Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-04-26, 07:00 Autor: Czechowicz Katarzyna / PAP

Badanie: kombucha czy kimchi - które fermentowane produkty są najlepsze dla mózgu?

kimchi-pizza, zdjęcie poglądowe. [fot. Jason Goh z pixabay.com]
kimchi-pizza, zdjęcie poglądowe. [fot. Jason Goh z pixabay.com]
Spośród 200 objętych badaniem sfermentowanych pokarmów prawie wszystkie wywierają pozytywny wpływ na zdrowie jelit i mózgu - donosi brytyjskie Towarzystwo Mikrobiologiczne.
Stowarzyszeni w nim naukowcy prowadzą szeroko zakrojone badanie, którego pierwsze wnioski są bardzo obiecujące. Sugerują, że „sfermentowane produkty na bazie cukru i sfermentowane produkty na bazie warzyw są jak wygrana na loterii, jeśli chodzi o zdrowie jelit i mózgu” - mówi główna autorka badania dr Ramya Balasubramanian z University College Cork.

Jak przypomina badaczka, spożycie produktów fermentowanych na świecie rośnie, a popularność takich napojów jak kombucha i kefir stała się w ostatnich latach wręcz „wiralowa”. Jednak czy za tym trendem stoi coś więcej niż tylko moda?
Wiadomo, że dieta może mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne; wcześniejsze badania wykazały, że niektóre pokarmy mają szczególnie dobry wpływ na mózg.

Sfermentowana żywność jest bogatym źródłem tryptofanu, czyli aminokwasu kluczowego dla produkcji serotoniny. Serotonina jest zaś neuroprzekaźnikiem, który wpływa na wiele różnych aspektów funkcjonowania mózgu, w tym na nastrój. Fermentowane produkty zawierają zresztą także inne przekaźniki mózgowe, dlatego naukowców nie dziwi, że ich spożywanie wpływa - długo- lub krótkoterminowo - na funkcjonowanie mózgu, na przykład na zmniejszenie stresu.

W przypadku których pokarmów wpływ ten jest najsilniejszy? Pytanie to zadali sobie naukowcy z University College Cork oraz Irlandzkiego Urzędu ds. Rolnictwa i Rozwoju Żywności. Rozpoczęli duże badanie, którego celem jest porównanie danych z sekwencjonowania ponad 200 różnych produktów spożywczych z całego świata pod kątem metabolitów, o których wiadomo, że są korzystne dla zdrowia mózgu.

Choć eksperyment jest na dość wczesnym etapie, to wstępne wnioski zaskoczyły samych autorów. „Spodziewałem się, że pozytywną odpowiedź otrzymamy tylko dla kilku fermentowanych pokarmów, ale okazało się, że z 200 badanych wyrobów prawie wszystkie wykazywały mniejszy lub większy potencjał, jeśli chodzi o poprawę zdrowia jelit i mózgu” - mówi dr Balasubramanian. Jak dodaje, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć, które grupy fermentowanej żywności mają największy wpływ na ludzki mózg i dlaczego właśnie one, jednak już na tym etapie można wyłonić dwóch zwycięzców.

„Sfermentowane produkty na bazie cukru oraz sfermentowane produkty na bazie warzyw są najlepsze, jeśli chodzi o zdrowie jelit i mózgu” - zdradza Balasubramanian.
Podkreśla, że mimo iż spożywanie cukru cieszy się bardzo złą opinią, to w czasie fermentacji substraty z cukru przekształcane są w różne metabolity, które mogą mieć - w przeciwieństwie do produktu wyjściowego - korzystny wpływ na organizm. Czyli nawet, jeśli coś zawiera w swoim składzie cukier, to zostaje on wykorzystany przez prowadzące fermentację drobnoustroje i przekształcony we wspomniane metabolity.

Autorzy badania mają nadzieję, że wstępne wyniki ich pracy dotrą do opinii publicznej, która rozważy włączenie sfermentowanej żywności do swojej diety jako naturalnego sposobu wspierania zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia.

Dobrze być w formie

2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej 2023-09-14, godz. 07:30 Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem - wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu… » więcej 2023-09-13, godz. 07:30 Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej… » więcej 2023-09-12, godz. 07:30 Pobiegli po zdrowie po raz 16. 10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to… » więcej 2023-09-11, godz. 07:30 Raport: zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie Obecne w powietrzu toksyczne cząstki stałe to najsilniej działający zewnętrzny czynnik niszczący zdrowie ludzi - wskazuje nowy raport. Ich wpływ dotyczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »