Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Decyzja WiK Opole dotycząca podwyżek oprotestowana…
2023-12-04, 14:40 Autor: Agnieszka Stefaniak, oprac. Agnieszka Lubczańska

Decyzja WiK Opole dotycząca podwyżek oprotestowana przez wójta Tarnowa Opolskiego [INTERWENCJA]

WiK Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
WiK Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Od wtorku (05.12) drożeje opłata za wodę i odprowadzenie ścieków na terenie Opola, a także gmin: Turawa, Komprachcice i Prószków, a od środy (06.12) także w Izbicku i Tarnowie Opolskim. To konsekwencja podniesienia taryf i podwyżek zapowiadanych na listopadowej konferencji prasowej przez zarząd Wodociągów i Kanalizacji w Opolu. Cena ta wzrośnie docelowo o 37%. W najgorszej sytuacji są jednak mieszkańcy Tarnowa Opolskiego i Izbicka, którzy za media zapłacą dużo więcej.

Jak na obecną sytuację zareagował wójt gminy Tarnów Opolski? Czy coś jeszcze można w tej sprawie zrobić? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(04.12) w magazynie interwencyjnym.
- Po trudnych rozmowach z Wodami Polskimi, Wody Polskie przyjęły proponowane wnioski, stąd od 5 i 6 grudnia będą zmiany stawek za wodę i ścieki naszych klientów. W przypadku Opola i Aglomeracji Opolskiej najpierw zmieniamy opłaty ok. 20% za wodę i ok. 30% za ścieki. Natomiast finalnie woda nie przekracza 30% i ścieki nie przekraczają 42%. Dla tych odbiorców, którzy płacą za wodę i ścieki będzie to wzrost ok. 37% po 3 latach. Trzeba pamiętać o tym, że sumaryczna ocena wody i ścieków będzie niższa niż cena w naszym RZGW w roku ubiegłym, to pokazuje, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, by to nie uderzało w naszych odbiorców - mówił Paweł Kawecki, członek zarządu WiK Opole.
Paweł Kawecki
Choć źle reagujemy na słowo "podwyżka", WiK w Opolu udowadnia w tabelce na swojej stronie, że cena wody w Opolu i gminach ościennych i tak jest niska w porównaniu do tego, ile płacą mieszkańcy Strzelec Opolskich czy Głuchołaz.

Marcin Dorotnik, główny księgowy WIK w Opolu tłumaczył na konferencji, że chodzi o dalsze sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez straty na jakości świadczonych usług.
Marcin Dorotnik
Jednak są miejsca w województwie, gdzie podwyżka to ponad 300%! Dotyczy to Tarnowa Opolskiego. Dlaczego jest ona tak duża i co na to gmina? Czy coś można jeszcze zmienić w tej sytuacji, o to wszystko zapytaliśmy wójta gminy Krzysztofa Mutza, który powiedział nam, że uzasadnienia całej tej sprawy nie zna.
Z Krzysztofem Mutzem rozmawia Agnieszka Stefaniak
O komentarz poprosiliśmy członka zarządu WiK Opole Pawła Kaweckiego. Skąd tak drastyczna podwyżka opłat za wodę i ścieki w gminach Tarnów Opolski i izbicko?
- Powiem tak: "twarde prawo, ale prawo". Rozporządzenie mówi, ze jeżeli mamy do czynienia z Aglomeracją, a tu mamy odrębne aglomeracje, to dla aglomeracji przypisana jest taryfa. Akceptowanym przypadkiem jest akceptowanie jednej ceny dla dwóch aglomeracji, ale tylko w przypadku, gdy te dwie aglomeracje są w ramach jednej gminy. Tutaj mamy ogromny majątek, czyli ogromne koszty związane z podatkiem od nieruchomości, od umieszczenia w pasie drogowym, od urządzeń niezwiązanych z infrastrukturą, amortyzację itp. i to są składowe, które tworzą koszty, które przy stosunkowo niewielkiej ilości ścieków, powoduje, że wychodzi taka cena - mówi Paweł Kawecki, członek zarządu WiK Opole.
Z Pawłem Kaweckim rozmawia Agnieszka Stefaniak
Co na to wójt gminy Tarnów Opolski?
12

Zobacz także

2024-02-26, godz. 15:45 Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki… Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już… » więcej 2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej 2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej 2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej 2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej 2024-02-14, godz. 11:48 Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Na brak możliwości dojazdu autem "pod dom" skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu… » więcej 2024-02-12, godz. 22:22 Mieszkańcy Suchego Boru nie chcą obwodnicy przez tereny leśne [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Mieszkańcy Suchego Boru i Lędzin protestują przeciwko wybranemu do dalszych prac czwartemu wariantowi obwodnicy DK46 w gminie Chrząstowice. To wariant, który… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »