Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-24, 09:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Lekarze z Ukrainy pracują w regionie. Liczy się nie tylko wiedza medyczna, ale też znajomość języka

Wizyta u lekarza - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
Wizyta u lekarza - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
Od 2 lat leczą i pomagają. Coraz więcej lekarzy z Ukrainy, którzy przyjechali do naszego regionu po wybuchu wojny stara się o nostryfikację swojego dyplomu. To oznacza, że chcą pracować w swojej specjalności. Do tego jednak potrzebna jest między innymi biegła znajomość języka polskiego.
Obecnie w województwie opolskim pracuje ponad 100 ukraińskich medyków, z czego około 15 już z dyplomem. Reszta ma warunkowe prawo do wykonywania zawodu.

- Co też istotne część lekarzy, którzy aplikowali o wykonywanie zawodu, rozwiązało umowy z placówkami medycznymi. My nie wiemy, gdzie oni obecnie pracują - mówi dr Jerzy Jakubiszyn, przewodniczący komisji ds. rejestracji w Opolskiej Izbie Lekarskiej.

- Ostatnio wysyłaliśmy pisma do dyrektorów, żeby nam określili, czy jeszcze lekarze u nich pracują, czy też nie. Wpływają odpowiedzi i okazuje się, że gdzieś kilkanaście do 20 osób na pewno już na terenie naszego województwa nie ma. Ja też z każdym z tych cudzoziemców, którzy aplikują o te uproszczone tryby rozmawiam, żeby zorientować się, jak po polsku rozmawiają i 3 osoby na mój wniosek złożony na posiedzeniu rady nie dostały prawa.

- Część lekarzy została też zaproszona do pracy przez dyrektorów danych placówek medycznych i pracuje na tak zwane oświadczenie o wykonywaniu zawodu na określony zakres czynności zawodowych - dodaje dr Jakubiszyn.

- Dosyć dużo z tych osób trafiło na neuropsychiatrię do szpitala na Wodociągowej, bo tam był w pewnym momencie zupełny kryzys, a zwłaszcza jeśli chodzi o psychiatrów. Natomiast, jeżeli chodzi o to warunkowe prawo wykonywania zawodu to, mimo że ci lekarze mają specjalizację, to oni nie mogą, podobnie jak tamci, nie mogą się legitymować, że są specjalistami. Dużo osób poszło do POZ-ów, ale też do szpitali. Nie ma jakiegoś ewidentnego ukierunkowania na jedną specjalność.

Dodajmy, że warunkowe prawo wykonywania zawodu wydawane jest z reguły na 5 lat.
dr Jerzy Jakubiszyn 1
dr Jerzy Jakubiszyn 2

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej 2024-11-21, godz. 16:00 Uśmiechy, dobre słowa i medale. Dzień Życzliwości w PSP 24 w Opolu Wiedzą, co to znaczy być miłym i uprzejmym na co dzień. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu obchodzili dziś (21.11) Dzień Życzliwości… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Zabójstwo kobiety w Ozimku. Pierwsza rozprawa przed sądem w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca w Ozimku. Na ławie… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Grodkowski DPS przejdzie remont. Prace nie powinny być uciążliwe dla pensjonariuszy Prawie 850 tysięcy złotych wyda brzeskie starostwo na remont Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. To placówka, która zapewnia opiekę około 50 pensjonari… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »