Gościem Ukraińskiego Akcentu był psycholog Volodymyr Zhovtiak.
Jak „żyć tu i teraz”? Jakie problemy psychologiczne mają migranci i jak je rozwiązywać? Czy dzieci i dorośli mają podobne problemy? Jak można sobie pomóc i kiedy należy szukać profesjonalnej pomocy? Jak nastawić się na sukces i pozytywne myślenie przed Nowym Rokiem?
Te i inne kwestie zostały omówione w programie Ukraiński Akcent.
Z końcem listopada zakończy się projekt wsparcia uchodźców z Ukrainy zainicjowany przez Fundację HumanDoc. Inicjatywa ta znana jest zapewne większości Ukraińców, którzy uciekli przed wojną i mieszkają w Opolu. Przez ponad dwa lata działalności Centrum Integracji Ozimska 8 w Opolu pomoc otrzymały setki migrantów wojennych z Ukrainy. Łącznie od początku trwania projektu w całej Polsce pomoc otrzymało ponad 30 000 osób. W ramach projektu organizowane były różnego rodzaju kursy i warsztaty dla dzieci, zajęcia adaptacyjne dla osób starszych, wsparcie psychologiczne dla ofiar przemocy, przesiedleńców, dzieci, młodzieży, kobiet w trudnej sytuacji życiowej, porady prawne i pomoc w zatrudnieniu, kursy językowe i wiele innych. Goście Ukraińskiego Akcentu, Viktoria Feshchuk-Bieniewska i Aleksi Kvatania, pracownicy Centrum Integracji, podsumowali wyniki swojej działalności w ciągu ostatnich dwóch lat i podzielili się planami na przyszłość.
Gościem Ukraińskiego Akcentu była Olena Sakharova, Skaut liderka Skautowej Drużyny «Totem». Ruch skautowy jednoczy dzieci i młodzież z całego świata. Co więcej, polscy i amerykańscy harcerze pomogli dzieciom z Ukrainy przystosować się do nowego środowiska, po wybuchu wojny na Ukrainie. W Polsce dzieci z Ukrainy mogą dołączyć do ruchu harcerskiego, nauczyć się podstaw i zasad harcerstwa, wspólnie uczestniczyć w wędrówkach i obozach oraz znaleźć podobnie myślących ludzi.
W Opolu działa oddział Skautowej Drużyny «Totem», który przyjmuje wszystkie dzieci z Ukrainy. Rozmowa o tym, jak harcerstwo pomogło dzieciom uciekającym przed wojną w Ukrainie zaadaptować się w Polsce, znaleźć nowe znajomości i możliwości bycia częścią wielkiej skautowej rodziny, w dowolnym miejscu na świecie.