Gośćmi audycji są burmistrz Paczkowa Artur Rolka, który jest wielkim orędownikiem współpracy z Polakami na Litwie i niesienia pomocy walczącej Ukrainie oraz prof. Antonina Kalinichenko z Połtawy, mieszkająca od 10 lat w Opolu, która zawsze marzyła o tym aby zamieszkać w kraju swoich przodków. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie aktywnie pomaga uchodźcom w zorganizowaniu życia w obcym dla nich mieście.
Cmentarz na Rossie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Dzięki inicjatywie Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" już od 16 lat mieszkańcy Opola pomagają Polakom na Wschodzie. Dzięki datkom indywidualnych oraz zespołowych darczyńców udało się zakupić środki czystości i produkty żywnościowe, które trafiły do Polaków na Ukrainie i na Litwie.
Żywa szopka w Makowicach [fot. Gmina Skoroszyce, facebook]
Relacja z kolędowania mieszkańców wsi Makowice, w gminie Skoroszyce, które odbyło się w 26.12.2022 roku. Inicjatorem spotkania przy żywej szopce był proboszcz tamtejszej parafii ks. Mirosław Rutowicz.
Kazimierz Wasilewski [kadr z filmu Towarzystwo Polonia-Kresy "Fragment wspomnień Kazimierza Wasilewskiego"]
W świątecznej audycji opowieść o pochodzącym ze Stanisławowa, a zmarłym rok temu w grudniu, Kazimierzu Wasilewskim, działaczu kultury, poecie, gawędziarzu, znawcy kultury i sztuki włoskiego renesansu.
Sprzedaż przedświąteczna w 1934 r. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
O Świętach Bożego Narodzenia na Kresach, w dawnej Polsce, opowieść o zwyczajach, choince i potrawach świątecznych. Gościem audycji był Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie
Obchody 75. rocznicy rzezi w Hucie Pieniackiej w Babicach [fot. Mariusz Chałupnik]
O mordzie w Hucie Pieniackiej, trudnych relacjach polsko-ukraińskich oraz dziejowych szansach na poprawę tych relacji. W audycji wypowiada się m.in. ksiądz Tadeusz Isakowicz- Zalewski, znakomity znawca tej problematyki.
Польський Дім у м.Барі / Dom Polski w Barze [fot. Facebook/https://www.facebook.com/photo/?fbid=503816828413419&set=a.503816781746757]
W Barze, mieście będącym niegdyś własnością królowej Bony, leżącym obecnie na terytorium Ukrainy, znanym także z Konfederacji Barskiej, działa od 2017 roku Dom Polski. Został on zbudowany staraniem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Opolu i na Opolszczyźnie zespół dziecięco młodzieżowy "Młode Liście". W audycji rozmowa z członkami zespołu oraz dyrektorką Domu Polskiego panią Małgorzatą Miedwiediewą.
Audycja poświęcona Kresom, czyli terenom wschodnim dawnej Rzeczypospolitej. Poznajemy historię obszarów, które przez wieki, aż do 1939 roku stanowiły integralną część naszego kraju. Wywodzą się stamtąd ludzie świata polityki i nauki, poeci, pisarze, kompozytorzy, wojskowi, którzy znacząco zapisali się w dziejach Polski. Jej losy trudno jest też sobie wyobrazić bez Wilna, Lwowa, Stanisławowa, czy Tarnopola.
Autorka prowadzi rozmowy z Kresowianami, którzy wspominają czasy dzieciństwa i młodości, a także wielokulturową niezwykłość swoich rodzinnych stron. Nie brakuje też spotkań z przedstawicielami organizacji kresowych, historykami, politologami, ludźmi kultury, pasjonatami ziem wschodnich Rzeczypospolitej z kraju oraz z Ukrainy i Litwy.
Program jest kontynuacją cyklu spotkań z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją pt. „Na Kresy z Nicieją”.
Do słuchania w niedziele od 18:05 do 19:00 zaprasza Halina Nabrdalik. Z autorką można kontaktować się mailowo: halina.nabrdalik@radio.opole.pl