Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » To dobra wiadomość! Hospicjum 'Betania' otrzymała…
2023-11-20, 13:36 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

To dobra wiadomość! Hospicjum "Betania" otrzymała po kilku miesiącach pieniądze za nadwykonania od NFZ [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Dzień SPA w hospicjum Betania w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Dzień SPA w hospicjum Betania w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Władze hospicjum "Betania" w lutym zwróciły się do nas z prośbą o wsparcie, ponieważ NFZ nie wypłaciło należytej sumy pieniędzy w ramach nadwykonań. Świadczeń medycznych wykonanych ponad limit było tyle, że ich suma wyniosła 40 tys. zł., a NFZ za nadwykonania zaproponował kwotę 3,5 tys. Jednak dzisiaj przychodzimy z dobrą informacją! NFZ wypłaciło za nadwykonania, a dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" - Jarosław Wach podpisał kontrakt na kolejny rok.
Jednak zadajemy sobie ważne pytanie, jak to jest, że co roku takie instytucje pomocy, chociażby jak opolska "Betania" musi borykać się z problemem czy będą nadwykonania, a jak będą czy dostaną pełną kwotę nadwykonań?

- Jest określona pula środków na dane leczenie, w tym przypadku opieka paliatywna hospicyjna. I ta pula środków wystarcza dla każdego podmiotu w jakiejś wysokości (...) Stawka dla wszystkich jest taka sama, natomiast jest kontaktowanie co pięć lat. Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadza konkurs i na podstawie wyników tego konkursu poszczególne podmioty, które zajmują po kolei miejsce pierwsze, drugie, trzecie otrzymują fundusze. Pierwsze miejsce dostało tyle ile chciało, drugie tyle na ile zawnioskowało. My akurat zajęliśmy drugie miejsce w hospicjum stacjonarnym, ale trzecie miejsce w hospicjum domowym i tutaj już zabrakło tych środków na finansowanie leczenia w takiej wysokości w jakiej wnioskowaliśmy - mówi Jarosław Wach.
Jarosław Wach, dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" 1
Jednak sprawa zakończyła się sukcesem, a NFZ przyznał te pieniądze, o które "Betania" walczyła na każdym możliwym polu. Jak to się stało, że jednak się udało?

- Jeśli chodzi o nasze hospicjum, my możemy powiedzieć, że mamy najwięcej specjalistów, jeśli chodzi o lekarzy z dziedziny medycyny paliatywnej (...) I nadmienić trzeba, że to w naszej placówce mamy akredytacje. U nas mogą odbywać się praktyki specjalistyczne z zakresu medycyny paliatywnej (...) u nas odbywają się również wykłady z piątego roku studentów medycyny - zaznacza Barbara Chyłka, koordynatorka wolontariatu w Betanii.
Barbara Chyłka, koordynatorka wolontariatu w "Betanii" 1
Połączyliśmy się również z rzeczniczką opolskiego oddziału NFZ, Barbarą Pawlos i zapytaliśmy co spowodowało, że te pieniądze na nadwykonania jednak się znalazły.

- My wszystkich świadczeniodawców traktujemy według zasady równości (...) Zapłaciliśmy za nadwykonania za trzy kwartały tego roku (...) Śmiało możemy powiedzieć już, że za okres styczeń-wrzesień zarówno jak i w hospicjum stacjonarnym i domowym zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia za nadwykonania dla hospicjum "Betania" ponad 280 tys. zł. Natomiast październikowe nadwykonania są w tej chwili w trakcie aneksowania i to będzie ponad 55 tys. zł" - podkreśla Barbara Pawlos.
Barbara Pawlos, rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ 1
- Hospicjum Betania jak i wszyscy świadeczeniodawcy otrzymali już propozycję finansowania świadczeń na kolejny rok (...) Hospicjum "Betania" ma w tej chwili zarejestrowanych 18 łóżek i taką adekwatną propozycję otrzymała od NFZ. Jest ona większa niż w roku 2023 - dodaje Barbara Pawlos.
Barbara Pawlos, rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ 2
Ta Interwencja doczekała się szczęśliwego końca, dlatego na takie zakończenia warto czekać.

Krzysztof Dobrowolski zajął się tematem, a całą audycję można przesłuchać poniżej.

Zobacz także

2023-12-05, godz. 14:45 Nysa nie chce przesiadek w pociągach do Wrocławia [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Bezpośrednie połączenia kolejowe relacji Nysa - Wrocław Główny zostaną zlikwidowane. Zmiany wchodzą w życie od niedzieli (10.12) zmieniając jeden kurs… » więcej 2023-12-04, godz. 14:40 Decyzja WiK Opole dotycząca podwyżek oprotestowana przez wójta Tarnowa Opolskiego [INTERWENCJA] Od wtorku (05.12) drożeje opłata za wodę i odprowadzenie ścieków na terenie Opola, a także gmin: Turawa, Komprachcice i Prószków, a od środy (06.12) także… » więcej 2023-12-01, godz. 17:30 Szklana pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA] Wracamy do sprawy poruszonej w paśmie interwencyjnym Radia Opole w tym roku już dwukrotnie (16 i 20 października), a dotyczącej przykrych incydentów polegających… » więcej 2023-11-30, godz. 15:45 "To była barbarzyńska wycinka" - żalą się mieszkańcy jednej z posesji w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Przycięto kasztanowiec, jak należy, ale przy okazji - totalnie wykarczowano nasadzenia, które były ostoją zieleni i ozdobą tego niewielkiego podwórka przy… » więcej 2023-11-29, godz. 14:15 Nielegalne składowisko w Kędzierzynie-Koźlu - co dalej ze sprawą? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Nielegalne składowisko odpadów w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Chełmońskiego spłonęło pod koniec zeszłego tygodnia. W magazynie zgromadzonych było około… » więcej 2023-11-28, godz. 16:57 Wracamy do sprawy archeologicznych odkryć w opolskiej katedrze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji! W magazynie interwencyjnym powracamy do tematu opolskiej katedry, a to dlatego, że szerokim strumieniem poszła informacja, że wszystko, co archeolodzy tam znaleźli… » więcej 2023-11-27, godz. 14:25 Przez samochody nie mogą spokojnie żyć, odpoczywać, a nawet spać [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Żyć się nie da” - skarży się naszej reporterce mieszkanka ul. Sienkiewicza w Opolu, zgłaszając problem hałasu, jaki tworzą kierowcy hałaśliwych… » więcej 2023-11-24, godz. 16:13 Boisko LZS-u Grodziec zniszczone! A wandal na wolności! Policja szuka świadków [INTERWENCJA] "Drifciarz" postanowił urządzić sobie rajd po murawie klubu sportowego w Grodźcu. Efekt – zniszczone boisko i uszkodzony budynek klubowy. Straty mogą wynieść… » więcej 2023-11-22, godz. 16:52 Dom Dziecka w Paczkowie zostanie zlikwidowany? Trwa spór. Czy radni dojdą do porozumienia? [INTERWENCJA] Dom Dziecka w Paczkowie z 70-letnią tradycją ma zostać zlikwidowany. Konieczność podjęcia takiej decyzji była związana z uruchomieniem na terenie powiatu… » więcej 2023-11-21, godz. 13:32 Problem pracowników socjalnych to nie tylko małe zarobki, a również zmagania z przykrą rzeczywistością, chociażby… W związku z przypadającym dzisiaj świętem, czyli Dniem Pracownika Socjalnego postanowiliśmy poruszyć niezwykle ważny temat. Wiele pracowników instytucji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »