Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-09-02, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Coraz częściej w przychodni można spotkać lekarza z Ukrainy. Głównie są to specjaliści z medycyny rodzinnej

Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Coraz więcej lekarzy z Ukrainy podejmuje prace w opolskich placówkach medycznych [fot. pixabay]
Coraz więcej lekarzy z Ukrainy podejmuje prace w opolskich placówkach medycznych [fot. pixabay]
Coraz więcej lekarzy z Ukrainy zdobywa prawo do pracy w polskich placówkach medycznych. Tylko w sierpniu Okręgowa Izba Lekarska w Opolu takich decyzji wydała 13. Natomiast od marca 2021 roku do teraz było ich już 43. Głównie są to specjaliści z medycyny rodzinnej.
Jedną z lekarek, która starała się o prawo do wykonywania zawodu w Polsce jest Olga Czerniawska. Do Opola przyjechała w marcu, teraz jest lekarzem pierwszego kontaktu w przychodni przy ulicy Waryńskiego w Opolu.

- Najpierw chodziłam i patrzyłam, jak pracują lekarze z Polski. Poznałam cały system i potem powoli zaczęłam sama pracować i przyjmować pacjentów. Dużo przyjmuje osób z Ukrainy, ale też z Białorusi, Gruzji i mogę z nimi rozmawiać w ich języku. Mam dużo takich pacjentów. Są też oczywiście polscy pacjenci i wtedy rozmawiamy po polsku. Wyuczyłam się całego systemu i pracuje jako polski lekarz.

Obecnie w przychodni pracuje 3 lekarzy z Ukrainy i dwie pielęgniarki. Kolejnych 3 medyków czeka na decyzje. Jak przyznaje Tomasz Halski, prezes spółki Centrum Zdrowia, placówka dzięki tym osobom wyraźnie odczuła poprawę funkcjonowania.

- To są etaty, to są osoby, które zatrudniamy i można śmiało powiedzieć, że bez tych osób nie działałoby to teraz tak, jak działa. Mamy głównie lekarzy albo z podobną specjalizacją do medycyny rodzinnej, albo właśnie z tą specjalizacją. Większość z nich otrzymuje tak zwany trzymiesięczny nadzór, czyli muszą pracować razem z lekarzem polskim, który ma specjalizację w danej dziedzinie.

- Najpierw te osoby muszą złożyć wniosek do Ministerstwa Zdrowia, które je rozpatruje. Jeśli jest pozytywna decyzja administracyjna, to wówczas lekarz składa do odpowiedniej izby wniosek o przyznanie prawa w miejscu, gdzie chce pracować - dodaje Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu.

- Głównie wszyscy zwracają uwagę na to, jaka jest znajomość języka polskiego, bo weryfikacja, co do kwalifikacji leży w kompetencji Ministerstwa Zdrowia. My przyjmuje tę decyzję i ewentualnie zapoznajemy się ze znajomością języka polskiego tego lekarza. Tak, aby pacjent polski był bezpieczny.

Dodajmy, że obecnie lekarze z Ukrainy na decyzję z resortu zdrowia muszą czekać około 2 miesięcy.
Olga Czerniawska
Tomasz Halski
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka

Zobacz także

2023-03-11, godz. 18:55, Wiadomości z regionu Strażacy z OSP w Zalesiu Śląskim wspierają konwoje z darami Strażacy z opolskich jednostek OSP pomagają w transporcie darów na Ukrainę. Tym razem z Niemiec w trasę wyruszyły dwa konwoje. Jeden z nich wiezie sprzęt dla szpitali, a drugi dla strażaków. Opolscy druhowie wsparli swoich niemieckich… » więcej 2022-12-08, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Marznący Ukraińcy dostaną niezbędny sprzęt dzięki polsko-holenderskiej współpracy Dary warte 30 tysięcy euro wyjadą do pogrążonego w wojnie Iwano-Frankiwska na Ukrainie dzięki współpracy opolskiego i holenderskiego okręgu klubu Lions Club. » więcej 2022-11-17, godz. 06:30, Wiadomości z regionu Dobrzeń Wielki kończy remonty mieszkań dla uchodźców z Ukrainy Uchodźcy z Ukrainy, którzy obecnie mieszkają w gminie Dobrzeń Wielki wkrótce będą mogli starać się o mieszkania komunalne. Do ich dyspozycji oddane będą 2 lokale, gdzie aktualnie prowadzone są już prace wykończeniowe. Zadanie… » więcej 2022-10-23, godz. 13:49, Wiadomości z regionu W Opolu organizowane są ukraińskie rodziny zastępcze. Nie bez powodu Od końca lutego opolskie sądy wydały kilkadziesiąt decyzji o ustanowieniu tymczasowego opiekuna dla małoletnich obywateli Ukrainy. Temat dotyczy dzieci, które uciekając przed wojną przyjechały do Polski z bratem, siostrą, ciocią… » więcej 2022-10-19, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Opole: uchodźcy z Ukrainy muszą szukać nowego lokum To już pewne. Do końca roku uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w ośrodku przy ulicy Torowej oraz Dambonia w Opolu będą musieli znaleźć inne lokum. Decyzję podjęło miasto. Powodem są pieniądze, a właściwie ich brak, na dalsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »