Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Prośba z Norwegii z 'wycugiem' w tle [INTERWENC…
2023-06-02, 12:55 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Prośba z Norwegii z "wycugiem" w tle [INTERWENCJA]

[fot. envato]
[fot. envato]
Twoje sprawy w Twoim Radiu Opole, nie tylko regionalnie, ale i światowo. Otóż zgłosił się do Radia Opole słuchacz z Norwegii, który ma problem z przetłumaczeniem słowa "wycug". A że znajdujemy się na Śląsku Opolskim, to i dawniej gwarą mawiano na dzisiejszych terenach Opolszczyzny. Czy naszemu redaktorowi Krzysztofowi Dobrowolskiemu udało się rozwikłać tę zagadkę? O tym poniżej w interwencji.
Słuchacz Radia Opole, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla, obecnie mieszkaniec Norwegii jest tłumaczem. Zgłosił się do nas z prośbą o przetłumaczenie problematycznego słowa "wycug".
- Mam pytanie. Nie wiem jak to po polsku powiedzieć. Pochodzę ze Śląska i znane jest mi pojęcie "wycug", albo być u kogoś na "wycugu". Nie wiem jak to prawniczym, czy poprawnym polskim językiem wytłumaczyć. Czy mógłby mi pan pomóc, lub zapytać słuchaczy? Może ktoś wyszedłby na przeciw z rozsądnym rozwiązaniem? Pozdrawiam wszystkich. Wszystkiego dobrego życzę - prosi o pomoc Słuchacz Radia Opole, Pan Roman z Norwegii.
Słuchacz Radia Opole, Pan Roman
- Przez "wycug" ja rozumiem zabezpieczenie, najczęściej w sytuacjach wiejskich, kiedy rolnik przekazuje część gospodarstwa rolnego. Jest to zabezpieczenie mieszkania jak i bytu. Przekładając jednakże to słowo na język prawa, mamy tutaj z dwom instytucjami prawa. Można to rozumieć jako służebność mieszkania lub prawo dożywocia. Służebność mieszkania ogranicza się do zabezpieczenia najczęściej na rzecz darczyńców, że mają oni prawo korzystać w sposób nieodpłatny i dożywotnio z określonej części nieruchomości. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe obciąża nieruchomość i jego istota sprowadza się do tego, że niezależnie od tego kto jest właścicielem, to uprawniony może korzystać z tej nieruchomości. Przykładowo, jeśli obdarowany syn sprzedał nieruchomość, to rodzice będą mieli prawo mieszkać w tej nieruchomości. Prawo dożywocia powstaje natomiast wskutek zawarcia umowy o dożywocie, a przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości przenosi własność nieruchomości, w zamian otrzymujący tę nieruchomość zobowiązuje się dożywotnio utrzymywać osobę, która przeniosła tę nieruchomość. Odpowiadając na pytanie pana redaktora ja mimo wszystko utrzymywałbym, że jest to służebność - twierdzi notariusz Igor Frąszczak.
Notariusz Igor Frąszczak
- W sensie prawnym po polsku to byłaby służebność mieszkania. Kiedyś starośląskie domy, w większości posiadały dwa mieszkania dzielone oborą. Wycug to takie mniejsze mieszkanko, pomieszczenie, które posiadało odrębne wejście i tam zawsze starzy rodzice, którzy już nie mogli pracować na roli, to sobie mogli mieszkać. A młodzi gospodarzyli w drugim mieszkaniu - twierdzi Słuchaczka Radia Opole.
Słuchaczka Radia Opole
- Ja miałam sąsiadkę, która była Ślązaczką. Byłam kiedyś u jej córki i zapytałam się gdzie jest Aniela, a ona odpowiedziała mi tak: "A poszła tam na wycug". To był taki pokoik, coś pomiędzy kuchnią a sypialnią - mówi kolejna Słuchaczka Radia Opole.
Słuchaczka Radia Opole
- Znam dobrze prawo, a "wycug" po polsku to będzie oczywiście zachowek. Strona zobowiązana, ma zapewnić lokal, wyżywienie, opał, opiekę lekarską i to wszystko jest związane z najbliższymi członkami rodziny, czyli ojciec-matka. Nawet czynności pogrzebowe muszą być w ramach tego zachowku załatwione - twierdzi Pan Henryk.
12

Zobacz także

2023-06-16, godz. 14:55 "Smród powala z nóg". Co tam leży, czyje to pole, kto za to odpowiada? [INTERWENCJA] Naturalny nawóz składający się z przefermentowanego kału i moczu zwierząt oraz ściółki, czyli obornik. Dla roślin jest doskonałą pożywką zawierającą… » więcej 2023-06-15, godz. 16:06 Piwnica zalana, pleśń i wilgoć na ścianach, a rzeczy ze strychu gdzieś znieść trzeba. Wracamy do sprawy lokatorek… Wracamy do sprawy, o której mówiliśmy jakiś czas temu. Rzecz dotyczy pewnej kamienicy w Opolu z lokalami komunalnymi. Kłopot zgłaszających nam sprawę lokatorek… » więcej 2023-06-14, godz. 14:35 Skąd awaria w Centrum Usług Publicznych? Wielu petentów nie mogło załatwić swoich spraw [INTERWENCJA] Przeprowadzka wydziałów ratusza w Opolu do Centrum Usług Publicznych jest na finiszu, ale w związku z nią, otrzymaliśmy informację, od chcących we wtorek… » więcej 2023-06-13, godz. 14:25 Kozy z Zaodrza odłowione. Co się z nimi teraz stanie? [INTERWENCJA] Stado 5 kóz uprzykrzające życie działkowcom z Zaodrza w Opolu odłowione. Zwierzęta, którymi opiekował się bezdomny, trafiły do gospodarstwa. Przypomnijmy… » więcej 2023-06-12, godz. 13:50 Wracamy do sprawy kontrowersji wokół kursowania autobusów na trasie Opole - Kluczbork [INTERWENCJA] W sprawie kursowania autobusów na trasie Opole - Kluczbork jest czterech "graczy" - temat dotyczy nie tylko samej firmy LUZ, ale także Starostwa Powiatowego… » więcej 2023-06-09, godz. 13:45 Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy publiczność jest skazana na deszcz? [INTERWENCJA] To już tradycja, że jak jest opolski festiwal, to musi padać. Przygrywka już za nami, bo festiwal jeszcze oficjalnie się nie zaczął, a już deszcz pada… » więcej 2023-06-07, godz. 13:57 Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy [INTERWENCJA] W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pożaru hali produkcyjnej zakładu meblarskiego… » więcej 2023-06-06, godz. 13:24 Kontrowersje wokół kursowania autobusów na trasie Opole - Kluczbork Starostwo Powiatowe w Kluczborku odmówiło firmie LUZ z Opola zmian w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji międzymiastowej na trasie Opole - Kluczbork. Samorząd… » więcej 2023-06-06, godz. 11:59 Coraz więcej "podejrzanych" pogryzień na Opolszczyźnie - Nie ma dnia, by nie było pacjenta z podejrzanym pogryzieniem - alarmuje wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych Wiesława Błudzin. Rośnie liczba osób… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »