Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-10-18, 09:00 Autor: PAP

Udało się poznać ważne rejony mózgu odpowiedzialne za myślenie

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
W ramach Human Brain Project naukowcy opracowali mapy czterech regionów mózgu odpowiedzialnych za różnorodne aspekty myślenia.
Human Brain Project to europejski program z udziałem ponad 500 specjalistów z 16 krajów, którzy z pomocą m.in. sztucznej inteligencji i neuroinformatyki starają się rozszyfrować działanie mózgu człowieka. Jak uważają eksperci, wyniki można będzie wykorzystać zarówno w medycynie, jak i nowego typu technologiach komputerowych.

Ostatnio na łamach magazynu „Frontiers in Neuroanatomy” (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnana.2022.915877/full) pracujący w ramach projektu naukowcy ogłosili opracowanie mapy czterech rejonów przedniej kory przedczołowej. Chodzi o elementy grzebietowo-bocznej kory przedczołowej, które uczestniczą w kontroli różnego typu procesach poznawczych - w tym uwagi, pamięci roboczej, podejmowania decyzji i planowania działań.

Zmiany w tych regionach mogą natomiast, jak się podejrzewa, być powiązane z różnymi chorobami - schizofrenią, depresją, chorobą afektywną-dwubiegunową, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Badacze przeanalizowali ułożenie komórek w tkance mózgowej pobranej od 10 zmarłych osób. Na tej podstawie sporządzili mapy, które uwzględniają także różnice między poszczególnymi ludźmi.

Opisane ostatnio regiony mózgu opierały się dotychczas (w dużym stopniu) badaniom właśnie ze względu na znaczne rozbieżności u rożnych osób. Badacze poradzili sobie z tym wyzwaniem dzięki zaawansowanym metodom probabilistycznym.

Zauważyli też różnice, porównując mózgi kobiet i mężczyzn. Objętość wymienionych rejonów była wyraźnie większa u kobiet.

Odkrycie może tłumaczyć różnice w funkcjach poznawczych, zachowaniu, a także w występowaniu różnych objawów chorobowych między płciami - uważają naukowcy.

Nowe mapy są już włączane do udostępnianego za darmo Julich Brain Atlas (https://julich-brain-atlas.de/).

Więcej informacji - również na stronie:

https://www.humanbrainproject.eu/en/follow-hbp/news/2022/08/24/human-brain-project-researchers-map-four-new-brain-areas-involved-many-cognitive-processes/ (PAP)

Marek Matacz

Dobrze być w formie

2023-02-03, godz. 08:00 Fizjoterapeuci - szkolenia podnoszące poziom kompetencji zawodowych Ponad 850 szkoleń m. in. z ortopedii, neurologii, kardiologii, onkologii i pediatrii dostępnych jest w ramach programu FizjoLearning organizowanych przez Krajową… » więcej 2023-02-02, godz. 08:00 Wystartowała loteria, która ma zachęcać do udziału w programie Profilaktyka 40 PLUS 3,5 mln zł wynosi pula nagród w loterii, która ma być dodatkową zachętą do udziału w programie Profilaktyka 40 PLUS. Do wygrania są m.in. karty podarunkowe… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Kraina Zdrowia Dzieci W sobotę (04.02) w Toyota Park w Opolu będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami - bez kolejek i bez skierowań - dotyczących zdrowia… » więcej 2023-01-31, godz. 08:57 Dyrektor Narodowego Centrum Krwi apeluje do honorowych dawców W Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa maleją zapasy krwi. W związku z tym, coraz trudniej będzie realizować zapotrzebowanie szpitali na k… » więcej 2023-01-30, godz. 11:14 Zbadano zależności między odczuwaniem wdzięczności a depresją u kobiet Wdzięczność może wiązać się ze zmniejszoną podatnością na depresję u kobiet - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu SWPS, którzy analizowali związki… » więcej 2023-01-27, godz. 09:00 Sól w aerozolu ogranicza chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o… » więcej 2023-01-26, godz. 10:13 Kampania „Za głosem serca”: niewydolność serca zabija ponad 120 tysięcy Polaków rocznie Ponad 1,2 mln Polaków choruje na niewydolność serca. Choroba odpowiada za 20 proc. zgonów w Polsce. Dlatego organizacje pacjenckie, lekarze oraz eksperci nauk… » więcej 2023-01-25, godz. 09:00 Roślinne margaryny nowej generacji - co o ich zaletach i znaczeniu w codziennej diecie mówią aktualne zalecenia ży… Masło często zwyczajowo gościło na naszych stołach, jednak gdy wyniki badań naukowych wykazały, że wysoki poziom tłuszczów nasyconych oraz izomerów… » więcej 2023-01-24, godz. 10:24 Adam Bielecki: Tatry zimą stają się groźne; fakt, że idziemy szlakiem nie oznacza, że jest bezpiecznie Chcąc wyjść zimą w Tatrach powyżej dolin, musimy umieć posługiwać się czekanem i rakami. Nie wystarczy ten czekan i raki tylko mieć. Tatry latem potrafią… » więcej 2023-01-23, godz. 08:58 Ekspertka: wyrobienie zdrowego nawyku, np. regularnych ćwiczeń, może zająć nawet ponad 200 dni Postanowienia noworoczne, np. związane z regularnymi treningami, łatwiej jest ludziom realizować, gdy wyrobią sobie nawyk. Może to zająć nawet do 254 dni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »