Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-06-18, 07:00 Autor: Morga Joanna / PAP

WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

nadciśnienie, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
nadciśnienie, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
W europejskim regionie WHO choroby układu krążenia zabijają dziennie 10 tys. osób – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma to związek m.in. z nadmiernym spożyciem soli oraz nieleczonym lub źle leczonym nadciśnieniem tętniczym.
W europejskim regionie WHO choroby układu krążenia zabijają dziennie 10 tys. osób – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma to związek m.in. z nadmiernym spożyciem soli oraz nieleczonym lub źle leczonym nadciśnieniem tętniczym.
Najnowszy raport WHO jest zatytułowany „Action on salt and hypertension: reducing cardiovascular disease burden in the WHO European Region” (https://iris.who.int/handle/10665/376580).

Wynika z niego, że choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną niesprawności i przedwczesnych zgonów w europejskim regionie WHO, który obejmuje 53 kraje - głównie Europy i częściowo Azji. Schorzenia te odpowiadają za 42,5 proc. wszystkich zgonów – czyli ok. 10 tys. dziennie.

Jak podają autorzy publikacji, mężczyźni umierają z powodu tych chorób 2,5 razy częściej niż kobiety. Występują również różnice między regionami – prawdopodobieństwo przedwczesnego (tj. w wieku 30–69 lat) zgonu z powodu chorób układu krążenia jest niemal pięciokrotnie wyższe w krajach Europy Wschodniej oraz Azji Środkowej w porównaniu z Europą Zachodnią.

Do najważniejszych przyczyn tych statystyk autorzy raportu WHO zaliczają: nadmierne spożycie soli i nadciśnienie tętnicze, które jest nieleczone lub źle leczone. Aż w 52 z 53 krajów, które znajdują się w europejskim regionie WHO, średnie spożycie soli kuchennej przekracza normę rekomendowaną przez organizację, tj. maksymalnie 5 gramów dziennie (łyżeczka do herbaty).

Nadmierna konsumpcja soli jest głównym czynnikiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, a to z kolei jest głównym czynnikiem ryzyka zgonów z powodu zawałów serca, udarów mózgu i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Według autorów raportu najważniejszym źródłem dużej ilości soli w diecie jest żywność przetworzona, w tym fast food. Dlatego regulacje dotyczące ograniczenia zawartości soli w żywności przetworzonej mogą mieć potencjalnie korzystny wpływ na zdrowie ludzi, ocenili eksperci WHO.

Kolejnym problemem jest rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego – zmaga się z nim jeden na trzech dorosłych w wieku 30-79 lat w europejskim regionie WHO. Jest to najwyższy wskaźnik na świecie.

Nadciśnienie tętnicze jest określane jako cichy zabójca, ponieważ często nie daje objawów, a jeśli nie jest trzymane pod kontrolą (u osób nieleczonych lub leczonych nieprawidłowo) prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu, które mogą zakończyć się zgonem.

W raporcie specjaliści podają, że nadciśnienie tętnicze jest wiodącym czynnikiem ryzyka zgonu i niesprawności w europejskim regionie WHO, odpowiada bowiem za blisko 25 proc. zgonów i 13 proc. przypadków niesprawności.

„Chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz nadciśnieniu tętniczemu można w dużym stopniu zapobiegać, jak również trzymać je pod kontrolą” – skomentował dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor WHO na region europejski.

Jak zaznaczył, co roku z powodu chorób układu krążenia umierają 4 mln osób w europejskim regionie WHO. „Są to przede wszystkim mężczyźni, zwłaszcza ze wschodniej części naszego regionu WHO. Takie są fakty, ale to jest coś, co możemy zmienić. Wiemy, co działa, jednak po raz kolejny nie udaje nam się wdrożyć podejścia opartego na dowodach, co skutkuje niedopuszczalnie wysokim poziomem możliwych do uniknięcia zgonów” – ocenił dr Kluge.

Eksperci WHO postulują w raporcie zintegrowane działania dotyczące zarówno ograniczenia spożycia soli, jak i wykrywania oraz kontrolowania nadciśnienia tętniczego. Zdaniem Kluge samo wdrożenie ukierunkowanej polityki mającej na celu ograniczenie spożycia soli o 25 proc. mogłoby do 2030 r. uratować życie około 900 tys. osób z powodu chorób układu krążenia.

Według ekspertów decydenci powinni wprowadzić obowiązkowe limity zawartości soli w powszechnie spożywanej żywności, w tym żywności przetworzonej oraz żywności podawanej w punktach gastronomicznych i stołówkach. Konieczne jest także wprowadzenie obowiązku umieszczania etykiet na przodzie opakowań, mające na celu wspieranie konsumentów w dokonywaniu świadomych i zdrowszych wyborów oraz organizowanie kampanii edukujących społeczeństwo i wspieranie zmiany zachowań w celu zmniejszenia spożycia soli.

Choć nie jest to w interesie branży spożywczej, redukcja zawartości soli w populacji poprzez obowiązkową zmianę składu daje szybkie efekty, ratuje ludzkie życie i przynosi oszczędności dla systemu ochrony zdrowia - oceniają autorzy raportu.

Konieczne jest również diagnozowanie i leczenie nadciśnienia tętniczego z uwzględnieniem standardowych protokołów leczenia oraz zapewnienia pacjentom opieki zespołowej. Kluczowy jest lepszy dostęp do podstawowych leków i wyrobów medycznych dla osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie, podkreślili eksperci WHO.

Ponadto kampanie edukacyjne na temat nadciśnienia tętniczego i jego groźnych powikłań mogą poprawić poziom wiedzy społeczeństwa i zwiększyć przestrzeganie zaleceń lekarskich przez pacjentów - ocenili autorzy raportu.

Dobrze być w formie

2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-07-09, godz. 07:00 Dieta wysokotłuszczowa nasila lęk Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - informuje pismo „Biological Research”. » więcej 2024-07-08, godz. 06:00 Dzieci uspokajane „cyfrowymi smoczkami” nie uczą się regulować emocji Dzieci, którym w celu uspokojenia wręczane są urządzenia cyfrowe, nie uczą się regulować swoich emocji, co może prowadzić do poważnych problemów w późniejszym… » więcej 2024-07-05, godz. 07:00 Nowoczesne terapie rewolucjonizują myślenie o cukrzycy Przez ostatnie lata w diabetologii dokonał się prawdziwy przełom. System pętli zamkniętej zwany sztuczną trzustką jest w stanie odciążyć na tyle pacjenta… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu Wbrew dotychczasowym opiniom spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu nie jest korzystne dla serca, a może wręcz zwiększać ryzyko chorób układu krążenia… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu Żel opracowany przez szwajcarskich naukowców zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu. Środek zapobiega wzrostowi poziomu alkoholu we krwi i uszkodzeniu organizmu… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Specjalistka: w ochronie zdrowia psychicznego dzieci trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę W ochronie zdrowia psychicznego dzieci, lekarze są ostatni w łańcuchu pomocy. Przede wszystkim trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę - powiedziała… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Prosta zmiana wyborów żywieniowych może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o jedną czwartą Zmiana naszych wyborów żywieniowych i związanych z tym decyzji zakupowych na opcje bardzo podobne, ale bardziej przyjazne środowisku, może zmniejszyć emisję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »