Radio Opole » Gospodarka
2023-11-29, 21:00 Autor: Jakub Biel

Drożej o prawie 40%. WiK Opole podnosi stawki za wodę i odprowadzenie ścieków

WiK Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
WiK Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Szykują się podwyżki rachunków za wodę i ścieki w Opolu i to już od grudnia. Przez najbliższe trzy lata opolanie zapłacą docelowo o 37% więcej za wodę w kranach i odprowadzane ścieki. O takiej decyzji poinformował zarząd Wodociągów i Kanalizacji w Opolu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Decyzja ta jest powiązana z nowymi taryfami przyjętymi przez Wody Polskie, które będą obowiązywały na terenie działalności WiK-u.
Członek zarządu WiK Opole Paweł Kawecki podkreśla, że podniesienie taryf, a tym samym wyższe ceny za wodę i ścieki związane są z kilkoma czynnikami.

– Tak, to jest temat trudny, natomiast temat, od którego nie da się uciec. Aktualnie obowiązująca taryfa funkcjonowała na kosztach z 2019 roku. W międzyczasie mieliśmy potężne wzrosty, choćby kosztów energii, wiadomo inflacja, wzrost cen materiałów, wzrost wynagrodzeń minimalnych etc. etc. No niestety, my też nie możemy w nieskończoność funkcjonować na takich stawkach. Po trudnych rozmowach Wody Polskie przyjęły proponowane wnioski.

- Musimy dbać o ciągłość funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa bez utraty jakości świadczonych usług - mówi Marcin Dorotnik, główny księgowy WiK Opole.

- Te podwyżki musiały nastąpić. My już wnioskowaliśmy o zmianę taryf 30 czerwca i ten okres procedowania trwał prawie 5 miesięcy. Czy to są duże podwyżki? Patrząc na wzrost cen mediów, chyba woda w naszym przypadku, to jest ten najniższy wzrost dla odbiorcy.

Dotychczas opolanie za dostawę metra sześciennego wody płacili 3,96 zł. Za odprowadzenie metra sześciennego ścieków bytowych trzeba było zapłacić 5,97 zł, a za taką samą ilość ścieków przemysłowych 8,39 zł. Te stawki wzrosną w ciągu trzech lat do 5,12 zł za metr sześcienny wody, 8,47 zł za metr sześcienny ścieków bytowych i 11,78 zł za metr sześcienny ścieków przemysłowych.

Stawki za wodę i ścieki będą obowiązywały przez trzy lata, a nowa taryfa wejdzie w życie od 5 i 6 grudnia.
Paweł Kawecki
Marcin Dorotnik

Gospodarka

2024-03-01, godz. 17:00 Praca w służbach mundurowych czy studiowanie? Targi Pracy i Edukacji w Kluczborku Uczelnie wyższe, miejscowi pracodawcy oraz przedstawiciele kilku służb mundurowych. Z możliwościami dalszej edukacji bądź kariery zawodowej mogli zapoznać… » więcej 2024-03-01, godz. 12:11 Gmina Baborów remontuje stanice OSP Budynki Ochotniczej Straży Pożarnej w Baborowie i Suchej Psinie przejdą generalny remont. Obie jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego… » więcej 2024-02-29, godz. 17:30 Przedsiębiorcze kobiety spotkały się w gminie Olesno. "Te rozmowy zaowocują w przyszłości" Około 100 kobiet przyjechało dziś (29.02) do Borek Wielkich obok Olesna na konferencję dotyczącą przedsiębiorczości. To pierwsza edycja inicjatywy Klastra… » więcej 2024-02-29, godz. 11:26 Obcokrajowcy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie firmy Pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzą u nas obywatele co najmniej 24 państw. Opłacają z tego tytułu składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2024-02-28, godz. 19:30 Mentoring biznesowy. Doświadczeni przedsiębiorcy wspierają nowych na rynku Osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą mogą skorzystać ze wsparcia, doradztwa i pomocy doświadczonych przedsiębiorców. Rusza VIII edycja… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Trwają konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji w Strzelcach Opolskich Trwają konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Strzelce Opolskie na lata 2024-2030. To kolejny etap prac nad dokumentem, który… » więcej 2024-02-28, godz. 09:30 Gmina Zębowice inwestuje na miarę możliwości. W tym roku kontynuacja dwóch dużych zadań Największe zadania to kontynuowanie budowy przydomowych oczyszczalni oraz adaptacja dawnej szkoły podstawowej w Radawiu na budynek wielofunkcyjny. 3,5 miliona… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15 Reintegracja społeczna i zawodowa czeka na chętnych. Oferta Cispolu w Polanowicach Nowych uczestników poszukuje Centrum Integracji Społecznej Cispol w Polanowicach obok Byczyny. Są wolne miejsca w warsztatach stolarskim i rękodzieła. » więcej 2024-02-27, godz. 16:00 Kietrz stawia na gaz. Wymiana źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej Samorząd Kietrza ogłosił właśnie przetarg na wymianę źródeł ciepła w budynkach urzędu miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Projekt inwestycji… » więcej 2024-02-27, godz. 13:00 Droga między Grodziskiem a Kadłubem przejdzie remont. Podpisano umowę z wykonawcą Ponad 10 mln zł będzie kosztowała przebudowa około 4-kilometrowego odcinka drogi pomiędzy Grodziskiem a Kadłubem (gmina Strzelce Opolskie). Jeśli pogoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »