Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-05, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Trzeba zważyć korzyści i straty". Dyrektor Polregio w Radiu Opole o kursach Nysa - Wrocław z przesiadką w Brzegu

Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Wchodzące w życie od niedzieli (10.12) zmiany na linii kolejowej Nysa - Wrocław, zmieniające jeden kurs na przejazd dwuetapowy, z przesiadką w Brzegu, to jedyne możliwe rozwiązanie, by bezpiecznie "dojechać" do zakupu nowych maszyn - mówi Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego zakładu Polregio.
Zakupy planowane dwa lata temu nie doszły do skutku, a użytkowane maszyny zbliżają się do granicy przeglądów.

- Miało być pierwotnie planowane, zakupione z KPO. Był też złożony wniosek do Polskiego Ładu. Województwo tutaj obrało słuszny kierunek sfinansowania tego z pieniędzy zewnętrznych. Okazało się, że jest to niemożliwe. Dodatkowo - żeby złożyć wniosek do Polskiego Ładu nie może być otwarte żadne czynne postępowanie i w związku z tym te prace teraz dopiero trwają. Na ukończeniu jest specyfikacja na pojazdy elektryczne, to będzie kilkanaście pojazdów, oczywiście zakupionych. Oraz również, już tym razem ze środków własnych, mają być kupione dwa pojazdy hybrydowe - wyjaśnia Brząkała.

Jednak na pierwsze dwie hybrydy na torach, za ponad 30 milionów złotych każda, musimy poczekać nawet 30 miesięcy.

- Operujemy materią, którą mamy na stanie - dodaje dyrektor Polregio w Opolu. - Żeby nie uruchamiać w latach następnych komunikacji zastępczej w momencie kiedy te pojazdy "się skończą", a nowe jeszcze nie dotrą. Działanie to, kosztem tej nieszczęsnej przesiadki, trzeba zważyć korzyści i straty, jakie mamy. Czy dzisiaj nie warto prosić mieszkańców o to, żeby się uzbroili w cierpliwość i skorzystali z tej przesiadki, i kontynuowali podróż do Wrocławia i nie mieć problemu za rok czy półtora z eksploatacją pojazdów.

Jak dodaje Brząkała, koszt przeglądu jednego podwójnego składu może wynosić nawet 12 milionów złotych.
Sylwester Brząkała 1
Sylwester Brząkała 2

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 19:00 Zgłoś własne zadanie. 200 tys. na tegoroczne Inicjatywy Społeczne Miasta Gogolin 200 tys. złotych przeznaczył samorząd Gogolina na tegoroczną edycję Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina. To program podobny do budżetu obywatelskiego… » więcej 2024-03-03, godz. 18:30 Uwaga rodzice! W poniedziałek rusza rekrutacja dzieci do opolskich szkół podstawowych W poniedziałek (04.03) ruszy rekrutacja uczniów do klas pierwszych szkół podstawowych w Opolu. Potrwa równo miesiąc, do 4 kwietnia. Dotyczy ona dzieci urodzonych… » więcej 2024-03-03, godz. 17:15 "Staram się wychowywać dzieci w duchu sportowym i patriotycznym". Bieg ''Tropem Wilczym'' w Głubczycach Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Głubczycach w biegu ''Tropem Wilczym'' poświęconym pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Pomoc dla opolskich seniorów. MOPR uruchamia "Korpus Wsparcia Seniorów" Poprawa poczucia bezpieczeństwa, zapewnienie tzw. 'opieki na odległość' czy opasek bezpieczeństwa - to trzy główne założenia programu 'Korpus Wsparcia… » więcej 2024-03-03, godz. 15:51 ''Trzeba o tym mówić i pamiętać''. W Babicach upamiętniono zamordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się uroczystości ku czci blisko ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2024-03-03, godz. 14:26 Uczcili pamięć żołnierzy wyklętych. Za nami kolejny bieg "Tropem Wilczym" w Opolu Ponad 350 zawodników wystartowało w Opolu w 8. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem Wilczym'. Uczestnicy mieli do pokonania tradycyjnie dwie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:11 Wypadek polskiego busa w Niemczech. Kilka osób zostało rannych Dziewięć osób zostało rannych w Niemczech w wypadku z udziałem polskiego busa. Nad ranem na autostradzie A4 samochód wjechał w tył ciężarówki. » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Kamienice, kościół i szkoła przejdą renowacje. Opolski ratusz przyznał dotacje Kolejne opolskie kamienice, a także kościoły zostaną odrestaurowane. Urząd Miasta w Opolu przeznaczył na ich konserwację 215 tysięcy złotych. W konkursie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. Zyskała też Sparta Krzywizna Ponad 2 miliony złotych kosztują remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. » więcej 2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »