Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Nysa nie chce przesiadek w pociągach do Wrocławia…
2023-12-05, 14:45 Autor: Agnieszka Stefaniak, Daniel Klimczak, oprac. AL

Nysa nie chce przesiadek w pociągach do Wrocławia [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Szynobus [fot. Daniel Klimczak]
Szynobus [fot. Daniel Klimczak]
Bezpośrednie połączenia kolejowe relacji Nysa - Wrocław Główny zostaną zlikwidowane. Zmiany wchodzą w życie od niedzieli (10.12) zmieniając jeden kurs na przejazd dwuetapowy, z przesiadką w Brzegu. Dla mieszkańców Nysy i Grodkowa to duży kłopot.

- Nikt nas wcześniej nie informował, że bezpośrednie połączenie kolejowe Nysy z Wrocławiem zniknie z rozkładu - mówi burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz [posłuchaj całej rozmowy]

Rozżalony samorządowiec zwołał dziś
(05.12) nadzwyczajną sesję w tej sprawie. Chce wpłynąć na Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, by decyzja została zmieniona. Tym tematem zajęliśmy się dziś (05.12) także w magazynie interwencyjnym Radia Opole.
Likwidacja bezpośredniego połączenia oznacza duży kłopot, m.in. dla mieszkańców Grodkowa, którzy będą musieli czekać na przesiadkę w Brzegu nawet do 50 minut. Podróż na tej trasie wydłuży się więc do około 2 godzin. Sprawę komplikuje również fakt, że dworzec w tym mieście nie jest przystosowany do tak długiego czasu oczekiwania, szczególnie zimą. Z pasażerami w Grodkowie rozmawiała Wiktoria Kramczyńska.
Sonda wśród pasażerów likwidowanej trasy
Anna Możejko
Dziś (05.12) zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Nysie. Na miejscu pojawił się nasz reporter Daniel Klimczak. Na nadzwyczajnej sesji miejscy radni jednogłośnie poparli apel w tej sprawie pozostawienia bezpośrednich połączeń kolejowych z Wrocławiem. Obrady zwołano na wniosek burmistrza Kordiana Kolbiarza, który powiedział Radiu Opole, że wciąż wierzy, że planowane niekorzystne dla mieszkańców tej części regionu zmiany da się jeszcze powstrzymać.

Poniżej relacja z tego spotkania. Zobacz też tu.
Relacja z sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Nysie
Władze województwa podkreślają, że choć zmiana dla części mieszkańców będzie problematyczna, to jest w pełni racjonalna.

- Najlepiej byłoby jeździć bezpośrednio - przyznał w Radiu Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek regionu. - Mamy do czynienia z liniami zelektryfikowana i niezelektryfikowaną na bardzo uczęszczanej trasie Nysa-Wrocław. Nieracjonalne jest, by pod trakcją jeździć pociągiem spalinowym. Tych pojazdów z resztą, mamy deficyt i są one potrzebne na innych trasach.

Szymon Ogłaza mówi, że podróż wydłuży się maksymalnie o kilkanaście minut i będzie bardziej komfortowa. Ponadto marszałek zapewnia, że samorząd planuje zakup pojazdów hybrydowych. Pierwsze dwa pojawić się maja w przyszłym roku.
Szymon Ogłaza
Przewoźnik przekonuje, że zmiany są konieczne, aby wydłużyć żywotność szynobusów. Dzięki temu będą one mogły kursować do czasu zakupu przez samorząd nowych jednostek. Ten ma nastąpić jeszcze zanim obecnie używane szynobusy będą musiały przejść gruntowne remonty. Dodatkowo, jak przekonuje Ireneusz Cieślik z opolskiego zakładu Polregio, tylko niewielka część pasażerów przejeżdża dziś cały odcinek między Nysą a Wrocławiem.
Do studia zaprosiliśmy Sylwestra Brząkałę, dyrektora oddziału w POLREGIO (Przewozy Regionalne). Czy ten apel coś jeszcze może zmienić?
12

Zobacz także

2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej 2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej 2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej 2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej 2024-02-14, godz. 11:48 Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Na brak możliwości dojazdu autem "pod dom" skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu… » więcej 2024-02-12, godz. 22:22 Mieszkańcy Suchego Boru nie chcą obwodnicy przez tereny leśne [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Mieszkańcy Suchego Boru i Lędzin protestują przeciwko wybranemu do dalszych prac czwartemu wariantowi obwodnicy DK46 w gminie Chrząstowice. To wariant, który… » więcej 2024-02-12, godz. 15:00 Wiaty zamykane nie zawsze... zamknięte. Niefrasobliwość, kłopot techniczny - czym to wytłumaczyć? [INTERWENCJA] Tym razem zajęliśmy się zgłoszeniem naszego słuchacza związanym ze śmieciami i ich usuwaniem, a także wiatami śmietnikowymi, które nie zawsze są zamykane… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »