Nawiązaliśmy do zbiórki świątecznych darów dla naszych rodaków na Litwie i Ukrainie, którą zorganizował Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy wydatnej pomocy Radia Opole.
Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka profesora Stanisława Sławomira Niciei. Piętnasty tom cyklu „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”, poświęcony jest dziejom Wilna. O książce opowiedział jej autor.
Ważnym wydarzeniem były też ХІIІ Polsko-Ukraińskie Spotkania – Jaremcze 2020, które przebiegły pod hasłem „Za naszą i waszą wolność: lekcje z przeszłości w świetle współczesnych realiów. W 100-lecie sojuszu Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury oraz Bitwy Warszawskiej”. Jest to ważkie forum dialogu dyplomatów, naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych z obu krajów.
Związek z Opolszczyzną miało upamiętnienie polskiego księdza Józefa Smaczniaka w Nadwórnej. Był on społecznikiem, a podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej działał w niepodległościowej konspiracji. Zamordowany został w stanisławowskim więzieniu Gestapo. Ksiądz ten udzielił chrztu, pierwszej komunii świętej i małżeństwa kościelnego wielu późniejszym ekspatriantom, których osiedlono m.in. w Głubczycach, Opolu i Prudniku.
O postawie duchownych rzymskokatolickich w czasie drugiej wojny światowej i w okresie sowieckiej Ukrainy opowiedział Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej.