Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Śmiertelna pułapka - co dalej ze sprawą ginięcia…
2023-10-20, 15:15 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

Śmiertelna pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA]

Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Ze szklanym budynkiem Centrum Usług Publicznych w Opolu nieustannie wlatują ptaki, które nie widząc szklanej przeszkody, giną na miejscu. Po naszej pierwszej audycji na ten temat (16.10) zarządca budynków wyraził chęć rozwiązania problemu i skontaktował się z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym na temat skutecznego zabezpieczenia budynków.

Postanowiliśmy zatem wrócić do tematu i zaprosić do studia Łukasza Berlika, prezesa Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, który temat zna.

- Skala zjawiska jest ogromna i to nie jest kilkadziesiąt ptaków w skali roku, ale przypuszczalnie raczej kilkaset może nawet koło tysiąca - mówi Łukasz Berlik wnioskując ze swoich obserwacji, a także innych obserwatorów ptaków.

- Sam pierwszej kontroli dokonałem rok temu na początku października, ale już wcześniej widząc wizualizację tych budynków, wiedziałem, że o to będą musiały zabijać się ptaki i to było do przewidzenia, tylko trudno było przewidzieć skalę - zauważa nasz gość.

W wyniku uderzenia w szyby Centrum Usług Publicznych zginęły ptaki należące do co najmniej 12 gatunków objętych ochroną ścisłą (sosnówka, modraszka, bogatka, raniuszek, zniczek, mysikrólik, kowalik, muchołówka żałobna, pleszka, kapturka, Phylloscopus sp. (najpewniej pierwiosnek), śpiewak).

Więcej w rozmowie, którą zamieszczamy poniżej.
Z Łukaszem Berlikiem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
W trakcie audycji dzwonili do nas słuchacze. Poniżej jeden z telefonów.
Telefon od słuchacza
Zadaliśmy Łukaszowi Berlikow pytanie, skoro miał wiedze na temat tego, że szklana bryła budynku może być pułapką dla ptaków, dlaczego wcześniej jako przyrodnicy nie interweniowali.

- Nikt się z nami nie konsultuje na etapie projektowania rozmaitych inwestycji i dopiero potem okazuje się, że jest problem. Jest nas (przyrodników) bardzo nie dużo, jesteśmy bardzo zapracowani i nie sposób śledzić i pilnować wszystkiego. Brakuje zaangażowanych ludzi wśród zwykłych obywateli, a obywatele też nie za bardzo zdają sobie sprawę, że coś w ogóle mogą - mówi Berlik.

Nasz gość jeszcze dziś idzie na spotkanie z przedstawiciele zarządcy obiektu, którym jest Park Naukowo-Technologiczny.

- Dziękuję panu za tą poprzednią audycję, bo wygląda na to, że przyniosła ona odpowiedni efekt, bo zostałem dziś zaproszony na spotkanie. To będzie dopiero pierwsza rozmowa, mam nadzieję, że przyniesie odpowiedni efekt - mówi Łukasz Berlik, zauważając też szerszy problem braku wiedzy wśród architektów projektujących budynki w kwestiach bezkolizyjnego wkomponowywanie ich w elementy otaczającej przyrody.
Z Łukaszem Berlikiem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-11-09, godz. 13:05 Pacjent został bez potrzebnych leków kardiologicznych przez kilka dni, ponieważ placówka nie znalazła terminu na wypisanie… Nasz słuchacz zgłosił się do nas z ciekawym pytaniem. Skąd ma wziąć receptę na leki, skoro przychodnia nie ma terminów do lekarza pierwszego kontaktu… » więcej 2023-11-08, godz. 13:32 "Nasze dzieci zamarzają" - skarżą się rodzice. Dlaczego na "Wodnej Nucie" jest zimno? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Na "Wodnej Nucie" w Opolu, czyli basenie rekreacyjno-sportowym można zamarznąć. Po wakacyjnym remoncie pływalni coś się "zepsuło". Od dwóch miesięcy największa… » więcej 2023-11-07, godz. 13:47 "Dalej niż za miedzę nie można wyjechać" - mieszkańcy Tułowic nie mają jak dostać się do szpitala. I co dalej?… Na wykluczenie komunikacyjne skarżą się mieszkańcy Tułowic. Chodzi o brak jakiegokolwiek połączenia m.in. z Korfantowem (zaledwie oddalonego o 14km w linii… » więcej 2023-11-06, godz. 14:50 Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę. Jak do tego dochodzi i jak temu zapobiec? Trzeba szczepić!… Na straszną, nieuleczalną chorobę, czyli wściekliznę co roku na świecie umiera ponad pięćdziesiąt tysięcy osób! W Polsce ostatnie zachorowanie odnotowano… » więcej 2023-11-01, godz. 15:28 "Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka, a nieboszczyk wciąż figuruje w licznych rejestrach żywych" - czyli… Korespondencje, które są adresowane do osób, których już nie ma wśród nas potrafią przychodzić latami. Firmy windykacyjne, banki, operatorzy sieci komórkowych… » więcej 2023-10-30, godz. 17:12 Ratusz jest na NIE w sprawie powstania spalarni na Metalchemie w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Przy ul. Oświęcimskiej w Opolu ma powstać spalarnia - dwuliniowa instalacja do spalania odpadów medycznych oraz odpadów niebezpiecznych. Mieszkańcy opolskiego… » więcej 2023-10-25, godz. 15:10 Mieszkańcy Wielołęki nie chcą farmy fotowoltaicznej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "To nie jest zrozumiałe, aby w tak ekologicznym miejscu coś takiego budować" - grupa mieszkańców wsi Wielołęka w gminie Domaszowice kategorycznie sprzeciwia… » więcej 2023-10-24, godz. 13:45 Każda większa ulewa kończy się zalanymi piwnicami - mówią mieszkańcy ul. Stalmacha w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Mała ulica, ale problem wielki. Mieszkańcy ul. Stalmacha w Opolu (to boczna uliczka od ul. ! Maja) po każdej ulewie mają zalane piwnice. Podkreślają, że… » więcej 2023-10-23, godz. 14:39 Opolska onkologia pęka w szwach, a rządowego wsparcia brak [INTERWENCJA] posłuchaj całej audycji - Skazano nas na to, że braknie miejsca dla nowych pacjentów - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. Szpital nie otrzymał wsparcia… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »