Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-06-11, 07:00 Autor: Matacz Marek / PAP

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji

zdjęcie poglądowe, [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, [fot. elements.envato.com]
Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego ostrzegają: oddychanie przez długi czas powietrzem złej jakości - podnosi ryzyko rozwoju demencji.
"Odkryliśmy także związek z hałasem, ale wydaje się, że można to wyjaśnić przede wszystkim działaniem zanieczyszczeń. Nasze badanie zgadza się z rosnącą na świecie wiedzą na ten temat" – mówi prof. Zorana Jovanovic Andersen, jedna z autorów badania (https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.13814 ).

Odkryte działanie zawartych w powietrzu toksycznych substancji naukowcy tłumaczą nasilaniem stanów zapalnych.

"To pierwsze duńskie badanie pokazujące związek między zanieczyszczeniem powietrza i demencją. Choć poziom zanieczyszczeń powietrza w Danii spada i jest relatywnie niski w porównaniu do reszty Europy i świata, badanie to pokazuje, że nadal pojawiają się istotne, niepokojące efekty zdrowotne, które wymagają uwagi i odpowiednich działań, nacelowanych na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Żyjemy coraz dłużej i coraz więcej ludzi będzie cierpiało na demencję. Wyniki te są więc istotne, ponieważ wskazują na sposób zapobiegania nowym przypadkom demencji i zapewnienia zdrowszego starzenia się ludzi, poprzez oczyszczanie powietrza, którym oddychamy" – podkreśla ekspertka.

Ona i jej zespół obserwowali grupę pielęgniarek przez, bagatela 27 lat – od 1993 do 2020 roku. Taki długi czas obserwacji to szczególna zaleta badania, ponieważ demencja rozwija się przez wiele lat. Jeśli chodzi o całkowity czas, w którym uczestniczki badania miały kontakt z zanieczyszczeniem powietrza - to wynosił on aż 41 lat (okres 1979-2020).
Po trzecie, ze względu na grupę zawodową uczestniczek autorzy badania dysponowali dokładnymi informacjami na temat różnych czynników, które mogły wpłynąć na zdrowie kobiet.

„Pielęgniarki, które więcej się ruszają i rzadziej dostają demencji, gdy są wystawione na zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do tych o mniejszej aktywności fizycznej. Wskazuje to, że ruch może ograniczać szkodliwe działanie zanieczyszczenia powietrza, jeśli chodzi o spadek zdolności poznawczych i ryzyko demencji” – mówi współautor badania Stéphane Tuffier.

Dobrze być w formie

2024-07-15, godz. 07:00 Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ważna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV. Aby spełniały tę rolę, muszą mieć… » więcej 2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-07-09, godz. 07:00 Dieta wysokotłuszczowa nasila lęk Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - informuje pismo „Biological Research”. » więcej 2024-07-08, godz. 06:00 Dzieci uspokajane „cyfrowymi smoczkami” nie uczą się regulować emocji Dzieci, którym w celu uspokojenia wręczane są urządzenia cyfrowe, nie uczą się regulować swoich emocji, co może prowadzić do poważnych problemów w późniejszym… » więcej 2024-07-05, godz. 07:00 Nowoczesne terapie rewolucjonizują myślenie o cukrzycy Przez ostatnie lata w diabetologii dokonał się prawdziwy przełom. System pętli zamkniętej zwany sztuczną trzustką jest w stanie odciążyć na tyle pacjenta… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu Wbrew dotychczasowym opiniom spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu nie jest korzystne dla serca, a może wręcz zwiększać ryzyko chorób układu krążenia… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu Żel opracowany przez szwajcarskich naukowców zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu. Środek zapobiega wzrostowi poziomu alkoholu we krwi i uszkodzeniu organizmu… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Specjalistka: w ochronie zdrowia psychicznego dzieci trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę W ochronie zdrowia psychicznego dzieci, lekarze są ostatni w łańcuchu pomocy. Przede wszystkim trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę - powiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »