Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-09-02, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Coraz częściej w przychodni można spotkać lekarza z Ukrainy. Głównie są to specjaliści z medycyny rodzinnej

Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Coraz więcej lekarzy z Ukrainy podejmuje prace w opolskich placówkach medycznych [fot. pixabay]
Coraz więcej lekarzy z Ukrainy podejmuje prace w opolskich placówkach medycznych [fot. pixabay]
Coraz więcej lekarzy z Ukrainy zdobywa prawo do pracy w polskich placówkach medycznych. Tylko w sierpniu Okręgowa Izba Lekarska w Opolu takich decyzji wydała 13. Natomiast od marca 2021 roku do teraz było ich już 43. Głównie są to specjaliści z medycyny rodzinnej.
Jedną z lekarek, która starała się o prawo do wykonywania zawodu w Polsce jest Olga Czerniawska. Do Opola przyjechała w marcu, teraz jest lekarzem pierwszego kontaktu w przychodni przy ulicy Waryńskiego w Opolu.

- Najpierw chodziłam i patrzyłam, jak pracują lekarze z Polski. Poznałam cały system i potem powoli zaczęłam sama pracować i przyjmować pacjentów. Dużo przyjmuje osób z Ukrainy, ale też z Białorusi, Gruzji i mogę z nimi rozmawiać w ich języku. Mam dużo takich pacjentów. Są też oczywiście polscy pacjenci i wtedy rozmawiamy po polsku. Wyuczyłam się całego systemu i pracuje jako polski lekarz.

Obecnie w przychodni pracuje 3 lekarzy z Ukrainy i dwie pielęgniarki. Kolejnych 3 medyków czeka na decyzje. Jak przyznaje Tomasz Halski, prezes spółki Centrum Zdrowia, placówka dzięki tym osobom wyraźnie odczuła poprawę funkcjonowania.

- To są etaty, to są osoby, które zatrudniamy i można śmiało powiedzieć, że bez tych osób nie działałoby to teraz tak, jak działa. Mamy głównie lekarzy albo z podobną specjalizacją do medycyny rodzinnej, albo właśnie z tą specjalizacją. Większość z nich otrzymuje tak zwany trzymiesięczny nadzór, czyli muszą pracować razem z lekarzem polskim, który ma specjalizację w danej dziedzinie.

- Najpierw te osoby muszą złożyć wniosek do Ministerstwa Zdrowia, które je rozpatruje. Jeśli jest pozytywna decyzja administracyjna, to wówczas lekarz składa do odpowiedniej izby wniosek o przyznanie prawa w miejscu, gdzie chce pracować - dodaje Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu.

- Głównie wszyscy zwracają uwagę na to, jaka jest znajomość języka polskiego, bo weryfikacja, co do kwalifikacji leży w kompetencji Ministerstwa Zdrowia. My przyjmuje tę decyzję i ewentualnie zapoznajemy się ze znajomością języka polskiego tego lekarza. Tak, aby pacjent polski był bezpieczny.

Dodajmy, że obecnie lekarze z Ukrainy na decyzję z resortu zdrowia muszą czekać około 2 miesięcy.
Olga Czerniawska
Tomasz Halski
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka

Zobacz także

2022-08-26, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Ruszył projekt "Wolontariusze Mają Moc". Ma zachęcić mieszkańców regionu do pomocy w TOWU Mija pół roku od rosyjskiej agresji na Ukrainie. W tym czasie wielu uchodźców znalazło schronienie w naszym kraju, także na Opolszczyźnie. Od 6 miesięcy mogą liczyć na szeroką pomoc, między innymi ze strony blisko 3 tysięcy wolontariuszy… » więcej 2022-08-24, godz. 20:30, Wiadomości z regionu "Mamy bardzo silną wiarę w to, że wygramy tę wojnę". Dziś obywatele Ukrainy obchodzą Święto Niepodległości [ZDJĘCIA, FILM] To szczególny dzień dla naszych sąsiadów ze wschodu. Dziś (24.08) obywatele Ukrainy świętują Dzień Niepodległości. Z tej okazji na opolskim placu Wolności rozbrzmiewała ukraińska muzyka, przygotowano występy artystyczne i warsztaty… » więcej 2022-08-23, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Urząd marszałkowski angażuje się w przebudowę ukraińskiego sanatorium w Worochcie. Powstanie tam dom dziecka Samorząd województwa opolskiego koordynuje adaptację nieczynnego sanatorium w ukraińskiej Worochcie na potrzeby domu dziecka. » więcej 2022-08-13, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Ukraińscy żołnierze w opolskich szpitalach. "Otrzymujemy od razu historię choroby, aby przygotować oddział" Do czterech opolskich szpitali trafili czterej ranni żołnierze ukraińscy po przyjeździe pociągiem sanitarnym do Opola. Informowaliśmy wcześniej, że najciężej poszkodowany został przewieziony do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego… » więcej 2022-08-13, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Specjalny pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy w Opolu. Nasze szpitale zaopiekują się czterema osobami [ZDJĘCIA] W nocy z piątku na sobotę na opolską stację PKP przyjechał z Przemyśla specjalny pociąg sanitarny z żołnierzami z Ukrainy, którzy zostali ranni w działaniach wojennych. Do opolskich szpitali trafiło 4 rannych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »