Radio Opole » Kronika sportowa Radia Opole
2021-01-05, 11:08 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Tanecznym krokiem na lodzie. Łyżwiarstwo figurowe z Pauliną Hryniewicz

"Zostań mistrzem", łyżwiarstwo figurowe (14.08.2017)
Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z najbardziej zjawiskowych aktywności fizycznych. Wymaga od zawodników nie tylko odpowiedniej techniki, ale również poczucia rytmu i gracji. Uczy samokontroli oraz rywalizacji w sportowym duchu fair-play.
Mało kto wie, że łyżwiarstwo jest jednym z najstarszych sportów świata. Umiejętność poruszania się po lodzie nabyto już w epoce brązu, to z tamtego okresu pochodzą pierwsze łyżwy wykonane z kości zwierzęcych. Prekursorem dzisiejszego łyżwiarstwa figurowego był amerykański baletmistrz Jackson Haines, który w XIX wieku wprowadził na lód tańce towarzyskie. Połączył łyżwiarstwo z baletem i zaprezentował artystyczną jazdę do podkładu muzycznego.

Łyżwiarstwo figurowe to sport bardzo wymagający. Zawodnik musi jednocześnie rozwijać zdolności taneczne, wyczucie rytmu, giętkość oraz koordynację ruchową. Osoby, które zawodowo zajmują się uprawianiem tej aktywności często równolegle trenują balet, taniec bądź gimnastykę.

- Trzeba dobrze czuć muzykę i ruszać się z gracją, bo łyżwiarstwo figurowe to nie są same skoki, sama technika nie wystarczy. Chodzi o to, żeby wypracować w sobie gracje, która pozwala na to, aby ładnie się zaprezentować - wyjaśnia Paulina Hryniewicz z klubu Piruet Opole.

Łyżwiarstwo figurowe to jedna z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź formacjach. Wbrew pozorom nie jest to sport sezonowy. Po raz pierwszy zawody w łyżwiarstwie figurowym rozegrane zostały na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1908 w Londynie.

O tym jak wyglądają treningi oraz poszczególne figury opowiada Paulina Hryniewicz. Rozmowę prowadziła Daria Placek. Data emisji: 14.08.2017r.
Audycja "Zostań Mistrzem", łyżwiarstwo figurowe

Kronika sportowa Radia Opole

2021-10-24, godz. 16:05 Spotkanie 4. kolejki rozgrywek PlusLigi w audycji Cały Nasz Sport Głównym punktem audycji była relacja meczu: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Projekt Warszawa. Spotkanie 4. kolejki rozgrywek PlusLigi dostarczyło wielu… » więcej 2021-10-21, godz. 07:25 Podsumowanie siatkarskich spotkań w audycji Cały Nasz Sport Na początku audycji wspomnienie ligowych spotkań opolskich drużyn w siatkówce. Beniaminek TAURON Ligi Uni Opole rywalizowało w Stegu Arenie z liderem tabeli… » więcej 2021-10-12, godz. 07:54 Spotkanie 2. kolejki PlusLigi w audycji Cały Nasz Sport Pierwszą część programu zdominowała siatkówka. Na żywo transmitowaliśmy spotkanie 2. kolejki PlusLigi, w którym Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzyła… » więcej 2021-10-09, godz. 00:00 O najlepszym siatkarskim zespole w Europie w audycji Cały Nasz Sport Stal Nysa na własnym terenie podejmowała najlepszy zespół Europy - Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W programie m.in: omówienie tego spotkania. » więcej 2021-10-07, godz. 07:26 Rozmowy ze sportowcami w audycji Cały Nasz Sport W sekwencji piłkarskiej wrócimy też do piątkowej konfrontacji Uni Opole na wyjeździe z Jokerem Świecie. » więcej 2021-09-30, godz. 07:29 Podsumowanie meczu: Odra Opole vs. Stomil Olsztyn w audycji Cały Nasz Sport W audycji sportowe informacje z kraju i ze świata. » więcej 2021-09-27, godz. 07:13 Inauguracyjne spotkanie w I lidze szczypiornistów w audycji Cały Nasz Sport Sportowe emocje prosto z meczu: UKS Olimp Grodków vs. ŚKPR Świdnica. Paweł Konieczny relacjonował przebieg meczu. W audycji nie zabrakło również piłki… » więcej 2021-09-25, godz. 07:56 "Opolski Festiwal Skoków" w audycji Cały Nasz Sport Głównym punktem programu był Opolski Festiwal Skoków. W roli głównej na zawodach w stolicy regionu wystąpiła Kamila Lićwinko, która zakończyła bogatą… » więcej 2021-09-18, godz. 07:25 Piłka nożna, siatkówka i Opolski Festiwal Skoków w audycji Cały Nasz Sport Zespoły z naszego regionu przygotowują się do rozpoczęcia rozgrywek ligowych. Kolejne sparingi mają za sobą debiutujące w Tauron Lidze siatkarki Uni Opole… » więcej 2021-09-16, godz. 10:03 "Góry nie tylko do emerytury" - o kulturze chodzenia po górach Trekking zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest dobry dla naszego zdrowia, pozwala miło spędzić czas i gwarantuje dostęp do pięknych widoków. I choć niektórzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »