Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-08-29, 08:00 Autor: Joanna Morga/PAP

Diety odchudzające korzystnie zmieniają mikroflorę jelitową

Zdrowa dieta [fot. Pixabay]
Zdrowa dieta [fot. Pixabay]
Diety odchudzające, np. post przerywany czy ograniczenie spożywanych kalorii, powodują korzystne zmiany w składzie mikroflory jelitowej – wynika z badań naukowców z University of Colorado, które publikuje czasopismo „Nutrients”.
Może to mieć dobry wpływ na metabolizm i inne funkcje organizmu.
Dr Maggie Stanislawski z University of Colorado (USA) wspólnie z kolegami przeprowadziła badanie porównujące wpływ na mikrobiom jelitowy dwóch popularnych diet odchudzających.

Jedną z nich było tradycyjne ograniczenie kaloryczności posiłków, a drugą tzw. post przerywany, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. „Niektórzy lekarze mają jednak wątpliwości, czy rekomendować go osobom w celu zrzucenia zbędnych kilogramów” – zaznaczyła badaczka.

W jednej z grup badane osoby miały za zadanie pościć przez trzy nie następujące po sobie dni tygodnia. Polegało to na spożywaniu 25 proc. tego, co normalnie jedzą. W pozostałe dni mogli jeść na co mieli ochotę. W drugiej grupie badane osoby miały po prostu ograniczyć codzienne spożycie kalorii – a dokładnie miały jeść o około 30 proc. mniej niż wynosi ich dziennie zapotrzebowanie energetyczne pozwalające utrzymać stałą masę ciała.
W ciągu badania wszyscy otrzymali również wsparcie behawioralne i porady na temat sposobów poprawienia jakości diety, a także byli zachęcani do zwiększenia swojej aktywności fizycznej.

W badaniu pilotażowym, które skoncentrowało się na pierwszych trzech miesiącach rocznego studium, naukowcy odnotowali różne pozytywne zmiany w składzie mikrobiomu w obydwu grupach stosujących dietę odchudzającą. Mikroflora jelitowa stawała się bardziej różnorodna pod względem gatunkowym, a zmiany w jej składzie były podobne u wszystkich uczestników badania w obydwu grupach odchudzających się.

„Choć nie jest to zawsze prawdą, ale bardziej różnorodny i rozrośnięty mikrobiom jest często związany z lepszym zdrowiem i ze szczupłą sylwetką. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jeśli jelita zasiedla bardziej zróżnicowany mikrobiom, to więcej jest mikroorganizmów zdolnych reagować na różne zestawy czynników oddziałujących na zdrowie” – wyjaśniła dr Stanislawski.

Zdaniem naukowców wyniki tego badania wskazują, że pod względem wpływu na różnorodność mikroflory jelitowej, jedna i druga dieta odchudzająca są tak samo skuteczne. „To oznacza, że możesz wybrać taką strategię odchudzania, która działa u ciebie, i tak czy inaczej twój mikrobiom jelitowy prawdopodobnie się zmieni i stanie się bardziej różnorodny” – podkreśliła dr Stanislawski. Dodała, że daje to osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy więcej potencjalnych możliwości.

Inne badanie pod kierunkiem dr Emily Hill i dr Iaina Konigsberga z University of Colorado, którzy współpracowali z dr Stanislawski, wykazało, że zmiany w składzie mikroflory jelitowej pod wpływem diety odchudzającej mogą mieć wpływ na metabolizm oraz inne funkcje organizmu.

Badacze zaobserwowali m.in., że zmiany w mikrobiomie jelitowym powodowały zmiany w aktywności różnych genów, w tym genów zaangażowanych w regulację metabolizmu. Zachodziło to na drodze metylacji DNA. Jest to jeden z mechanizmów tzw. zmian epigenetycznych, które nie polegają na modyfikowaniu sekwencji DNA, ale na zmianie aktywności genów. Nasilone procesy metylacji pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak m.in. palenie papierosów, zachodzą z reguły w obrębie rejonów regulatorowych genów i prowadzą do zablokowania ich aktywności. Wpływa to na różne procesy w naszym organizmie, a co za tym idzie na nasze zdrowie.

Zdaniem dr. Konigsberga wyniki uzyskane przez jego zespół wskazują mechanizm, poprzez który zmiany w składzie mikrobiomu jelitowego mogą oddziaływać na metabolizm w czasie stosowania diety odchudzającej.

Dobrze być w formie

2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej 2023-11-23, godz. 21:43 Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników Pandemia spowodowała poważne problemy zdrowia psychicznego osób na całym świecie, a Polska i Hiszpania należą do krajów, które ucierpiały pod tym względem… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Szczepienia przeciw Covid-19 Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19 dla wszystkich osób od 12 roku życia, które… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D opracowali naukowcy z zespołu nutrigenomiki w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »