Radio Opole » Klasyka w Radiu Opole » Posłuchaj wybranych materiałów » Spotkanie z mistrzem: wybitny dyrygent Antoni Wit…
2021-10-28, 22:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Spotkanie z mistrzem: wybitny dyrygent Antoni Wit w specjalnym wywiadzie dla Radia Opole [FILM]

Maestro Antoni Wit w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk zarejestrowanej w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Już po raz trzeci, w ciągu zaledwie kilku lat, Antoni Wit, wybitny polski dyrygent polski o światowej sławie, przyjął zaproszenie Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, by poprowadzić opolską orkiestrę podczas piątkowego koncertu symfonicznego należącego do cyklu "Strefa gwiazd". Artysta ponownie przyjął również zaproszenie od Radia Opole do obszernej rozmowy na temat muzyki, dyrygowania, prowadzenia orkiestr, ale też prywtnych wspomnień. Tym razem dodatkowych tematów do rozmowy dostarczyła również książka "Dyrygowanie - sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz", wydana niedawno nakładem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Dzięki uprzejmości i wieloletniej współpracy z Filharmonią Opolską im. Józefa Elsnera, rozmowa została zarejestrowana 20 października w sali koncertowej filharmonii, zaledwie parę dni przed koncertem. Z kolei zapis dźwiękowy rozmowy z dyrygentem premierowo zabrzmiał w środowej (27.10) audycji "Klasyka wieczorową porą", w której zaprezentowane zostały również wybrane dzieła z polskiej i światowej literatury muzycznej, stanowiący zaledwie drobny wycinek obszernego dorobku fonograficznego, jaki ma na swoim koncie maestro Antoni Wit.

Artysta urodził się w Krakowie i to w swoim rodzinnym mieście studiował dyrygenturę w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Henryka Czyża, równolegle kształcąc się w klasie kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, a warto dodać, że na studia muzyczne dostał się jednocześnie na 3 kierunki, bo oprócz dyrygentury i kompozycji doskonalił swoje umiejętności w zakresie teorii muzyki. Warto dodać, że w momencie rozpoczęcia studiów muzyczny Antoni Wit był już studentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje umiejętności muzyczne doskonalił również podczas zagranicznych stypendiów, m.in. pod kierunkiem słynnej Nadii Boulanger. Po ukończeniu studiów dyrygenckich przez 2 lata był asystentem Witolda Rowickiego, ówczesnego szefa Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, a sam pieczę nad tą orkiestrą (ale też całą instytucją) objął w 2002 roku, pozostając dyrektorem naczelnym i artystycznym do roku 2013. Wcześniej jednak związany był z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, współpracował również z Teatrem Wielkim w Warszawie. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat Antoni Wit prowadził wiele orkiestr, nie tylko jako dyrygent gościnny, ale właśnie jako dyrektor artystyczny zespołu Filharmonii Pomorskiej, orkiestry i chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Kierował również zespołem w Pampelunie (Orquesta Sinfónica de Navarra). Nie można pominąć również długiej i owocnej współpracy z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR) w latach 1983-2000. Współpraca z tymi znakomitymi zespołami orkiestrowymi została zresztą opisana we wspomnianej książce.

Zobacz także

2022-11-15, godz. 15:51 "Missa Jubilata" Barbary Reiman - relacja z prawykonania dzieła w Głogówku W poniedziałkowej (14.11) odsłonie audycji "M jak muzyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, przenieśmy się do wnętrza kościoła pw. Świętego Bartołmieja w Głogówku… » więcej 2022-05-12, godz. 21:28 Filozofia pracy z orkiestrą według Michała Klauzy Praca z orkiestrą nad zwyczajowym koncertem w filharmonii różni się od pracy orkiestry radiowej, która sporo muzyki wykonuje pod czujnym uchem reżysera dźwięku… » więcej 2022-01-23, godz. 20:11 Piotr Sałajczyk o odcieniach sonat fortepianowych Mieczysława Wajnberga Kolejne spotkanie z twórczością Mieczysława Wajnberga (Weinberga) w audycji "Zapomniana klasyka" (23.01) tym razem dotyczyło solowej muzyki fortepianowej… » więcej 2021-11-26, godz. 18:21 Tuż przed recitalem: o potrzebie kontaktu z publicznością i złożoności zawodu muzyka Gościem audycji "Klasyka wieczorową porą" (24.11) był Mateusz Maciołek, pianista pochodzący z Opolszczyzny, który aktualnie kształci się na Akademii Muzycznej… » więcej 2021-11-19, godz. 13:26 Agnieszka Duczmal: Diamentowa Mistrzyni batuty "Pierwsza Dama polskiej batuty" Maestra Agnieszka Duczmal została uhonorowana "Diamentową batutą" czyli nagrodą, przyznawaną od 1995 roku przez Zarząd Polskiego… » więcej 2021-10-25, godz. 22:10 Świat muzyki widziany oczami młodego pianisty Nie tylko uznani i rozpoznawalni w świecie muzycznym artyści mają coś ciekawego do powiedzenia, a rozmów o muzyce i muzycznych inspiracji nigdy dość! Tym… » więcej 2021-10-18, godz. 18:19 Aleksandra Rojek i Yaroslav Shemet o niezwykłości koncertu obojowego Richarda Straussa i współpracy z orkiestrą Podczas drugiego koncertu (08.10) w jubileuszowym 70. sezonie artystycznym Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zabrzmiała muzyka niemieckich twórców… » więcej 2021-09-16, godz. 22:01 W kręgu Beethovena i festiwalowych klimatów Wielkie odliczanie do 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku już dawno rozpoczęte! Wydarzenie rozpocznie się 18 września i potrwa… » więcej 2021-08-13, godz. 19:40 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu oczami prof. Tomasza Tomaszewskiego Dosłownie tydzień po inauguracji 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu w audycji "Zapomniana klasyka" (08.08) w Radiu Opole 2 KULTURA wsłuchiwaliśmy… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »