Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-10-10, 07:00 Autor: IAR/#Szymczakowska/i wg/w Siekaj

Ponad połowa nauczycieli ma objawy wypalenia zawodowego

nauczyciel, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
nauczyciel, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Ponad połowa nauczycieli przyznaje, że ma objawy wypalenia zawodowego. Może to oznaczać poważne skutki dla systemu edukacji. Ogólnopolskie badanie dobrostanu nauczycieli przeprowadzono w ubiegłym roku, a temat powraca przy okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.
Jak powiedziała psycholożka SWPS - Żaneta Rachwaniec - wypalenie zawodowe to problem dla całego systemu edukacji: „Ten nauczyciel jest zdenerwowany, jest zmęczony, nie wkłada odpowiedniego wysiłku, zapału w swoja pracę" - mówiła psycholożka. "Więc siłą rzeczy będzie te swoje negatywne emocje przekładać na swoich uczniów. To jest bardzo duża liczba. Ona też będzie miała znaczenie w tym sensie, że nauczyciele będą częściej przebywać na urlopach zdrowotnych” - dodaje psycholożka.

Nauczycielka wychowania przedszkolnego ze Szczytna - Natalia Glinka - przyznaje, że jest to trudna praca, która poza oczywistą satysfakcją ma też ciemne strony: „Problemy z rodzicami, pensja, wiadomo, różnie się układają relacje między nauczycielami, między nauczycielami a dyrektorem. Lata pracy, zmęczenie, choroby, pojawiające się nagonki na nauczycieli” - wylicza Natalia Glinka.

W zapobieganiu wypaleniu zawodowemu pomaga samoświadomość, dbanie, by obowiązki zawodowe nie dominowały nad życiem prywatnym, rozwój zawodowy, a także praca w środowisku sprzyjającym współpracy.

Dobrze być w formie

2024-11-19, godz. 10:11 Test stania na jednej nodze dobrze określa stan zdrowia i ryzyko zgonu u osób 50+ U osób po pięćdziesiątce dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze - wykazały… » więcej 2024-11-18, godz. 09:54 Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać, a jeśli nie jest to możliwe, to wcześnie ją wykrywać i leczyć, bo prowadzi do groźnych powikłań - podkreśla… » więcej 2024-11-17, godz. 09:43 Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg Naukowcy ze Szkocji przyjrzeli się, co dzieje się z mózgiem człowieka między 11. a 82. rokiem życia. Wieloletnie badanie pokazało, że kolosalne znaczenia… » więcej 2024-11-16, godz. 10:20 Ekspert: Zdrowie psychiczne może być przyczyną niskiej dzietności Kłopoty ze zdrowiem psychicznym i pesymizm co do przyszłości świata mogą być powodem niskiej dzietności w Szwecji - uważa Glenn Sandstroem. Naukowiec przeprowadził… » więcej 2024-11-15, godz. 15:56 Geriatra: możemy dożyć 120 lat Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok… » więcej 2024-11-14, godz. 15:18 Od ćwiczenia mięśni rosną neurony Biochemiczne i fizyczne efekty treningu mieśni mogą korzystnie wpływać na układ nerwowy - potwierdzają nowe badania opublikowane w „Advanced Healthcare… » więcej 2024-11-13, godz. 11:52 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie symptomy wypalenia zawodowego 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie co najmniej jeden z czternastu symptomów wypalenia zawodowego - to wzrost o 13 p.p. w ciągu trzech lat - wynika… » więcej 2024-11-12, godz. 07:00 Jak skomponować dietę według talerza zdrowego żywienia Kasza, jajko sadzone, surówka z kiszonej kapusty i owoc sezonowy - tak może wyglądać wartościowy obiad skomponowany zgodnie z talerzem zdrowego żywienia. » więcej 2024-11-08, godz. 09:00 Wykształcenie, zawód i zamożność wpływają na ryzyko demencji Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak wykształcenie, zawód i poziom zamożności wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia upośledzenia funkcji poznawczych… » więcej 2024-11-07, godz. 07:00 Movember, czyli kampania poświęcona męskim nowotworom Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Ruszyła kolejna odsłona kampanii Movember. Specjaliści zachęcają panów w każdym wieku, by zadbali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »