Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Kto powinien zapłacić za remont linii kolejowej…
2023-10-02, 14:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kto powinien zapłacić za remont linii kolejowej nr 144? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Dworzec w Zawadzkiem [fot. opolskie.pl]
Dworzec w Zawadzkiem [fot. opolskie.pl]
Rewitalizacja jest w planie, ale nie ma zapewnionego finansowania. Zadanie powinno być realizowane z unijnych pieniędzy regionów - to stanowisko PKP PLK przesłane do Radia Opole w sprawie remontu linii kolejowej z Zawadzkiego do Tarnowskich Gór. O przywrócenie połączeń osobowych kilka tygodni temu zawnioskowali samorządowcy z województw opolskiego i śląskiego.

Dlaczego to samorządy według PKP PLK powinny zainwestować w kolej? I jakie jest ich stanowisko w sprawie? Tematem tym zajęliśmy się dziś (02.10) w paśmie interwencyjnym Radia Opole.
Samorządowcy wskazują nie tylko na możliwość organizacji sprawnego, funkcjonującego przez lata połączenia kolejowego Opole - Tarnowskie Góry, ale też połączenia Opola z lotniskiem Katowice-Pyrzowice. I to szybko, bo województwo śląskie od nowego rozkładu, czyli 8 grudnia, rusza z takim połączeniem między Tarnowskimi Górami a Pyrzowicami.

Na dziś linią 144 za Zawadzkiem w stronę Śląska jeżdżą tylko składy towarowe. By wrócił tam ruch pasażerski potrzeba ok. 250 milionów złotych. Na tyle prace szacuje PKP PLK, ale nie jest skora do ich sfinansowania. Rewitalizacja trafiła do dokumentu o nazwie "zamierzenia", bez zapewnionego finansowania.
Tematem zajęła się Agnieszka Stefaniak. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-12-07, godz. 14:50 Most Zamkowy - licytacja na kolory trwa, a kiedy remont? Remontu domaga się także kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej… Miasto mówi o kolorze zielonym albo grafitowym, konserwator zabytków wskazuje na oliwkowy, a my pytamy o... remont. Kiedy Most Zamkowy w Opolu doczeka się generalnej… » więcej 2023-12-06, godz. 15:25 Kluczbork: Nie chcą zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych może powstać w Kluczborku. Potencjalny inwestor zwrócił się do burmistrza o wydanie decyzji o środowiskowych… » więcej 2023-12-05, godz. 14:45 Nysa nie chce przesiadek w pociągach do Wrocławia [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Bezpośrednie połączenia kolejowe relacji Nysa - Wrocław Główny zostaną zlikwidowane. Zmiany wchodzą w życie od niedzieli (10.12) zmieniając jeden kurs… » więcej 2023-12-04, godz. 14:40 Decyzja WiK Opole dotycząca podwyżek oprotestowana przez wójta Tarnowa Opolskiego [INTERWENCJA] Od wtorku (05.12) drożeje opłata za wodę i odprowadzenie ścieków na terenie Opola, a także gmin: Turawa, Komprachcice i Prószków, a od środy (06.12) także… » więcej 2023-12-01, godz. 17:30 Szklana pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA] Wracamy do sprawy poruszonej w paśmie interwencyjnym Radia Opole w tym roku już dwukrotnie (16 i 20 października), a dotyczącej przykrych incydentów polegających… » więcej 2023-11-30, godz. 15:45 "To była barbarzyńska wycinka" - żalą się mieszkańcy jednej z posesji w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Przycięto kasztanowiec, jak należy, ale przy okazji - totalnie wykarczowano nasadzenia, które były ostoją zieleni i ozdobą tego niewielkiego podwórka przy… » więcej 2023-11-29, godz. 14:15 Nielegalne składowisko w Kędzierzynie-Koźlu - co dalej ze sprawą? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Nielegalne składowisko odpadów w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Chełmońskiego spłonęło pod koniec zeszłego tygodnia. W magazynie zgromadzonych było około… » więcej 2023-11-28, godz. 16:57 Wracamy do sprawy archeologicznych odkryć w opolskiej katedrze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji! W magazynie interwencyjnym powracamy do tematu opolskiej katedry, a to dlatego, że szerokim strumieniem poszła informacja, że wszystko, co archeolodzy tam znaleźli… » więcej 2023-11-27, godz. 14:25 Przez samochody nie mogą spokojnie żyć, odpoczywać, a nawet spać [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Żyć się nie da” - skarży się naszej reporterce mieszkanka ul. Sienkiewicza w Opolu, zgłaszając problem hałasu, jaki tworzą kierowcy hałaśliwych… » więcej 2023-11-24, godz. 16:13 Boisko LZS-u Grodziec zniszczone! A wandal na wolności! Policja szuka świadków [INTERWENCJA] "Drifciarz" postanowił urządzić sobie rajd po murawie klubu sportowego w Grodźcu. Efekt – zniszczone boisko i uszkodzony budynek klubowy. Straty mogą wynieść… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »