Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-08-01, 07:00 Autor: Katarzyna Czechowicz/PAP

Oglądanie telewizji w dzieciństwie może się wiązać z zespołem metabolicznym w dorosłości

oglądanie tv, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
oglądanie tv, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Zbyt długie oglądanie telewizji w dzieciństwie może mieć poważne konsekwencje. Badania wykazały, że osoby, które będąc dziećmi spędzały dużo czasu przed telewizorem, były bardziej narażone na rozwój zespołu metabolicznego w dorosłym życiu.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Otago i opublikowane na łamach pisma „Pediatrics” (http://dx.doi.org/10.1542/peds.2022-060768) wykazało, że im więcej telewizji oglądało dziecko w wieku 5-15 lat, tym bardziej było narażone na zespół metaboliczny jako 45-latek. Dłuższy czas przed TV wiązał się również z większym ryzykiem nadwagi i otyłości oraz niższą sprawnością fizyczną.

Zespół metaboliczny to grupa stanów i czynników ryzyka, które występują razem i zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i choroby sercowo-naczyniowe, w tym nadciśnienie, miażdżycę czy udar mózgu. Zespół obejmuje m.in. wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, nadmiar tkanki tłuszczowej i nieprawidłowy poziom cholesterolu.

Do badania wykorzystano dane zebrane od 879 uczestników. Sprawdzano, ile czasu dziennie poświęcali oni na oglądanie telewizji, kiedy mieli 5, 7, 9, 11, 13 i 15 lat. Średnia wynosiła dwie godziny.

„Ale ci, którzy oglądali najwięcej, byli wyraźnie bardziej narażeni na zespół metaboliczny w wieku dorosłym” – mówi główny autor publikacji prof. Bob Hancox.
Okazało się także, że chłopcy oglądali nieco więcej telewizji niż dziewczęta i także sam zespół metaboliczny występował częściej u mężczyzn niż u kobiet (odpowiednio 34 proc. i 20 proc.). Związek między czasem oglądania telewizji w dzieciństwie a zespołem metabolicznym dorosłych był jednak widoczny u obu płci, a nawet nieco silniejszy był u kobiet.

Nie znaleziono natomiast dowodów na to, że rezygnacja z telewizji (lub jej mocne ograniczenie) w dorosłym życiu niweluje ryzyko, które zwiększyło nadmiarowe oglądanie TV w dzieciństwie.

„Chociaż, jak w przypadku każdego badania obserwacyjnego, nie możemy udowodnić, że oglądanie telewizji w młodym wieku bezpośrednio powoduje zespół metaboliczny, to istnieje kilka prawdopodobnych mechanizmów, poprzez które ta korelacja może zachodzić - mówi prof. Hancox. - Np. to, że oglądanie telewizji wiąże się z niskim wydatkiem energetycznym, zastępuje aktywność fizyczną oraz obniża jakość snu”.

„Poza tym czas przed ekranem może promować wyższe spożycie kalorii. Dowiedziono, że dzieci oglądające dużo telewizji spożywają więcej napojów słodzonych cukrem i produktów wysokotłuszczowych, za to mniej owoców i warzyw. Te nawyki mogą utrzymywać się w wieku dorosłym” - dodaje profesor.

Jego zdaniem wyniki badania są ważne, ponieważ dzięki nowym technologiom czas ekranowy w ostatnich latach mocno się wydłużył się. „Współczesne dzieci mają większy niż kiedykolwiek dostęp do ekranów i spędzają znacznie więcej czasu siedząc. Jest prawdopodobne, że w ich zdrowie w przyszłości będzie w związku z tym jeszcze bardziej zagrożone” - uważa naukowiec.

„Nasze odkrycia potwierdzają oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, że dzieci i nastolatki powinny ograniczać swój rekreacyjny czas przed ekranami” - podsumowuje.

Dobrze być w formie

2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej 2023-11-23, godz. 21:43 Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników Pandemia spowodowała poważne problemy zdrowia psychicznego osób na całym świecie, a Polska i Hiszpania należą do krajów, które ucierpiały pod tym względem… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Szczepienia przeciw Covid-19 Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19 dla wszystkich osób od 12 roku życia, które… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D opracowali naukowcy z zespołu nutrigenomiki w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »