiejkolwiek placówce wypłacono więcej pieniędzy niż było zarejestrowanych łóżek.
Renata Kuczek
Czy jest szansa, by jeszcze raz się przyjrzeć po ludzku sprawie? Od naczelniczki Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w Opolu dostaliśmy zapewnienie, że fundusz jest otwarty na spotkanie, gdzie będzie można omówić szczegółowe dane dotyczące stawki i wyceny świadczeń.
12

Zobacz także

2023-03-24, godz. 13:45 Jak sadzić żeby nie przesadzić? Sadzenie drzew - wydaje się mieć same pozytywne strony. Jednak co jeśli ktoś posadzi drzewo np. tuż przy wejściu do naszego domu, co w przyszłości może… » więcej 2023-03-23, godz. 13:17 Lista uwag do opolskiego MZK Sporo zastrzeżeń do działania Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu mają słuchacze, którzy zgłosili się z interwencją do Radia Opole. Mieszkańcy… » więcej 2023-03-22, godz. 13:15 Co z niszczejącymi terenami w centrum Opola? Zamiast służyć mieszkańcom śródmieścia w Opolu od lat niszczeją, porastają krzakami i tylko odstraszają. Mowa o terenach po byłych kortach przy ul… » więcej 2023-03-21, godz. 12:40 Mieszkaniec Opola vs straż miejska, spór o blokadę samochodową [INTERWENCJA] "Dostaję blokadę na samochód, bo strażnicy miejscy nie znają przepisów" - skarży się mieszkaniec Opola. Mężczyzna niemal codziennie parkuje na skwerku… » więcej 2023-03-20, godz. 13:28 Niepełnosprawni judocy z Opola bez dotacji sportowej [INTERWENCJA] Jak dzielone są pieniądze na sport w Opolu? Chodzi o podział miejskiej kasy w ramach tzw. dotacji jednorocznych na sport. W klubie ćwiczy 12 judoków - zawodników… » więcej 2023-03-17, godz. 15:32 "To jest dramat" – alarmuje słuchaczka oburzona ilością śmieci w okolicach dworca Opole Zachodnie [INTERWENCJA] Nasyp kolejowy w okolicach dworca Opole Zachodnie tonie w śmeciach. Idąc chodnikiem, wzdłuż parkingu i torów, niemal na każdym kroku można znaleźć wyrzucone… » więcej 2023-03-16, godz. 14:55 Porzucone samochody. Jak pozbyć się ich z przestrzeni miejskiej i czy Straż Miejska zawsze ma prawo to zrobić? [IN… Od Armii Krajowej, przez Chabry, po Zaodrze - na każdym osiedlowym parkingu w Opolu znajdzie się samochód bądź samochody, po których widać, że od dłuższego… » więcej 2023-03-15, godz. 12:01 Pies w domu, opiekun w pracy. Agresywny anonim na wycieraczce [INTERWENCJA] "Paskudztwa, kundlowate, ujadające mordy, które niszczą życie ludziom" - to cytat z anonimu, jaki na swojej wycieraczce znalazła mieszkanka Opola. Jest właścicielką… » więcej 2023-03-14, godz. 12:22 Obwodnica Lędzin dyskusje wzbudza. Pojawił się piąty jej wariant, czy ma szansę na realizację? [INTERWENCJA] Wiele zastrzeżeń i długa dyskusja - tak wyglądało spotkanie odnośnie planowanej budowy obwodnicy Lędzin koło Opola, które odbyłos iena początku lutego… » więcej 2023-03-13, godz. 11:59 Kontrowersje wokół planu budowy Centrum Zielonej Transformacji w Opolu Centrum Zielonej Transformacji ma powstać za 3 lata obok Zakładu Komunalnego w Opolu. Inwestycja od początku budziła wątpliwości, szczególnie wśród mieszkańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »