Radio Opole » Dobrze być w formie
2021-01-13, 15:24 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Tu jeszcze jest złoto! Paweł Szymkowicz opowiada o bogactwie szlaków turystycznych w gminie Głuchołazy

Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Paweł Szymkowicz i Katarzyna Zawadzka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Paweł Szymkowicz i Katarzyna Zawadzka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Choć opowieści o poszukiwaczach złota kojarzą nam się głównie z baśniami, legendami oraz opowieściami z lat dziecięcych to górnicy złota istnieli naprawdę, w dodatku na polskich ziemiach, gdzie dzisiaj leżą Głuchołazy. Malownicze tereny to idealny pomysł na spędzenie aktywnego weekendu.
Malownicze wychodnie skalne, pozostałości starych kamieniołomów oraz niezwykła budowa geologiczna. Góry Opawskie są najdalej na wschód wysuniętym pasmem Sudetów. Szlaki znakomicie nadają się na rodzinne wędrówki. Zarówno na te krótkie jak i dłuższe, bo główny szlak Sudecki to ponad 440 km.

Krajobraz oszałamia niezwykłym bogactwem atrakcji oraz charakteryzuje się niebywałą różnorodnością. Wędrując możemy podziwiać „alpejskie” krajobrazy w Karkonoszach, skalne miasteczka Gór Stołowych, urokliwe miasteczka, piękne doliny oraz niezliczoną ilość zabytków.

Jak zaznacza przewodnik sudecki Paweł Szymkowicz, nie warto się spieszyć i rozłożyć wędrówkę nawet na kilka lub kilkanaście dni - Góry są od tego, żeby zachwycać się ich pięknem, żeby korzystać z widoków, które mamy w tej chwili po wycięciu świerka, wykorzystać ten moment, za kilka lat będzie tu nowy las i tych widoków nie będzie.

Szlaki o każdej porze roku przyciągają nie tylko turystów, ale również biegaczy, rowerzystów, wspinaczy czy miłośników historii. Gorączka Złota trwała tutaj około dwustu lat. Między XIV a XV wiekiem zaprzestano wydobycia złota, ale to nie oznacza, że złota nie ma - Geolodzy szacują, że w masywie góry Parkowej jest najprawdopodobniej 3,5 tony złota - zaznacza Paweł Szymkowicz.

Radio Opole gościło w Nowym Świętowie w gminie Głuchołazy 25 lipca 2020 r. Nasze plenerowe studio rozbiliśmy tuż obok gościnnych murów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka. Z tego miejsca blisko już do szlaku św. Jakuba, który przechodzi także przez Góry Opawskie. O tym mówił w programie "Ze zdrowiem Ci do twarzy" - przewodnik sudecki Paweł Szymkowicz. Nasz gość zachwalał również walory turystyczne gminy Głuchołazy. Mówił także o Głównym Szlaku Sudeckim czy Szlaku Złotych Górników. Rozmowę prowadziła Katarzyna Zawadzka.
Paweł Szymkowicz w rozmowie z Katarzyną Zawadzką [25.07.2020 r.]

Dobrze być w formie

2021-06-25, godz. 08:02 Ryszard Sobieszczański o kolejnym etapie rejsu Around Europe na s/y Caipirinha Kapitan Ryszard Sobieszczański to człowiek od zawsze związany z żeglarstwem, świetny organizator, społecznik, motor napędowy Stowarzyszenia „Pieśni spod… » więcej 2021-06-22, godz. 07:27 O radości z rodzinnego gotowania opowiada Kamil Klekowski Szef kuchni opowiadał m.in o gotowaniu i nauce gotowania oraz o wspólnych edukacyjnych projektach z Rybacką Lokalną Grupą Działania 'Opolszczyzna'. » więcej 2021-06-16, godz. 17:38 "Dzika Kuchnia", czyli czego nie wiemy o roślinach? Co powiecie na frytki z łopianu po japońsku? Albo pierogi z niecierpka? Gościem programu był autor książki 'Dzika kuchnia' dr hab. Łukasz Łuczaj - botanik… » więcej 2021-06-09, godz. 07:21 Jak pomóc młodym ludziom w przełamaniu psychologicznych barier? Odpowiada Katarzyna Jędrzejewska Wydaje ci się, że nadmiar kilogramów to problem wieku dorosłego? Nadwaga i otyłość to niestety problem bardzo powszechny wśród polskich dzieci i mło… » więcej 2021-06-07, godz. 07:28 Nerwy w las! Rozmowa z Katarzyną Simonienko Jak często chodzisz na spacery? Dużo ludzi w dzisiejszych czasach zapomina o tym, jak ważne jest dotlenianie się oraz sam kontakt z naturą. Współczesny… » więcej 2021-06-04, godz. 07:38 Poznaj sekrety Kuchni Pięciu Przemian z Iną Kubas Chińczycy w starożytności opisali i uporządkowali energie odpowiadające porom roku. Zauważyli oni, że tak jak pory roku następują po sobie w ściśle… » więcej 2021-06-01, godz. 08:21 Mistrz Polski z Głuchołaz - Daniel Szenawa z powołaniem na Mistrzostwa Europy! Daniel Szenawa zwyciężył w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Nabba i WFF, które odbyły się w Radzyminie. Dodatkowo dzięki sukcesowi został powołany… » więcej 2021-05-28, godz. 16:58 Wiosenna dieta, co powinno się w niej znaleźć a czego należy unikać? Po bardzo długiej zimie nasze ciała domagają się zarówno większej aktywności fizycznej, przebywania na świeżym powietrzu, jak też innej, lekkostrawnej… » więcej 2021-05-24, godz. 09:06 Akcja deszczowego graffiti. O szczegółach Jadwiga Wójciak Graffiti jest widoczne jedynie w czasie deszczowej pogody lub wtedy gdy powierzchnię chodnika polejemy wodą. Akcja promuje korzystanie z deszczówki do podlewania… » więcej 2021-05-22, godz. 08:22 Biegacze tęsknią za kontaktem z naturą. O pasji do biegania opowiada Mariusz Bartkowiak Polacy pokochali bieganie. Grupy biegowe to codzienność krajobrazu miejskich skwerów, parków i ulic. Czy to tylko przejściowa moda, czy też stały trend… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »