Radio Opole » Kronika sportowa Radia Opole
2022-10-26, 09:00 Autor: PAP

Bortniczuk: Reżim Putina wykorzystuje sport do budowania pozycji w świecie

Minister Kamil Bortniczuk [fot. Maciej Marciński]
Minister Kamil Bortniczuk [fot. Maciej Marciński]
Sport przez reżim Putina, przez reżim rosyjski był przez lata wykorzystywany do tego, aby budować pozycję tego reżimu w świecie – mówił minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas wtorkowej inauguracji I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.
"Był wykorzystywany do tego, aby za pieniądze, głównie rosyjskich koncernów, kupować miejsca w zarządach federacji sportowych. Był wykorzystywany do tego, aby sukcesy rosyjskich sportowców wplatać w bieżącą propagandę reżimu skierowaną bezpośrednio do społeczeństwa rosyjskiego właśnie. Był wykorzystywany także do tego, aby uwiarygadniać to, czego Rosja dopuszcza się na Ukrainie" – mówił otwierając Kongres minister Bortniczuk.

Minister zwrócił uwagę, że najpierw pandemia covid bardzo mocno odcisnęła swoje piętno zarówno na turystyce jak i na sporcie. Z uwagi na obostrzenia zamknięto ruch turystyczny, a imprezy sportowe najpierw w ogóle się nie odbywały, a później były bez publiczności.

"To wszystko miało bardzo duży wpływ na sport i turystykę, a od lutego żyjemy w zupełnie innym świecie. Żyjemy w czasach wojny, co też odcisnęło swoje piętno na turystyce szczególnie tutaj w Małopolsce, czy na Podkarpaciu, ale także na sport" – mówił Bortniczuk.

Dodał także, że Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło walkę, aby objąć rosyjski i białoruski sport sankcjami.

"My znamy Rosjan jak mało kto w Europie i wiemy, do czego Rosjanie są zdolni w kontekście konfliktu zbrojnego, dlatego właśnie na nas, na Polakach spoczywa tak ogromna odpowiedzialność, aby społeczność międzynarodową przekonać do tego, z czym mamy na Ukrainie do czynienia. Dzisiaj świat mówi naszym głosem" – mówił Bortniczuk.

Wymieniał on, że resort podjął bardzo szybką akcję odebrania Rosji prawo do organizacji Mistrzostw Świata w piłce siatkowej, które miały się odbyć tam w tym roku i zorganizowanie ich w Polsce.

"Zareagowaliśmy błyskawicznie na lawinowy wzrost zainteresowania Polaków strzelectwem, a było to związane z tym, co się dzieje za naszą wschodnią granicą i wykorzystaliśmy to zainteresowanie do tego, aby kilka tysięcy Polaków przeszkolić z umiejętności obsługi broni, w tym broni palnej i będziemy ten program kontynuować" – mówił Bortniczuk.

Minister sportu przekazał także, ze realizowany jest program p.n. sportowe talenty, dzięki któremu każde polskie dziecko, każdy uczeń będzie poddany testom sportowym, a kluby sportowe będą mogły zaproponować stosowny rozwój dla dziecka, który przejawia predyspozycje do danej dyscypliny sportu.

Minister zapowiedział także, że do 2024 r. powstanie tysiąc hal sportowych w mniejszych miejscowościach, przy szkołach, które do tej pory nie miały dostępu do takich obiektów. Na program zagwarantowano finansowanie w kwocie 2 miliardów zł.

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem potrwa do czwartku. Swój udział zapowiedział także prezydent Andrzej Duda. Podczas wydarzenia przedstawiciele środowiska sportowego oraz turystyki, biznesu i samorządu dyskutują o kierunkach rozwoju sportu i turystyki w Polsce i na świecie.

Podczas trzydniowego spotkania zaplanowano również dyskusję o roli sportu w czasie wojny, sponsoringu czy nowych technologiach. Panele dyskusyjne będą również poświęcone perspektywom rozwoju turystyki po pandemii.(PAP)

Kronika sportowa Radia Opole

2023-05-30, godz. 10:31 Audycja Cały Nasz Sport [28.05.2023] W pierwszej części programu skupiamy się na meczu przedostatniej kolejki Fortuna 1. Ligi w którym piłkarze Odry Opole podejmują Chojniczanką Chojnice. W… » więcej 2023-05-30, godz. 10:25 Audycja Cały Nasz Sport [27.05.2023] Wydanie specjalne audycji Cały Nasz Sport z XXI Międzynarodowych Targów Turystyki. » więcej 2023-05-22, godz. 16:30 Audycja Cały Nasz Sport [21.05.2023] W niedzielnym wydaniu programu Cały Nasz Sport wracamy do wydarzeń z Turynu, gdzie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczyła o trzecią wygraną z rzędu… » więcej 2023-05-22, godz. 16:15 Audycja Cały Nasz Sport [20.05.2023] W pierwszej godzinie audycji mówimy przede wszystkim o akrobatyce powietrznej. Naszym gościem jest Lena Szpajcher z klubu Ramada Opole, wielokrotna medalistka… » więcej 2023-05-21, godz. 10:32 Grupa Azoty ZAKSA obroniła trofeum Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle triumfowali w Lidze Mistrzów. W rozegranym w Turynie finale obrońcy trofeum pokonali Jastrzębski Węgiel 3:2… » więcej 2023-05-20, godz. 18:33 ZAKSA i Jastrzębski Węgiel przed finałem w Turynie Wieczorem (20.05) w Turynie dojdzie do historycznego starcia w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów. Po raz pierwszy w meczu o tytuł zmierzą się dwie polskie… » więcej 2023-05-17, godz. 08:00 Powstał serial dokumentalny o mistrzu olimpijskim w skoku wzwyż Barshimie Powstał trzyczęściowy serial dokumentalny o mistrzu olimpijskim (2021) w skoku wzwyż Katarczyku Mutazie Essie Barshimie, którego trenerem jest Stanisław… » więcej 2023-05-16, godz. 10:14 Dzisiaj (16.05) poznamy pierwszego finalistę We wtorek w Mediolanie na stadionie San Siro odbędzie się rewanżowy, półfinałowy mecz Ligi Mistrzów, w którym zagrają dwa mediolańskie kluby: Inter i… » więcej 2023-05-15, godz. 15:14 Audycja Cały Nasz Sport [14.05.2023] Na początek audycji powrócimy do ostatniej konfrontacji piłkarzy Odry Opole przeciwko Stali Rzeszów. Niebiesko-czerwoni są w tabeli Fortuna 1. Ligi tuż nad… » więcej 2023-05-15, godz. 15:14 Audycja Cały Nasz Sport [13.05.2023] W dzisiejszej audycji Cały Nasz Sport rozmawiamy o grze Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2022/23 PlusLigi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »