Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-01-09, 07:30 Autor: Zatyka Marcin / PAP

Nocne bieganie jako lekarstwo na stres, samotność i nadwagę

bieg, noc, [fot. elements.envato.com]
bieg, noc, [fot. elements.envato.com]
Organizowane na przełomie starego i nowego roku biegi długodystansowe w portugalskich miastach, choć nie należą do nowych zjawisk, to przyciągają tysiące uczestników bardziej lub mniej formalnych grup, których przybyło podczas pandemii Covid-19. Ich celem jest bieganie ulicami po zmroku.
W największych portugalskich aglomeracjach biegają już w grupach tysiące osób. Wiele z nich to osoby mające deficyt życia społecznego, którzy większą część dnia spędzają przed komputerem, w samotności.

“Zdalna praca, która upowszechniła się w Portugalii w okresie pandemii Covid-19 i wciąż utrzymywana jest w wielu instytucjach, również publicznych, zachęca do treningu, który podejmowany w grupie odradza więzi międzyludzkie” - powiedział PAP trener wychowania fizycznego z Lizbony Helder Monteiro.

Wskazał, że dla wielu miesiącami “zamkniętych” z powodu restrykcji przeciwepidemicznych osób wyjście na powietrze po pracy to była doskonała okazja do “powrotu do społeczeństwa” i pozbycie się stresu. Zaznaczył, że osoby te chcą kontaktu z rzeczywistym światem dlatego stronią od sal gimnastycznych i “wszelkiego rodzaju czterech kątów”.

“Życie w dobie pandemii zmieniło drastycznie nasze zwyczaje, pogarszając relacje międzyludzkie oraz stan zdrowia psychicznego. Bieganie w grupie niesie ze sobą poczucie wspólnoty, dotlenia oraz poprawia formę” - dodał portugalski szkoleniowiec.

Trenujący w jednej z grup “wieczorno-nocnych biegaczy” Manuel Sena przyznaje, że późna pora treningów nie koliduje z pracą i pozwala spotkać się na wspólnym bieganiu daleko od miejsca zamieszkania.

“W większości miejsc Lizbony po godzinie 19.00 nie obowiązuje płatne parkowanie, więc za pośrednictwem sieci społecznościowych skrzykujemy się na bieganie nawet w centralnych miejscach stolicy, dojeżdżając tam autami” - powiedział PAP Sena dodając, że jego spontanicznie zawiązana podczas pandemii grupa biegaczy w obowiązkowym ekwipunku dla każdego członka ma kamizelkę odblaskową oraz latarkę umieszczaną na głowie.

Przypomniał, że w ostatnich latach w Lizbonie oraz Porto nie brakowało oryginalnych inicjatyw służących bieganiu po mieście w zorganizowanych grupach. Niektóre z nich w porozumieniu z władzami metra organizowały nawet treningi nocą w tunelach pomiędzy stacjami. Akcje te, jak zaznaczył, były jednak sporadyczne.

“Rozważam wzięcie udziału w zaplanowanym na 7 stycznia na lizbońskiej starówce 10-kilometrowym biegu, aby sprawdzić kondycję. Mam nadzieję, że w tym organizowanym o poranku wydarzeniu weźmie udział wielu naszych znajomych z grup +nocnego biegania+” - powiedział portugalski pasjonat sportu.

Dodał, że udział w rywalizacji sportowej nie stanowi jednak dla niego i jego towarzyszy głównej zachęty do biegania po mieście.

“Dzięki włączeniu się w inicjatywę wieczornego trenowania udało mi się już stracić nadwagę. Przypuszczam, że wielu moich towarzyszy biegania będzie chciało pozbyć się niepotrzebnych kilogramów, które zyskali przy świątecznym stole” - dodał Sena.

Dobrze być w formie

2024-06-17, godz. 07:00 W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę - bardzo zakaźną chorobę wirusową. » więcej 2024-06-14, godz. 07:00 Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka (wywiad). W czasie pandemii matki, które odczuwały większy lęk, paradoksalnie rodziły dzieci z wyższą wagą, a więc mające lepszy start w życie - powiedziała… » więcej 2024-06-13, godz. 07:00 Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Partnerzy w zdrowiu - rola mężczyzn w profilaktyce zdrowia kobiet Według raportu „Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska nawet 30 proc. [1] mężczyzn ma duże trudności… » więcej 2024-06-11, godz. 16:26 Japonia: Zmarł odkrywca statyn obniżających cholesterol Zmarł Akira Endo, japoński biochemik, odkrywca statyn obniżających poziom cholesterolu. Jego odkrycie zrewolucjonizowało medycynę stając się podstawą… » więcej 2024-06-11, godz. 07:00 Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. Naukowcy… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Neurolodzy przywrócili sparaliżowanym kończynom siłę Osoby ze sparaliżowanymi kończynami będą mogły ponownie podnosić przedmioty i ruszać palcami, na przykład po to, by posłużyć się telefonem komórk… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Raport NFZ: w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością Według prognoz w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub z chorobą otyłościową, a w Polsce ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc… » więcej 2024-06-06, godz. 07:00 Nowoczesne terapie, badania genetyczne w onkologii Konieczna jest zmiana postrzegania onkologii i zwrócenie większej uwagi na profilaktykę - uważa dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii profesor Beata Jag… » więcej 2024-06-05, godz. 07:00 Onkolog o bezpłatnych szczepieniach przeciwko HPV W Polsce każda osoba do 18. roku życia może być bezpłatnie zaszczepiona przeciwko wirusowi HPV. 1 czerwca minął rok od wprowadzenia bezpłatnych szczepień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »