Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Betania: 'Mamy przeświadczenie, że ktoś jest faworyzowany…
2023-02-07, 17:37 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. AL

Betania: "Mamy przeświadczenie, że ktoś jest faworyzowany. Czujemy się niedocenieni. Dlaczego jedne jednostki dostają pieniądze za nadwykonania, a inne nie?" [INTERWENCJA]

Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Hospicjum „Betania” otacza bezpłatną opieką medyczną dorosłe osoby chore nowotworowo w stanie terminalnym. Pacjenci Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” mają zapewnioną zarówno opiekę medyczną i pielęgniarską, jak również wsparcie kapelana, psychologa, rehabilitantów i wolontariuszy. Do ich dyspozycji są przestronne, w większości jednoosobowe, pokoje z łazienkami i telewizorami, pokój relaksacyjny, kuchnia, ogród, kaplica i świetlica.

Zdarzają się sytuacje, że pogarsza się zdrowie pacjenta będącego pod opieką hospicjum domowego i nawet jeśli nie ma miejsca, dostawiane jest łóżko, by pacjenta nie zostawić bez pomocy. Wykonanie kontraktu zostało przekroczone. Zwrócili się do NFZ o wypłatę nadwykonań. Jego wartość to 40 tys. zł. To są koszty, które hospicjum już poniosło. NFZ za nadwykonania zaproponował kwotę 3,5 tys. Napisali do NFZ, do wojewody, do ministra zdrowia. O interwencję poprosili Radio Opole.

W czym tkwi problem, zapytaliśmy Jarosława Wacha, dyrektora Centrum Opieki Paliatywnej "Betania".Z Jarosławem Wachem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Zgłoszonych zostało 17 łóżek i na taką kwotę zostały zapewnione środki finansowe z NFZ. Każde łóżko, które jest dostawiane, bo istnieją takie potrzeby, powinno być zarejestrowane. Patrząc na realizację kontraktu NFZ posługuje się danymi, które uwidocznione są we wpisie do rejestru podmiotów działalności leczniczej. Takiego wpisu nie było. Jeśli świadczeniodawca chce zwiększyć liczbę łóżek, musi taką informację przekazać do służb wojewody i taka informacja powinna wpłynąć też do NFZ, a nie wpłynęła.

Czy dopatrzono się nieprawidłowości, skoro nie wypłacono kwoty, o którą hospicjum prosi? O to zapytaliśmy Renatę Kuczek, naczelniczkę Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w Opolu.
Renata Kuczek
Nie było przekroczenia norm, ani obniżenia jakości usług. - Przeczymy stereotypom, że coś, co jest za darmo, jest słabej jakości.
- Mamy przeświadczenie, że ktoś jest faworyzowany. Czujemy się niedocenieni. Dlaczego jedne jednostki dostają pieniądze za nadwykonania, a inne nie? - pyta.

Zapytaliśmy dyrektora, czego, by oczekiwał od NFZ i co go w tej sytuacji najbardziej boli.
Jarosław Wach
Jarosław Wach
Renata Kuczek, naczelniczka Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w Opolu przeczy jakoby jakiejkolwiek placówce wypłacono więcej pieniędzy niż było zarejestrowanych łóżek.
Renata Kuczek
Czy jest szansa, by jeszcze raz się przyjrzeć po ludzku sprawie? Od naczelniczki Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w Opolu dostaliśmy zapewnienie, że fundusz jest otwarty na spotkanie, gdzie będzie można omówić szczegółowe dane dotyczące stawki i wyceny świadczeń.
12

Zobacz także

2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej 2024-06-04, godz. 13:02 Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA] Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa… » więcej 2024-06-03, godz. 12:20 Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA] Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają… » więcej 2024-05-29, godz. 16:30 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA] Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »